https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vychodocesi-pozaduji-trvaly-zakaz-metody-hydraulickeho-stepeni-hornin-pri-tezbe-bridlicovych-plynu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Východočeši: Východočeši požadují trvalý zákaz metody hydraulického štěpení hornin při těžbě břidlicových plynů

12. září 2012 | Východočeši
Politické hnutí Východočeši se staví za zájmy Královéhradeckého kraje, jeho občanů i životního prostředí a rezolutně odmítá těžbu i průzkum břidlicového plynu metodou hydraulického štěpení hornin. Východočeši zároveň vyzývají ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby jeho úřad začal co nejrychleji konat ve věci přijetí speciálního zákona, který by jak těžbu, tak i samotný průzkum pomocí této kontroverzní metody zakázal.

„Nespokojujeme se pouze s přechodným řešením v podobě zákazu těžby i průzkumu touto metodou na dva roky, jak ministerstvo navrhuje. Podle našeho názoru jde pouze o oddalování problému, který za dva roky stejně nezmizí. I potom budeme muset řešit, zda si necháme zlikvidovat naše životní prostředí a pitnou vodu kvůli průzkumu a případně následné těžbě,“ vysvětluje Martina Berdychová, kandidátka hnutí Východočeši na hejtmanku Královéhradeckého kraje.

Východočeši chápou návrh ministra Chalupy jako krok správným směrem, přesto jej ale považují za nerozhodné „přešlapování na místě“. Ministerstvo životního prostředí se totiž zaklíná dalšími výzkumy a analýzami a nechce tuto metodu přímo zakázat prý proto, že neexistují dostatečná data a zkušenosti proti ní hovořící. „S takovým postojem nelze souhlasit, ve světě existuje již delší dobu velká nevole vůči této metodě a tato nevole stoupá úměrně tomu, jak stoupá využívání tvrdé chemie při průzkumu i těžbě. Typickým příkladem budiž USA, ale i další země. Tento způsob těžby existuje již řadu desetiletí a její vliv na životní prostředí je horší a horší. Tvrdit, že nejsou zkušenosti a poznatky, je tudíž velmi zavádějící,“ odmítá tyto argumenty ministerstva Martina Berdychová.

Východočechům a jejich nekompromisnímu odmítání metody hydraulického štěpení hornin při těžbě břidlicových plynů dává za pravdu také dění v samotné Evropské unii v posledních dnech. Evropská komise totiž zveřejnila tři nezávislé studie, jejichž závěry zpochybňují některými zastánci těžby proklamovaný přínos evropské energetice a její nezávislosti na zemním plynu z Ruska, dále pak varují před jejími dopady na životní prostředí. Tyto aktuální informace zveřejněné v pátek 7. září tak podtrhují postoj hnutí Východočeši, starostů obcí z dotčených oblastí i všech tamních obyvatel.

„Byli bychom rádi, kdyby také ministr životního prostředí stál za zájmy našich občanů a obcí a sám inicioval kroky vedoucí k úplnému zákazu průzkumu a těžby břidlicového plynu metodou hydraulického štěpení hornin, a to na celém území České republiky. V současné době ale také vyhodnocujeme návrh takového zákona z dílny náchodských senátorů, který bychom s nimi rádi diskutovali, a pokud se s ním ztotožníme, jsme připraveni jej podporovat všemi dostupnými prostředky,“ shrnuje situaci kandidátka na hejtmanku za hnutí Východočeši.
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist