Aleš Miklík "> Vlčata se letos v ČR narodila minimálně v 10 smečkách - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlcata-se-letos-v-cr-narodila-minimalne-v-10-smeckach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Vlčata se letos v ČR narodila minimálně v 10 smečkách

17. září 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Nejméně u desíti vlčích smeček zaznamenali zoologové letos v létě úspěšnou reprodukci. A to v oblasti Šumavy, Krušných hor, Lužických hor, Ralska, Broumovska, Slezských Beskyd a Javorníků. Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená přímo v rámci aktivit v terénu [1].

Hnutí DUHA Olomouc, které vede celorepublikový program na ochranu velkých šelem, se podařilo získat záznamy vlčat v celkem osmi různých oblastech, a to jen díky usilovné práci dobrovolníků Vlčích hlídek a regionálních koordinátorů. U dvou smeček, pohybujících se na území NP Šumava a NP Bavorský les, pak potvrzení o rozmnožování přinesla Správa šumavského národního parku.

Ralská vlčí smečka se rozmnožila už po sedmé v řadě, krušnohorská podruhé

Záběry z fotopastí potvrdily reprodukci vlčí smečky v oblasti Podbezdězí a Ralska [2]. V polovině července se tu na fotopast zachytila čtyři zvídavá vlčata, pravděpodobně doprovázející své rodiče. První novodobá výhradně česká smečka se tak rozmnožila už sedmým rokem v řadě i přesto, že se v průběhu roku její jednotliví členové potýkali s prašivinou (infekční parazitické onemocnění). Podobně jako loni se ale znovu nepodařilo pořídit fotografie mláďat v okolí Národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala, kde od roku 2018 dochází k masivnímu navýšení těžby dřeva.

I Krušné hory se mohou druhý rok za sebou těšit z nových vlčat. Vlčí reprodukce se potvrdila ve stejnou dobu jako v roce loňském. Zatímco na nočních záběrech není jasné, zda se jedná o čtyři nebo o pět mláďat, na denních záběrech jsou zaznamenány pouze čtyři vlčata. Celkový počet krušnohorských přírůstků tak zatím zůstává nejistý.

Lužické vlčí smečce se zatím daří i přes rozsáhlé těžby kůrovcového dřeva

Poté, co pracovníci a dobrovolníci Hnutí DUHA Olomouc na přelomu roku 2019 a 2020 opětovně potvrdili výskyt minimálně čtyřčlenné vlčí smečky na území Lužických hor, se během léta podařilo získat důkazy o její reprodukci včetně záběrů vlčat na fotopastech. Lužické hory se v současné době potýkají s kůrovcovou kalamitou a tím i rozsáhlou těžbou dřeva. Přesto zde vlci našli dostatek klidu k rozmnožování a výchově mláďat a snad tomu tak bude i během následujících let.

Na Broumovsku už se rozmnožují minimálně tří česko-polské vlčí smečky

Vlčata se po páté v řadě narodila i ve smečce žijící v západní části Broumovska a ve Vraních horách, potřetí v oblasti polského národního parku Gór Stolowych navazujícího na Broumovské stěny a poprvé taktéž v hraničních Javořích horách. Na české území tak zasahují v oblasti broumovského výběžku minimálně tři vlčí smečky.

V oblasti Šumavy a Bavorského lesa žijí už dvě rozmnožující se smečky

Na Šumavě a v Bavorském lese zoologové potvrdili dokonce dvě smečky s letošními vlčaty. Zprávy o nich přinesla Správa NP Šumava, která existenci vlčat zkoumala nejen pomocí fotopastí, ale také akustickou stimulací, na níž obě smečky reagovali vytím [3]. Naproti tomu se letos zatím nepodařilo potvrdit rozmnožování smečky v Novohradských horách.

Svá vlčata má i Morava a Slezsko, narodila se v Javorníkách a ve Slezských Beskydech

Jak jsme informovali již během srpna, vlčata se poprvé narodila také ve Slezských Beskydech, podruhé pak v Javorníkách. Byla to právě karpatská pohoří, kam se vlci začali v rámci České republiky jako první v 90. letech vracet. Trvalo však více než 20 let, než se tu začali také úspěšně rozmnožovat. Věříme, že je to mimo jiné také důsledkem celoroční ochrany vlků v západoslovenských pohořích, která byla před několika lety zavedena.

Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek na Liberecku, řekla:

"Vlci v severních Čechách se potýkají s rušením kvůli intenzivní těžbě kůrovcem napadeného dřeva. O to větší máme radost, že se i přesto poprvé podařilo potvrdit vlčata v Lužických horách a dokonce už po sedmé v Ralsku, kde navíc v posledních několika měsících bojovali s prašivinou. Další důkazy o pohybu vlků máme i z Jizerských hor a Frýdlantska, kde doufáme v potvrzení jejich reprodukce v příštích letech."

Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně řekl:

"Je potěšující, že se vlk, podle naší legislativy kriticky ohrožený druh, pravidelně rozmnožuje od Beskyd až po Krušné hory. Jeho populace se v posledních letech zvětšuje, podobně jako v sousedních zemích. Návrat přirozeného predátora kopytníků pomáhá vracet rovnováhu do našich lesů, protože vlci redukují přemnožené srnce, jeleny a divoká prasata. Je však třeba lépe zabezpečovat hospodářská zvířata, zejména ovce a kozy, protože pokud nejsou chráněny, jsou pro vlky vždy snadnější kořistí. Proto chovatelům pomáháme s projekty na lepší zabezpečení stád [4]."

Kontakty:
Miroslav Kutal, koordinátor projektů na ochranu velkých šelem, miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel.: 728 832 889
Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek na Liberecku, kristyna.fridrichova@hnutiduha.cz, tel.: 775 049 551

Přílohy:
[1] Záběry vlčat z různých oblastí jsou dostupná na našem youtube kanále: https://www.youtube.com/watch?v=XMco6ytxQxk&feature=youtu.be
[2] Monitoring vlků v Ralsku byl letos podpořen také z Nadačního fondu Avast. Dále Vlčí a Rysí hlídky finančně podpořili: Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Nadace EuroNatur, Olomoucký kraj a individuální dárci Hnutí DUHA
[3] Více v tiskové zprávě Správy NP Šumava: https://www.npsumava.cz/v-oblasti-np-sumava-a-np-bavorsky-les-jsou-potvrzene-dve-vlci-smecky/?fbclid=IwAR0TEfzAbOPW4CWpdxdiaAOgr2fU-af-U4zDAI792nSDfpdhHN0a3lVlOCM
[4] Více na www.ochranaovci.cz
[5] Fotografie vlčat:
Foto ralského vlčete: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/full/vlce-ralsko-web.jpg
Foto vlčete z Broumovska: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/full/vlce-broumovsko-web.jpg
Foto lužickohorského vlčete: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/midd/vlce-luzicke.jpg
Foto vlčat z Javorníků: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/full/vlcata-javorniky-2020-autor-michal-bojda-na-web.jpg
Foto beskydského vlčete: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/full/vlce-slezske-beskydy-2020-autor-jirka-labuda-na-web.jpg
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist