https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vladni-krize-kvuli-prunerovu-globalni-ostuda-ceske-republiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Vládní krize kvůli Prunéřovu – globální ostuda České republiky

22. března 2010 | Greenpeace
Greenpeace se vrátili na komín, akce se symbolicky účastní lidé z celého světa

Dnes v časných ranních hodinách začalo 12 lezců Greenpeace stoupat na komín severočeské hnědouhelné elektrárny Prunéřov II (1). Tuto nenásilnou přímou akci podniká Greenpeace s cílem upozornit českou i světovou veřejnost na neuvěřitelné okolnosti provázející schvalování polovičaté „modernizace“ této elektrárny. Elektrárenský gigant ČEZ zde chce ušetřit na zdraví Severočechů a ochraně klimatu použitím zastaralé a nedostatečně účinné technologie (2).

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Jan Rovenský dnes přímo z třísetmetrového komína k aktuálnímu bouřlivému vývoji uvedl: „ČEZ je viditelně kvůli Prunéřovu schopen provést cokoliv, včetně vyvolání vládní krize. Je zjevné, že do funkce ministra životního prostředí musí být stůj co stůj instalován někdo, kdo vydá ČEZu vytoužené souhlasné stanovisko k prodloužení provozu prunéřovského Otesánka o dalších 30 let.“

Premiér Jan Fischer včera navrhl pověřit řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Greenpeace doufá, že nový ministr splní požadavek pana premiéra a bezodkladně rozhodne o Prunéřovu, protože v opačném případě by byla rezignace ministra Dusíka z minulého čtvrtka zcela zbytečná. (3)

Právník EPS Jan Šrytr dnes uvedl: „Pokud chce pan ministr Šebesta vyvrátit podezření, že jeho instalace je ve skutečnosti rozhodnutím Martina Romana a jeho politických chapadel, může udělat jedinou věc: vydat k záměru ČEZ bezodkladně negativní stanovisko. Pokud rozhodne opačně a bude ignorovat expertní zprávu DNV, půjde o jasné potvrzení, že Fischerův kabinet není vládou odborníků, ale loutek velkých průmyslových korporací.“
Greenpeace a Ekologický právní servis již téměř dva roky upozorňují, že při obnově Prunéřova ČEZ nehodlá použít tzv. nejlepší dostupnou technologii (BAT – best available techniques), jak vyžadují české i evropské právní předpisy. Hlavní námitky proti polovičaté „rekonstrukci“ potvrdil i nezávislý posudek norské společnosti Det Norske Veritas (DNV) zadaný ex-ministrem Dusíkem.

Prunéřov vyvolal již dříve mezinárodní zájem poté, co se do procesu posuzování záměru na životní prostředí (EIA) zapojily Federativní státy Mikronésie (FSM). FSM podaly připomínky k dokumentaci projektu a požádaly o české ministerstvo o negativní stanovisko k záměru ČEZ. Je to poprvé, kdy se stát, který je přímo ohrožen dopady globálních změn klimatu, vyjádřil k emisím uhelné elektrárny v průmyslové zemi.

Ostrovy v Pacifiku patří mezi oblasti, které jsou přímo ohroženy dopady globálních změn klimatu. Českou akci na prunéřovské elektrárně přijel podpořit i Terapii Williams z Cookových ostrovů. „Pacifické státy jsou ohroženy zvyšující se hladinou oceánů a jejich narůstající teplotou, která poškozuje mořské ekosystémy, a pobřežní oblasti, kde žijeme, kvůli globálním změnám klimatu rychle podléhají erozi. Pokud budou průmyslové státy jako Česká republika pokračovat ve vypouštění dalších emisí skleníkových plynů, jsme zatraceni. Prunéřov je jeden z největších zdrojů CO2 v Evropě. Prodloužení jeho provozu o další čtvrtstoletí zastaralou technologií by byla skutečná globální ostuda,“ odůvodnil svou přítomnost v českém Prunéřově Williams.

Poznámky pro editory:
(1) Prunéřov je nejen největším českým zdrojem oxidu uhličitého (CO2), nýbrž i konvenčních polutantů, jako např. oxidu siřičitého či oxidů dusíku. Polovičatou rekonstrukcí elektrárny tak chce nejbohatší česká firma ušetřit na zdraví Severočechů, jejichž životní prostředí bude elektrárna, bude-li povolena, zatěžovat dalších minimálně 25 až 30 let.

Podrobnější informace, proč jsou plány ČEZu bezohledné vůči klimatu i místnímu životnímu prostředí, naleznete na webových stránkách www.pohodacez.cz.

(2) V tom, o kolik by byla nejlepší dostupná technologie (tzv. BAT) nákladnější, sami nemají jasno, ale podle jejich dosud posledního vyjádření se jedná o 5 miliard korun. V loňském roce přitom ČEZ dosáhl čistého zisku 52 miliard korun. Firma se snaží prosadit prodloužení životnosti elektrárny o dalších 25 let. Pokud by se náklady na pořízení kvalitnější technologie rozpočítaly na celé uvedené období, bylo by pořízení kvalitnější technologie dražší o pouhých 0,4 % čistého zisku ČEZ. Emise škodlivin by přitom byly nižší o více než 10 %.
(3) Minulý čtvrtek ministr životního prostředí Jan Dusík raději rezignoval na své místo, než aby podlehl intenzivnímu tlaku ze strany ČEZu, průmyslové lobby a předsedy vlády na rychlé povolení prodloužení doby provozu této elektrárny o dalších 30 let.

Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
Tel: +420 723 623 238, e-mail: jan.rovensky@greenpeace.org
Jan Šrytr, právník Ekologického právního servisu
Tel: +420 775 154 087, e-mail: jan.srytr@eps.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist