https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyrobu-chloru-s-pouzivanim-rtuti-uz-nelze-spolchemii-dale-tolerovat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Výrobu chloru s používáním rtuti už nelze Spolchemii dále tolerovat

8. září 2011 | Arnika
Ústecká chemička Spolchemie zažádala znovu o odklad ukončení výroby amalgámovou elektrolýzou, ve které se používají tuny rtuti. „Žádáme, aby Spolchemii nebylo vyhověno s posunutím termínu k ukončení provozu amalgámové elektrolýzy o další dva roky,“ píše ve svém vyjádření zaslaném Krajskému úřadu Ústeckého kraje sdružení Arnika. Spolchemie se nemůže na jedné straně donekonečna vymlouvat na ekonomickou krizi a technickou náročnost změny technologie a na druhé straně investovat jinde (1) a mít největší zisk za několik posledních let (2). Rtuť (3) z výroby chloru se dostává do okolního prostředí včetně vodních ekosystémů a bude tomu tak, dokud s ní Spolchemie neskončí,“ komentuje vyjádření Arniky RNDr. Jindřich Petrlík, spoluvedoucí kampaně Člověk a voda.

Stát by podle Arniky neměl Spolchemii tolerovat další úlevy z požadavků na ochranu životního prostředí. „Nová žádost je výsměchem. Tvrdí se v ní, že na konverzi Spolchemie potřebuje ještě 2,5 až 3 roky. To samé bylo ve zdůvodnění žádosti o změnu integrovaného povolení před dvěma a půl rokem, takže chemička na konverzi technologie za tu dobu ani nesáhla, anebo si vymýšlí nesmyslně dlouhou dobu,“ dodal RNDr. Jindřich Petrlík.

Sdružení Arnika vedle nesouhlasu s dalším prodloužením termínu pro ukončení výroby chloru se rtutí žádá, aby Spolchemie doložila monitoringem ovzduší a dalších složek životního prostředí, jak ovlivňuje rtuť životní prostředí obyvatel Ústeckého kraje.

Arnika současně vítá letošní iniciativu ústeckých studentů „Ústí pro příští generace“, která ukazuje, že mladým lidem v Ústí nad Labem už dochází s postupem chemičky také trpělivost.(4) „Měla by dojít i politikům a hlavně zodpovědným úřadům,“ řekla mluvčí Arniky Zora Kasiková.

Poznámky pro editory a další informace:
(1) Viz zprávu „Spolchemie podepsala smlouvu se společností Hexion o koupi divize Hexion Specialty Epoxy“ z roku 2008: „Spolchemie, český výrobce syntetických pryskyřic, oznamuje podepsání smlouvy se společností Hexion Specialty Chemicals o podmínkách prodeje divize Hexion Specialty Epoxy společnosti CHS RESINS. Ta je nově založenou dceřinnou společností ústecké společnosti Spolek pro chemickou a hutní výrobu, a.s. (Spolchemie).“… „Podpis smlouvy je součástí střednědobé strategie Spolchemie, kterou je snaha o vstup na globální chemický trh ve svém odvětví," uvedl tehdy generální ředitel Spolchemie Martin Procházka. http://www.eurochem.cz/index.php?LA=CS&MN=SPOLCHEMIE+PODEPSALA+SMLOUVU+SE+SPOLE%C8NOST%CD+HEXION+O+KOUPI+DIVIZE+HEXION+SPECIALTY+EPOXY&ProdID=00028406B9E8C5860002EC0B&DT=4097&TXTID=1748&PHPSESSID=fa...

(2) Viz zprávu „Spolchemii vzrostl v pololetí zisk na 196 milionů Kč“ z 1. září 2011 v Ústeckém deníku:
http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20110901_ctk_spolchemie_hospodareni_zisk.html

(3) Rtuť je velmi toxický těžký kov, jehož vlivem dochází ke zničení či porušení struktury bílkovin v buňkách. Organické sloučeniny rtuti mají mimořádně velkou schopnost hromadit se v organismech a přenášet se dále potravním řetězcem. Jejich dlouhodobé působení může způsobit například také poruchy reprodukce a obecně poškození nervové soustavy, dimethylrtuť je navíc možným karcinogenem. Více informací o rtuti najdete na http://arnika.org/rtut
(4) Viz reportáž „Středoškoláci v Ústí si nasadili roušky, jde jim o čistší město“ (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/134911-stredoskolaci-v-usti-si-nasadili-rousky-jde-jim-o-cistsi-mesto/) nebo článek „Nasaďte si roušku, vyzývali mladí“ (http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20110901_jit_studenti_rousky_ovzdusi.html), obojí 1.9.2011.

Vyjádření Arniky k žádosti Spolchemie o změnu integrovaného povolení (pdf):
http://arnika.org/soubory/toxicke-latky/Rtut/IPPC_chlor_zmena_vyjadreni2011.pdf

Stránky Arniky věnované Spolchemii: http://arnika.org/spolchemie-usti-nad-labem

Stránky Arniky o rtuti: http://arnika.org/rtut

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist