https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyroste-na-poli-obri-hobby-market
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTÍ Brno: Vyroste na poli obří Hobby Market?

20. září 2005 | NESEHNUTÍ Brno, tel: 723 559 495
Krajský úřad Jihomoravského kraje rozhodl, že plánovaný Hobby Market v Brně-Ivanovicích nebude posuzován z hlediska jeho vlivu na životní prostředí a odmítl tak návrh občanského sdružení NESEHNUTÍ. A to přesto, že obří stavba (budova 180 x 132 m, parkoviště pro 500 vozidel, příjezdové komunikace) vyvolá výrazné zvýšení dopravy, zhorší znečištění ovzduší a negativně zasáhne do krajinného rázu v oblasti. Projekt Hobby Marketu a dalších plánovaných hypermarketů okolo něj je přitom zbytečný zejména vzhledem k blízkému provozu stejného zaměření – Baumarktu. Hobby Market také zlikviduje představy o klidném bydlení desítkám lidí, kteří staví rodinné domky jen pár metrů od budoucí nákupní zóny.

Krajský úřad posuzoval od začátku srpna záměr s názvem „Hobby Market, Brno-Ivanovice“, který předpokládá výstavbu obřího hypermarketu s domácími a kutilskými potřebami přímo na poli mezi ulicemi Černohorskou a Hradeckou, nedaleko komplexu Globus, Baumarkt (viz plánek v příloze). Projekt je velkého rozsahu (celková rozloha trvalého záboru 80 000 m2, prodejní budova o rozloze 20 000 m2, komunikace 5 000 m2, parkovací plochy o rozloze 16 000 m2 pro téměř 500 vozidel, indukce cílové dopravy o 1 500 vozidel denně). Stavba povede k navýšení dopravy (a tedy i zvýšení hlučnosti a znečištění ovzduší) na přilehlých komunikacích, které vedou přímo do obydlených oblastí Řečkovic a Králova Pole. Projekt také zaujímá nevhodnou polohu na okraji sídla a bude mít zničující vliv na krajinný ráz. „Přes tyto skutečnosti rozhodl krajský úřad, že záměr nebude posuzován z hlediska jeho vlivu na životní prostředí,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ Brno a dodává: „Mimo jiné tím úřad znemožnil konání veřejného projednávání a občané, kterých se záměr citelně dotkne k němu nebudou moci nic namítat.“ Celý projekt je přitom zbytečný neboť jeho funkce plní již hypermarket Baumarkt a menší obchody v Králově Poli, Řečkovicích i v jiných částech Brna.

Krajský úřad dal na tvrzení oznamovatele (zástupce investora), firmy FUERTES DEVELOPMENT, která označují severní část Brna (kde je množství malých obchodů i supermarketů) za obchodně deficitní a vliv stavby na životní prostředí za nevýznamný. Zástupce investora dokonce tvrdí, že jeho záměr není není v kolizi s jinými záměry – přitom pár desítek metrů od pozemku leží hypermarkety Globus a Baumarkt. Připomínky NESEHNUTÍ k nedostatečnosti a zkreslenosti údajů v oznámení a návrhy na podrobné zhodnocení jednotlivých vlivů na prostředí odmítl krajský úřad s odkazy na další řízení v této věci. „Z našich zkušeností víme, že následná řízení v obdobných záměrech se snaží úřady utajovat před veřejností, nerespektují zákony na ochranu přírody a životního prostředí a vyhýbají se odpovědnosti,“ popisuje situaci na brněnských stavebních úřadech Jiří Koželouh. V současnosti se jedná zejména o stavbu hypermarketu Kaufland v Židenicích či stavbu kancelářského komplexu Office Park na ulici Heršpické.

Velkým překvapením a zklamáním by se Hobby Market stal i pro občany, kteří si v současné době staví nové rodinné domky na okraji Ivanovic u ulice Černohorské, doslova jen pár metrů od plánovaného hypermarketu.
Podle vyjádření zástupce investora přitom nemá výstavba v nevhodné lokalitě Hobby Marketem skončit. Plánuje se výstavba prodejny potravin a pravděpodobně i dalších hypermarketů, čímž by byla spolu se současným Globusem a Baumarktem vytvořena nová nákupní zóna. „Taková představa je dost děsivá. Nová nákupní zóna by znamenala nebývalé zhoršení životního prostředí nejen v Ivanovicích, ale v celé severní části Brna,“ komentuje záměr Jiří Koželouh. Vzhledem k postoji krajského úřadu nyní leží odpovědnost na úřadu městské části Brno Ivanovice, který jistě již brzy obdrží od zástupce investora žádost o umístění stavby. NESEHNUTÍ se hodlá do tohoto řízení zapojit (má na to podle zákona i plné právo) a hájit v něm životní prostředí i zájmy občanů, které hodlá o záměru v nejbližší době informovat.


více informací: Jiří Koželouh, NESEHNUTÍ Brno, 723 559 495
přílohy: plánek umístění záměru, připomínky NESEHNUTÍ ke zjišťovacímu řízení



Krajský úřad Jihomoravského kraje
odbor životního prostředí
Žerotínovo nám. 3/5
Brno



Brno 3. srpna 2005


Věc:
Vyjádření k oznámení záměru posuzovaného ve smyslu zákona č. 100/2001 Sb.,
o posuzování vlivů na životní prostředí „HOBBY MARKET, BRNO - IVANOVICE“ v k.ú. Ivanovice, Městská část statutárního města Brna, Brno-Ivanovice, okr. Brno-město (č. j.: JMK 29960/2005 OŽP/Ri)

Občanské sdružení NESEHNUTÍ Brno je místně příslušná organizační jednotka občanského sdružení NESEHNUTÍ (Nezávislé sociálně ekologické hnutí) se samostatnou právní subjektivitou (IČO: 70288950). Po pečlivém prostudování oznámení záměru „HOBBY MARKET, BRNO - IVANOVICE“ v k.ú. Ivanovice, Městská část statutárního města Brna, Brno-Ivanovice, okr. Brno-město (č. j.: JMK 29960/2005 OŽP/Ri) a po vlastním terénním průzkumu k němu podáváme v zákonné lhůtě toto

NESOUHLASNÉ VYJÁDŘENÍ.

Projekt je velkého rozsahu (celková rozloha trvalého záboru 80 000 m2, prodejní budova o rozloze 20 000 m2, komunikace 5 000 m2, parkovací plochy o rozloze 16 000 m2 pro téměř 500 vozidel, indukce cílové dopravy o 1 500 vozidel denně). Projekt je také umístěn do dopravně zatížené lokality, zaujímá nevhodnou polohu na okraji sídla a je ve výrazné kumulaci s již existujícími prodejnami. V návrhu je navíc ponechána rezerva pro další výstavbu prodejny, která by vlivy na životní prostředí ještě zvýšila. Projekt je v kolizi se současnou podobou Územního plánu města Brna.
Nesouhlasíme s tvrzením oznamovatele (část B.4), že záměr bude mít nepodstatný vliv na životní prostředí a naopak tvrdíme, že se jedná o projekt s velkým a trvalým negativním vlivem na životní prostředí, projekt který svoji kategorii v příloze č.1 zákoně č. 100/2001 Sb. (kategorie II, bod 10.6, sloupec B: Skladové nebo obchodní komplexy včetně nákupních středisek, o celkové výměře nad 3000 m2 zastavěné plochy; parkoviště nebo garáže s kapacitou nad 100 parkovacích stání v součtu pro celou stavbu) přesahuje pěti násobně v případě počtu vozidel a více než sedmi násobně v případě velikosti areálu. Zároveň současné oznámení postrádá celou řadu zhodnocení a posouzení (viz jednotlivé body níže navržené k dokumentaci EIA) a v žádném případě neodpovídá rozsahu záměru.
Z výše uvedených důvodů požadujeme, aby závěrem zjišťovacího řízení bylo uložení zpracování dokumentace EIA dle § 8 zák. č. 100/2001 Sb. a posuzování vlivu provedení záměru na životní prostředí dle tohoto zákona.

Vypracování této dokumentace považujeme za zcela nutné. Dokumentace EIA by se měla zaměřit zejména na hodnocení následujících aspektů:


1.) Z důvodu jasné kumulace s provozem obchodního centra Globus a zejména podobné prodejny Baumarkt (zejména nyní v situaci plánované výstavby nového velkého parkoviště u Globusu/Baumarktu) požadujeme v rámci dokumentace EIA zhodnotit přínos prodejny Hobby Market pro zákazníky (současné oznámení se touto kumulací nezabývá a opomíjí ji).

2.) Upozorňuje na, v oznámení zmíněnou, další plánovanou stavbu prodejny potravin (B.4). Je logické, že tato druhá stavba bude posilovat negativní vlivy na životní prostředí a musí být tedy v rámci dokumentace EIA hodnocen vliv celku na životní prostředí. V případě, že investor a projektant nemají o této prodejně ještě zcela jasno musí být do dokumentace EIA zahrnuty, alespoň předběžné předpoklady. Rozdělením záměru na více částí a samostatným hodnocením „skrývání“ celkového vlivu na životní prostředí.

3.) Nesouhlasíme s hodnocením severu Brna jako území obchodně deficitního (B.5) a upozorňujeme na dalekosáhlé negativní vlivy, které má vytváření monofukčních zón ve městech (navyšování dopravy, vylidňování center, nežádoucí změny v maloobchodní síti apod.). Umístění obchodu v suburbánní lokalitě proto požadujeme v rámci dokumentace EIA podrobně zhodnotit a vypořádat se všemi negativy (ekologickými) takovéhoto umístění.

4.) Vzhledem k současnému vysokému dopravnímu zatížení příjezdových komunikací a vzhledem k tomu, že záměr počítá s nárůstem cílené dopravy (B.II.4) o dalších nejméně 1 500 vozidel denně (není přitom započítán provoz, který vyvolá výstavba plánované prodejna potravin) a vzhledem k očekávanému nárůstu dopravy v souvislosti s plánovanou výstavbou nového parkoviště u areálu Globusu a také vzhledem k tomu, že nárůst dopravy nebude mít zdaleka vliv pouze v okolí Hobby Marketu požadujeme zhodnocení navýšení dopravy i ve vzdálenějších lokalitách u ulice Hradecké a Černohorské (resp. Terezy Novákové). Upozorňujeme, že plánované procentní nárůsty dopravy nejsou zdaleka zanedbatelné (i bez započtení plánovaných výše uvedených jiných staveb). Dále upozorňujeme, že v blízkosti ulic, které dopravu budou přivádět a odvádět je množství obytné zástavby. Navíc provoz se bude týkat všech sedmi dnů v týdnu.

5.) Projekt negativně ovlivní kvalitu ovzduší a to zejména zvýšením dopravy. V oznámení je hodoceno pouze znečištění NO2 (C.II.2 a příloha 3) a vůbec není zmíněn jiný, v současné době daleko závažnější polutant (emitovaný zejména dopravou) a to prašný aerosol frakce PM10. V oznámení je pouze konstatováno, že Brno je území silně zatížené tímto polutantem. Toto opomenutí celé hodnocení ovzduší v dokumentaci silně degraduje. Vzhledem k uvedeným skutečnostem požadujeme provedení rozptylové studie pro prašný aerosol a zhodnocení v rámci dokumentace EIA.

6.) V rámci hodnocení vlivu záměru na obyvatelstvo je hodnocen jen vliv na obyvatelstvo Ivanovic a přilehlé komunikace (C.II.1). Domníváme se, že hlavní dopad bude díky dopravě na Řečkovice a okolí Hradecké ulice. V dokumentaci EIA by proto měl být dán důraz i na tyto lokality. Dále nesouhlasíme s tím, že stavba nemůže mít sociální a ekonomické důsledky (D.I.1). Stavby nákupních center mají na místní ekonomické a sociální vazby negativní vliv (i v samotném oznámení se připouští negativní pohled obyvatel na stavbu) a je proto nutné v rámci EIA dokumentace tyto vlivy zkoumat.

7.) V dokumentaci EIA navrhujeme zhodnotit nárůst hluku na ulici Hradecké, která bude nejvíce zatížena přírůstkem dopravy.

8.) Oznámení uvádí (D.I.7), že jedním z možných vlivů stavby bude i zlikvidování nik ptáků vyskytujících se v oblasti. Proto požadujeme, aby v rámci dokumentace EIA byly navženy náhradní lokality pro tyto ptáky. Dále se nelze spoléhat na nepodložený odhad, že v lokalitě se nenacházejí zvláště chráněné druhy rostlin nebo živočichů (jedná se o velkou lokalitu navíc s návazností na volnou krajinu) a požadujeme tedy provedení odborného průzkumu lokality a zhodnocení výsledků v rámci řízení EIA.

9.) Oznámení uvádí, že kvůli stavbě dojde ke kácení dřevin podél Černohorské ulice(C.II.7). Požadujeme v dokumentaci EIA rámcově stanovit kompenzační opatření (výsadbu). Jedině tak je možné zhodnotit vliv tohoto dílčího zásahu na životní prostředí.

10.) Vyjádření, že nedojde k zásahu do volné krajiny (D.I.8) považujeme za zavádějící neboť k zásahu do krajiny nepochybně dojde. Lokalita má charakter přechodu zástavby do volné zemědělské a lesní krajiny a krajinný ráz (v blízkosti lesnaté vrcholky Velká a Malá Baba) je ještě z části zachován. V dokumentaci EIA proto požadujeme zhodnotit i vliv stavby na krajinný ráz.

11.) Vzhledem k blízkosti volné krajiny a zejména lesních ploch požadujeme v dokumentaci EIA zhodnotit možný vliv světelného smogu zejména na živočichy blízkých lesních a polních ekosystémů. Oznámení řeší pouze vliv na obyvatelstvo (D.IV.).

12.) Oznámení se dostatečně nezabývá odpady (uvádí pouze množství a nezaobírá se nakládání s nimi), proto je nutné v rámci navazující EIA dokumentace tyto skutečnosti zmínit.

13.) V rámci dokumtace EIA požadujeme uvést opatření ke snížení energetické náročnosti provozu a šetření energií a vodou (neboť se jedná o velký záměr s mnoha vstupy a výstupy).

14.) Vzhledem k umístění záměru na hranici zastavěného území se všemi možnými negativními vlivy, které výstavba tohoto typu má (navyšování dopravy, zonace města, vyliďňování centra apod.) požadujeme zhodnocení souladu/nesouladu projektu s Šestým akčním plánem pro životní prostředí (The Sixth Environment Action Programme of the European Community) a zejména s bodem 7. strategie tohoto plánu – Urban environment.

15.) Vzhledem k možnosti existence staré ekologické zátěže (například znečištění půdy dřívějším hnojením a aplikací pesticidů) požadujeme zpracování plánu na odhalení těchto zátěží a jejich odstranění. Dále požadujeme zhodnotit dopad odnětí pozemku ze ZPF, který je jednoznačně nedílnou součástí a jednou z hlavních složek životního prostředí. Zvláště když se jedná o kvalitní zemědělskou půdu (B.II.5).

s pozdravem, za NESEHNUTÍ Brno

Jiří Koželouh
statutární zástupce

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist