Tiskové zprávy
Český nadační fond pro vydru: Vypravte se v neděli 23. října do Třeboňské záchranné stanice na rozlučku s ježky
Třeboňská záchranná stanice srdečně zve na druhý ročník akce nazvané „Ježčí návraty, aneb zpátky do listí“, jež je určena především rodinám s dětmi. V neděli 23. října 2022 od 14:00 hodin bude připravena dílnička s vyráběním ježčích obydlí, beseda o životě a ochraně ježků s doprovodem ochočených ježatých pomocníků Bodliny a Drápky, chybět nebude ani podzimem vonící čaj pro všechny zimomřivé. Na závěr budou v areálu Třeboňské přírodní učebny navráceni do přírody uzdravení a vykrmení ježci, kteří se do péče stanice na podzim dostali coby osiřelá mláďata nebo v důsledku zranění.
Ježci bývají početnými pacienty v záchranné stanici především koncem léta a na podzim, kdy je jejich aktivita vysoká, neboť se snaží pořádně vykrmit před zimním spánkem. Málokdo také ví, že ještě koncem léta a po část podzimu se rodí množství ježčích mláďat. Do péče se tak nejčastěji dostávají malí sirotci ze „zlikvidovaných“ hromad větví a listí, ježci poranění zahradní technikou nebo pokousaní psy. Cílem záchranné stanice není jen péče o poraněná zvířata, ale také předcházení úrazům pomocí osvěty mezi širokou veřejností. O tom, jak žijí a co ohrožuje bodlinaté obyvatele našich parků a zahrad, se lidé více dozvědí na akci „Ježčí návraty aneb, zpátky do listí“, jež se uskuteční v Třeboňské záchranné stanici již tuto neděli 23. října od 14:00 hodin.
„Srdečně zveme malé i velké fanoušky (nejen) ježků na výlet do naší stanice, která se nachází nedaleko autobusového nádraží v Třeboni. Připraven je pestrý program – vyrábění ježčích domečků, omalovánky pro nejmenší, beseda s pracovníky stanice o životě a ochraně ježků a setkání s ochočenými bodlináči Drápkou a Bodlinou“, láká Honza Nový. „Loňská akce se setkala s velkým ohlasem, rozhodli jsme se proto uspořádat letos druhý ročník. Ježci patří mezi živočichy, které běžně potkáme v okolí našich domovů, ve vesnicích a městech jsou mnohde jejich populace početnější než ve volné krajině. Lidé ježkům někdy mohou ublížit z pouhé neznalosti a je tedy důležité šířit povědomí o tom, co dělat nebo naopak nedělat, pokud nám na ježčích životech záleží“, doplňuje ředitel stanice.
Expozici zvířat s příběhem v Třeboňské stanici je možné navštívit celoročně, pracovníci se zabývají i realizací ekovýchovných programů pro děti ze školek a škol. Otevírací dobu, aktuální nabídku programů se zvířaty na daný kalendářní rok a mnoho dalšího lze nalézt na webu www.vydry.org. V případě nálezu zraněného živočicha na Třeboňsku a Jindřichohradecku se obracejte na Třeboňskou záchrannou stanici pro volně žijící živočichy na tel. čísle +420 384 722 088 (přesměrování na mobil v případě nepřítomnosti v kanceláři). Kontakty na ZS v dalších regionech se nacházejí na webu zvirevnouzi.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk