https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlady-cr-a-polska-jednaly-v-katowicich-o-spolupraci-v-energetice-doprave-a-o-podpore-ukrajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Úřad Vlády ČR: Vlády ČR a Polska jednaly v Katowicích o spolupráci v energetice, dopravě a o podpoře Ukrajiny

20. července 2023 | Úřad Vlády ČR
Ve čtvrtek 20. července 2023 se v polských Katowicích uskutečnilo společné setkání zástupců české a polské vlády. Na v pořadí už osmých mezivládních konzultacích jednaly kabinety v čele s premiéry Petrem Fialou a Mateuszem Morawieckim o prohloubení přeshraniční spolupráce, spolupráce v oblasti energetiky a dopravy a podpoře Ukrajiny s důrazem na vojenskou pomoc a rekonstrukci země. Poslední společné setkání vlád ČR a Polska se uskutečnilo 3. června 2022 v Praze.

Český premiér zdůraznil, že si váží tradice společných jednání, která je důkazem silných vztahů a bohaté spolupráce mezi oběma zeměmi. Dnešní jednání dala impulsy pro prohloubení a další rozvoj této spolupráce v řadě oblastí, potvrdila také, že naše země jsou nejen dobrými sousedy, ale také partnery v Evropské unii a NATO.

Důležitým bodem společného jednání bylo posílení spolupráce v energetice. „Hovořili jsme o konkrétních projektech, o výstavbě přímého plynového propojení STORK II, které přispěje k diverzifikaci tras i zdrojů dodávek zemního plynu do ČR. Pro nás jde o důležitý strategický projekt. Řešili jsme i možnou spolupráci a především pokračování sdílení zkušeností s rozvojem jaderné energetiky, zejména v procesu výstavby nových bloků,“ uvedl premiér Fiala. Obě naše země mají také zájem o technologii malých modulárních reaktorů, sdílení zkušeností i s touto jadernou technologií je oboustranně přínosné.

Zástupci české a polské vlády řešili také dokončení dálničního spojení D11/S3, které patří k nejdůležitějším projektům přeshraniční dopravní infrastruktury mezi ČR a Polskem. Na české straně se počítá s výstavbou příhraničního úseku v roce 2025, v roce 2028 by pak dálnice měla být kompletní.

Z aktuální evropské agendy se premiéři zabývali mj. přípravou normy Euro 7. ČR i Polsko jsou členy skupiny stejně smýšlejících zemí, která požaduje úpravy současného návrhu tak, aby reflektoval současné technické možnosti a neohrozil tak náš automobilový průmysl. Důležitým tématem byla také migrace a dodatečná finanční podpora EU pro země, na které nejvíce dopadla uprchlická vlna z Ukrajiny. „Musíme společně dosáhnout toho, aby se solidarita, o které se v EU často mluví, týkala i nás. Aby si naši situaci uvědomily i další evropské státy a orgány EU, a abychom dosáhli na výraznější pomoc než dosud. Opět se také potvrdilo, že máme velmi blízké postoje, pokud jde o snahu zastavit nelegální migraci do Evropy,“ dodal český premiér Petr Fiala.

Důležitým tématem jednání kabinetů byla také válka na Ukrajině. Rusko i nadále ničí infrastrukturu pro vývoz obilí z Ukrajiny, ustoupilo od obilné dohody a znovu ohrožuje potravinovou bezpečnost světa, zejména zemi v Africe a na blízkém východě. „Na tuto situaci musíme reagovat a musíme umožnit co nejrychlejší zprůchodnění tzv. koridorů solidarity, a umožnit přepravu obilí do dalších zemí mimo EU. Mluvili jsme také o obraně, shodli jsme se na nutnosti rozvíjet naše vojenské kapacity a evropský obranný průmysl tak, abychom byli schopni Ukrajinu dále efektivně podporovat a také abychom společně zvyšovali obranyschopnost Evropy,“ řekl premiér Fiala.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist