https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vybor-pro-zivotni-prostredi-se-postavil-proti-rozsireni-tezby-v-polskem-dole-turow.pozaduje-aby-polsko-prevzalo-odpovednost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Výbor pro životní prostředí se postavil proti rozšíření těžby v polském dole Turów. Požaduje, aby Polsko převzalo odpovědnost za škody vzniklé občanům a životnímu prostředí ČR

13. listopadu 2019 | Česká pirátská strana
Ministr Richard Brabec dnes na Výboru pro životní prostředí potvrdil, že vláda na jejím včerejším zasedání vzala na vědomí vydání negativního stanoviska České republiky k rozšíření těžby v polském dole Turów. „Na jednání výboru jsme přijali usnesení, které podporuje pondělní rozhodnutí Ministerstva životního prostředí. To změnilo své původně kladné stanovisko na nesouhlasné,“ uvedla poslankyně Pirátů a předsedkyně výboru Dana Balcarová. Ke změně stanoviska přispěly i aktivity Balcarové a poslance Pirátů Tomáše Martínka. Ti toto téma vznesli interpelacemi podanými na ministra Brabce i premiéra Andreje Babiše a zařadili daný bod na jednání výboru.

„Jako poslanec z Libereckého kraje se problematikou zabývám delší dobu. S kolegyní Balcarovou jsme minulý týden ověřovali situaci za účasti místních občanů přímo v dotčených obcích Uhelná a Václavice. Jsem rád, že snad i mé interpelace na ministra a premiéra a také tlak výboru přispěly ke změně stanoviska na nesouhlasné. To nám jako státu otevírá více možností k vyjednávání s polskou stranou,“ uvádí pirátský poslanec Tomáš Martínek.

„V tuto chvíli je důležité, aby česká strana neztratila své vyjednávací pozice vůči Polsku a využila všech prostředků, včetně žaloby k Evropské komisi, k tomu, aby přiměla polskou stranu k náhradě již vzniklých škod, ale také k převzetí odpovědnosti za zásobování dotčených obyvatel pitnou vodou tak, jak jí to ukládají předpisy Evropské unie,“ dodává pirátská poslankyně Balcarová.

Rozšíření těžby polského dolu Turów v bezprostřední blízkosti českých hranic ohrožuje svými dopady životní prostředí a především dostupnost pitné vody pro desítky tisíc obyvatel Libereckého kraje. Obyvatelé Hrádecka se potýkají s nedostatkem podzemní vody již nyní. Důl se nachází v polském výběžku mezi Českou republikou a Německem, většinu negativních dopadů těžby tak pociťují obyvatelé právě těchto zemí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist