Tiskové oddělení MŽP "> Vrchní ředitelé pro životní prostředí EU v Praze diskutovali o obnově přírody i světelném znečištění - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vrchni-reditele-pro-zivotni-prostredi-eu-v-praze-diskutovali-o-obnove-prirody-i-svetelnem-znecisteni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Vrchní ředitelé pro životní prostředí EU v Praze diskutovali o obnově přírody i světelném znečištění

12. října 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
V Praze jednali 11. října vrchní ředitelé pro životní prostředí členských zemí EU. Diskutovali postoj za Evropskou unii pro nadcházející velké mezinárodní akce, návrh nového zákona o obnově přírody a také téma světelného znečištění, které je jednou z priorit ministerstva životního prostředí pro předsednictví v Radě EU.

Jednání společně předsedali Florika Fink-Hooijer, generální ředitelka DG Environment Evropské komise, a Jan Dusík, náměstek pro řízení sekce ochrany klimatu ministryně životního prostředí, který reprezentoval Česko v pozici země předsedající Radě EU.

"V poločase českého předsednictví v Radě EU a před nadcházející Radou ministrů ŽP a zásadními globálními summity to byl užitečný kompas pro zhodnocení stavu a výhledu evropské politiky životního prostředí. Dostali jsme nejen pochvalu za to, co se již našemu předsednictví povedlo, ale i tipy, jak naše příští kroky k naplnění předsednických priorit nasměrovat," uvedl Jan Dusík.

Vrchní ředitelé na setkání řešili přípravu a pozici EU na blížící se mezinárodní konferenci OSN o biologicEnvironment fké rozmanitosti (COP15) v Montrealu a konferenci smluvních stran Úmluvy CITES v Panamě (COP 19). Na programu byla také příprava na zahájení vyjednávání nové mezinárodní dohody o plastech a Česká republika informovala účastníky o konferenci Životní prostředí pro Evropu proběhlé minulý týden na Kypru.

Diskutovalo se také o aktuálně projednávaném evropském návrhu zákona k obnově přírody (Nature restoration law), který přináší nové specifické cíle v ochraně přírody. Členské státy upozornily na potřebu souladu se související legislativou v jiných oblastech či potřebu dostatečných financí na implementaci. Poté Evropská komise informovala o svých plánovaných aktivitách. Do konce roku 2022 předloží nové návrhy v oblasti ochrany vody, obalových odpadů či v kvalitě ovzduší.

Odpoledne EK prezentovala svá zjištění v rámci iniciativy Environmental Implementation Review – v září byly zveřejněny zprávy EK pro každý členský stát o stavu implementace evropské legislativy a EK nabízí bilaterální konzultace k výstupům těchto zpráv. Následně členské státy diskutovaly o možnostech zlepšení implementace a nutnosti provázanosti environmentální politiky s ostatními politikami, potřebě využívat všechny dostupné finanční zdroje a uvítaly možnost dialogu s EK.

Na závěr Česká republika představila problematiku světelného znečištění, což je jedna z předsednických priorit ministerstva životního prostředí. Jde o nové téma v ochraně životního prostředí, které má dopady na zdraví lidí i na přírodu a kterému by proto měla být věnována pozornost i na evropské úrovni. Přítomní vrchní ředitelé byli pozváni na odborný seminář, který se v rámci předsednictví uskuteční 26. října v Brně.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist