https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysledky-mapovani-selem-v-beskydech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy: Výsledky mapování šelem v Beskydech

9. března 2007 | Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy, tel: 607 837 854
Mapování velkých šelem v CHKO Beskydy, které ve dnech 22.- 24. 2007 provádělo na 60 lidí, zjistilo výskyt 15 rysů, 11 vlků (cca 2 smečky) a 3 medvědů. Počet šelem byl vyhodnocen podle velikosti stop jednotlivých zvířat, počtu stopních drah na místě nálezu, stáří stop, vzdálenosti mezi lokalitami výskytu. Vodítkem byly také dosavadní poznatky z terénu i odborné literatury.

Koordinátor mapování, RNDr. Dana Bartošová k výsledkům poznamenává: „Musíme je považovat za orientační, neboť tato akce je vždy ovlivněna počasím, zkušeností mapovatelů a dalšími faktory. Ve skutečnosti může být počet rysů a medvědů v Beskydech o něco vyšší, zatímco počet vlků, kteří se pohybují po tak rozlehlém území bude spíše nižší“.

Mapovatelé zaznamenávali také výskyt dalších zvířat. Kromě běžných druhů byli zjištěni i vzácní a chránění živočichové, např. puštík bělavý, orel skalní, tetřev hlušec, jeřábek lesní a vydra říční. Kuriózní bylo pozorování zmije obecné na zasněženém Velkém Polomu.

CHKO Beskydy je evropsky významnou lokalitou soustavy NATURA 2000 pro rysa, vlka a medvěda. Důsledná ochrana těchto šelem je tedy naší povinností nejen zákonnou ale i morální – jde o živé bohatství celé Evropy.
Výsledky mapování proto využívá při své odborné a rozhodovací činnosti Správa CHKO Beskydy - zároveň budou poskytnuty i ústředním pracovištím státní ochrany přírody (Ministerstvo životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny).

RNDr. Dana Bartošová
Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy
Nádražní 36, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
dana.bartosova@nature.cz
tel. 571 657 407 kl.23 tel. 607 837 854
www.beskydy/ochranaprirody.cz

Poznámky:

1) Správa CHKO Beskydy organizuje mapování chráněných druhů šelem každoročně od 80. let minulého století s cílem zjistit aktuální stav rysů, vlků, příležitostně i medvědů. Účastníci - pracovníci státní ochrany přírody a dobrovolní spolupracovníci – prošli přidělené trasy vedené přes horské lokality se známým výskytem šelem. S ohledem na vlastní bezpečnost a na klid lesních zvířat se mapovatelé pohybovali jen po turistických chodnících a lesních cestách.

2) Podle získaných poznatků jsou nejatraktivnějším domovem našich rysů nejvyšší horské masivy Beskyd se strmými svahy a nepřístupným terénem (Smrk, Kněhyně, Čertův Mlýn, Lysá hora, Travný). Vlkům maximálně vyhovují dlouhé a táhlé horské hřebeny Moravskoslezských Beskyd a Javorníků na moravsko-slovenském pomezí, stejně jako hlavní hřeben Vsetínských vrchů. Medvědi vyžadují nejkvalitnější přírodní prostředí - úživné lesy pralesovitého charakteru a klid, proto je jejich výskyt v CHKO omezen na lesní rezervace a na odlehlé hory kolem státní hranice se Slovenskem.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist