Dana Radová "> Vlastní téma žen v kontextu občanské společnosti rovných příležitostí žen a mužů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlastni-tema-zen-v-kontextu-obcanske-spolecnosti-rovnych-prilezitosti-zen-a-muzu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Žába na prameni, o.s.: Vlastní téma žen v kontextu občanské společnosti rovných příležitostí žen a mužů

17. října 2007 | Žába na prameni, o.s.
Autor: Dana Radová, tel: 774 922134
Ve středu 3. října se v Národní knihovně a Muzeu dětské kresby v domě U Zelené žáby uskutečnil první seminář projektu Ženy pro občanskou společnost, který realizuje občanské sdružení Žába na prameni a je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Ve středu 3. října se v Národní knihovně a Muzeu dětské kresby v domě U Zelené žáby uskutečnil první seminář projektu Ženy pro občanskou společnost, který realizuje občanské sdružení Žába na prameni a je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Smyslem projektu je především poskytnout ženám ze Středočeského kraje po rodičovské dovolené a v předdůchodovém věku potřebné informace a základy pro aktivní začlenění do občanské společnosti a do veřejné sféry. Důležité je zvýšit jejich sebevědomí a uvědomění si sebe sama, umožnit jim snadnější návrat na trh práce.

Cílem 1. semináře pak bylo představit účastnicím koncept občanské společnosti a problematiku rovných příležitostí žen a mužů tak, aby dokázaly z tohoto úhlu nahlédnout téma vlastního projektu. Cílem celého prvního cyklu seminářů je podpořit ženy, které se chtějí aktivně podílet na životě sousedské komunity, obce nebo širší společnosti, ve které žijí.

Po dopoledních přednáškách, které se konaly v prostorách Národní knihovny ČR, následovala debata v domě U Zelené žáby, kde byl zajištěn také celodenní program pro děti. Přes čtyřicet účastnic vyslechlo lektorky Hanu Havelkovou, Blanku Knotkovou-Čapkovou a Hanu Maříkovou, které odpovídaly na množství dotazů. Přednášky pojednávaly o historii občanské společnosti a sociologických souvislostech postavení žen ve veřejné i domácí sféře, jedním z důležitých témat byla také problematika otcovství. Odpolední dílna začala adaptací divadelního představení, jehož konec měly účastnice samy dotvořit. Podařilo se tak plynule navázat na přednášky a možnosti různých řešení podnítily diskusi o partnerském soužití, rodičovské dovolené, „tradiční“ roli ženy a muže. Historička Darina Martykánová debatu moderovala a upozorňovala na historické souvislosti.

Některé z více než čtyřiceti žen z velké většiny ze Středočeského kraje, které přijely na semináře, mají již připravené své vlastní vize a projekty, které by rády realizovaly po absolvování seminářů, některé dokonce již do veřejného života vstoupily a chtějí se zdokonalit například v podávání žádostí a grantů z EU. Jiné teprve nad svým projektem či angažovaností přemýšlejí, ale jedno mají společné: nadšení, odhodlání, chuť dál se vzdělávat a růst.

Bližší informace z prvního semináře získáte na www.novezeny.eu/seminare, na stránkách najdete anketu zahrnující osobní zkušenosti žen s rodičovskou dovolenou (www.novezeny.eu/zeny-pro-spolecnost/zkusenost-zen), i řadu dalších textů vztahujících se k tématu rovných příležitostí žen a mužů.

Dana Radová, tel: 774 922134
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist