Ing.Jan Lorenc, Tomáš Popp "> Vyjádčení Svobody zvířat sdělovacím prostředkům - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyjadceni-svobody-zvirat-sdelovacim-prostredkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svboboda zvířat: Vyjádčení Svobody zvířat sdělovacím prostředkům

Na den 6.7.2001 uspořádala organizace Svoboda zvířat demonstraci před liščí farmou v Milevsku. Na ni pozvala zástupce sdělovacích prostředků, se záměrem veřejně upozornit na tuto farmu a na špatné podmínky lišek v ní chovaných.
V reportážích zde byl dán prostor oběma stranám v zastoupení mluvčího Svobody zvířat a vedoucího živočišné výroby Zemědělského družstva Sepekov, které farmu v Milevsku provozuje.

V reakci na argumenty Svobody zvířat se zástupce ZD Sepekov mimo jiného také zmínil o jisté události, při níž údajně utrpělo jejich družstvo ztrátu v podobě 150 liščích mláďat poté, co farmu, bez vědomí ZD Sepekov, navštívil neznámý pachatel – údajně z řad členů Svobody zvířat a svou přítomností vyvolal u některých samic stres, v jehož následku usmrtily svá mláďata. Přesná doba události nebyla zveřejněna.

Proti tomuto obvinění se Svoboda zvířat obhajuje formou následujícího vyjádření:

1. Svoboda zvířat přiznává, že její členové farmu bez vědomí ZD Sepekov v minulosti několikrát navštívili, aby zde pořídili obrazovou dokumentaci. Provedli to tímto způsobem, protože upozornit na špatné podmínky lišek na farmě by s vědomím ZD Sepekov by jinak nebylo možné.

2. Svoboda zvířat se domnívá, že obvinění ZD Sepekov, že příčinou uvedené události byly její členové, se nezakládá na podložených argumentech.
Pokud se tato událost skutečně stala,

a) není jisté, zdali právě v době, nebo bezprostředně po ní, kdy Svoboda zvířat tuto farmu navštívila,

b) ZD Sepekov by mělo doložit, zdali je skutečně tak ojedinělá na této farmě, že vzbudila podezření na nějakou vnější příčinu.
Touto příčinou také, koneckonců vůbec nemusela být právě přítomnost nějaké cizí osoby na farmě, ale něco jiného.

3. Případy usmrcení mláďat vlastní matkou se u lišek ve faremních chovech vyskytují poměrně často. Problematika tohoto úkazu – tzv. infanticidy, včetně jeho příčin, je popsána v odborné literatuře /1/,/2/, může Svoboda zvířat poskytnout k nahlédnutí.

Podstatné z těchto dvou zdrojů:

 Infanticida liščích samic se vyskytuje také ve volné přírodě a to především u prvorodiček. Dopouští se jí kojící lišky, v jejichž blízkosti se vyskytne jim sociálně výše postavená samice. Také v chovu v zajetí je hlavní příčinou infanticidy to, že jsou lišky před porodem umístěny do sousedství sociálně výše postavených samic. V chovu v zajetí se však nemohou od těchto samic vzdálit. V chovu, v němž není brán ohled na sociální vztahy mezi samicemi, je pak infanticida mnohem častější než ve volné přírodě /1/.

 Sklony k této poruše jsou u liščích samic dědičné a pravděpodobně souvisí i se stresy, kterým jsou lišky ve faremních chovech vystavovány /1/.

 Příčinou požírání mláďat vlastní matkou je kromě psychického stavu postiženého zvířete také, m.j. špatné složení krmiva a nedostatek pitné vody nebo výskyt vnějších parazitů /2/.

 Infanticida se vyskytuje nezávisle na vnějších podnětech, jako může být např. vyrušení matky cizím člověkem /1/.

Výskyt infanticidy u lišek ve faremním chovu je tedy především ovlivněn celkovým vedením a organizací chovu:

- umísťováním zvířat do sousedících klecí,
- selekcí chovných zvířat na psychicky odolné jedince,
- celkovým zacházením se zvířaty a v neposlední řadě kvalitou
jejich ustájení.

Na liščí farmě ZD Sepekov v Milevsku jsou v tomto ohledu vážné nedostatky, uvedené v Tiskové správě (již jsme rozesílali minulý týden, na požádání zašleme).
Výskyt požírání mláďat samicemi je jen dalším důkazem špatných podmínek zvířat v tomto chovu a proto se mu bude Svoboda zvířat i nadále věnovat.



Toto prohlášení vzniklo v reakci na reportáže v hlavních zpravodajských relacích TV3,ČT 1, PRIMA dne 6.7. 2001.

V Plzni 9.7. 2001

kontaktní osoba Tomáš Popp 0604 239 809


/1/ Report on The Welfare of Farmed Mink and Foxes in Relation to Housing and Management; Dr.A.J. Nimon, Prof.D.M.Broom, 1998, Cambridge University
/2/ Nemoci kožešinových zvířat; Prof.MVDr.J.Konrád,DrSc., 1989, SZN Praha

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist