Anna Řezníčková "> Vlci se letos rozmnožili nejméně v osmi oblastech, potvrdil to monitoring Hnutí DUHA Šelmy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlci-se-letos-rozmnozili-nejmene-v-osmi-oblastech-potvrdil-to-monitoring-hnuti-duha-selmy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA Šelmy: Vlci se letos rozmnožili nejméně v osmi oblastech, potvrdil to monitoring Hnutí DUHA Šelmy

26. října 2022 | Hnutí DUHA Šelmy
Autor: Anna Řezníčková, tel: 773 677 055
Jako každý rok se i letos snažili terénní mapovatelé a dobrovolnické Vlčí hlídky z Hnutí DUHA Šelmy získat informace o rozmnožování v jednotlivých sledovaných vlčích teritoriích. Těch zasahovalo aspoň částečně na území České republiky v posledním vyhodnoceném vlčím roce 2020/2021 čtyřiadvacet. Úspěšnou reprodukci potvrdilo Hnutí DUHA Šelmy pomocí fotomonitoringu zatím u 12 teritorií v 8 různých oblastech ČR. V některých dalších teritoriích reprodukci potvrdili jiní zoologové, např. ze správ chráněných území.

Na Moravě a ve Slezsku se letos vlčata narodila ve 4 smečkách

Kromě Slezských Beskyd se postupně podařilo zdokumentovat narození vlčat u dalších tří smeček na moravsko-slovenském pomezí. Mláďata se narodila vlkům v Javorníkách a také ve dvou smečkách, které se pohybují v oblasti Moravskoslezských Beskyd. Zejména ve Slezských Beskydech letos narození vlčat doprovázel zvýšený počet útoků na hospodářská zvířata. Řadě z nich šlo ale zabránit kvalitnějším zabezpečením.

Potřetí v řadě se rozmnožila smečka v Orlických horách. Na Broumovsku se vlčata narodila ve všech třech tamních teritoriích

Třetím rokem přišla na svět mláďata i ve smečce v Orlických horách. Trvalý výskyt vlků tu byl přitom potvrzen teprve v roce 2020. „To, že vlci vyvedli mláďata již třetí rok po sobě, je důkazem, že se vlkům v Orlických horách daří. Nálezy kadáverů velkých kopytníků svědčí o tom, že vlci v oblasti plní svoji roli vrcholových predátorů a pomáhají snižovat jejich vysoké stavy. Za 3 roky, co v oblasti smečka sídlí, jsme evidovali pouze 3 škody na hospodářských zvířatech,“ řekl koordinátor Vlčích hlídek v Orlických horách Jan Drapák. Na Broumovsku zachytily fotopasti Hnutí DUHA Šelmy vlčata u dvou smeček. Ve třetím zdejším teritoriu, které zasahuje především do oblasti polského Národního parku Gór Stołowych, potvrdili rozmnožování polští zoologové.

Broumovsko je dlouhodobě oblastí, kde návrat vlků budí silné emoce. Ty vyvolávají především útoky na většinou nezabezpečená hospodářská zvířata. Některé obce proto od státu v minulosti požadovaly povolení k zabíjení tamních vlků. Občasný odstřel některých jedinců ale patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád a z dlouhodobého hlediska farmářům příliš nepomůže. Naopak část chovatelů na Broumovsku už svá stáda proti útokům vlků zabezpečila a škody tím významně snížila nebo zcela eliminovala. Kvalitní preventivní zabezpečení je nejúčinnějším řešením pro chovatele i pro krajinu. Některé konkrétní příklady ochrany stád na Broumovsku popisuje např. dokument Beránek a vlk. Ten se bude i s následnou diskuzí na téma soužití člověka a vlka promítat už 9. listopadu přímo v Broumově.

V severních Čechách má za sebou úspěšnou reprodukci smečka v Lužických horách, na Šluknovsku a podle informací Správy NPČŠ taky v Českém Švýcarsku

Potřetí v řadě se podařilo terénním mapovatelům potvrdit reprodukci v Lužických horách. Šestým rokem se rozmnožila i smečka na Šluknovsku. Obě smečky jsou příhraniční a jejich členové se pohybují jak na české, tak na německé straně. Výsledky genetických analýz zde již dříve prokázaly, že tamní vlci přišli do oblasti z tzv. středoevropské nížinné populace, která má své jádro v Německu a Polsku. Z té ostatně pochází většina vlků, vyskytujících se na území Čech. Vlčata se narodila také v Českém Švýcarsku, kde reprodukci zveřejnila Správa národního parku.

V oblasti Ralska vlčata už druhým rokem chybí

Zoologové i Vlčí hlídky zaznamenávali narození vlčat také na Kokořínsku a v Ralsku každoročně od roku 2014. Jedná se o první smečku, která se zformovala na území Čech při novodobém návratu vlků do České republiky. Letos už je to ale druhým rokem, kdy se rozmnožování zatím potvrdit nepovedlo. Vlci se ale v oblasti nadále pohybují, výskyt 2-3 jedinců pravidelně zaznamenávají fotopasti a dokazují ho i nálezy pobytových znaků. Je možné, že do struktury smečky zasáhlo pytláctví. Na Kokořínsku byla v roce 2020 totiž nalezena zastřelená vlčice, která se prokazatelné v oblasti pohybovala v doprovodu nejméně jednoho dalšího vlka.

Reprodukce v Krušných horách se potvrdila u tří smeček

Mláďata se narodila vlkům jak v severní, tak ve střední části Krušných hor. Potvrzují to záběry z fotopastí. Třetí reprodukci prokázal případ vlčete sraženého na konci září autem na Karlovarsku. „Pohyb vlků nedaleko oblasti, kde houbaři našli zraněného mladého vlka, jsme sledovali s dobrovolníky Vlčích hlídek. Jejich výskyt tu dokazovaly nálezy pobytových znaků průběžně od roku 2017. Zraněné, několikaměsíční vlče je bohužel smutným důkazem letošního rozmnožování zdejšího páru. Právě pro mladé nezkušené jedince jsou silnice velkou hrozbou,“ uvedla koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách Štěpánka Kadlecová.


Přílohy:
1. Video vlčat z různých oblastí je dostupné na YouTube Šelmy.cz.
2. Fotografie vlčat z různých oblastí najdete v naší fotogalerii: https://www.selmy.cz/novinari/galerie/vlcata-2022/.

Kontakty:
Miroslav Kutal, akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně a odborný garant v Hnutí DUHA Šelmy, Email: miroslav.kutal@hnutiduha.cz, Tel.: 728 832 889
Anna Řezníčková, online komunikace Hnutí DUHA Šelmy, Email: anna.reznickova@hnutiduha.cz, Tel.: 773 677 055

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist