Adéla Purschová, koordinátorka public relations Agentury GAIA, o.s. "> Výsledky projektu „Quo vadis, femina?“ jsou předloženy veřejnosti k diskusi - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysledky-projektu-quo-vadis-femina-jsou-predlozeny-verejnosti-kdiskusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura GAIA o.s.: Výsledky projektu „Quo vadis, femina?“ jsou předloženy veřejnosti k diskusi

První etapa projektu Quo vadis, femina? - vize žen o trvale udržitelném životě se chýlí ke svému závěru. Agentura GAIA o.s., která projekt realizuje, předkládá jeho výsledky k veřejné diskusi. Představuje návrh vize žen o trvale udržitelném životě ve stejnojmenné publikaci popisující průběh a závěry projektu.

První etapa projektu Quo vadis, femina? - vize žen o trvale udržitelném životě se chýlí ke svému závěru. Agentura GAIA o.s., která projekt realizuje, předkládá jeho výsledky k veřejné diskusi. Představuje návrh vize žen o trvale udržitelném životě ve stejnojmenné publikaci popisující průběh a závěry projektu.

Cílem dvouletého projektu „Quo vadis, femina?“ bylo naformulovat vizi českých žen o trvale udržitelném životě; především však bylo třeba probudit povědomí o potřebě osobní a společenské vize. Projekt byl podpořen Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR z opatření 2.2. JPD 3. „Osobní zkušenosti a dlouholetá manažerská praxe mě dovedly k závěru, že příčinu celé řady společenských problémů je třeba hledat v řízení společnosti a jejím strategickém rozhodování, které je po staletí v rukou mužů. Převažují ve vládách, byznysu, církvích, médiích a obecně přijímané myšlení vychází z mužské zkušenosti a jejich hodnotového systému. Co by ženy chtěly, kdyby mohly? Co by prosazovaly, kdyby měly více času, moci, peněz? Jako ženy nemáme svoji herstorii, filosofii, myšlenkově uchopené ideály“ vysvětluje motivy vytvoření a realizace projektu jeho autorka a vedoucí Marie Haisová.

Návrh vize byl zpracováván na základě analýzy strukturované do kategorií: Domov – domácí práce, Ekonomická nezávislost, Společenská závislost, Kdo vládne světu? a Východiska v průběhu dvanácti kulatých stolů se ženami různých věkových a profesních skupin. Kulatých stolů se zúčastnilo 268 žen převážně z Prahy, projekt byl průběžně diskutován s přibližně stejným počtem lidí na přednáškách, výstavách a veřejných prezentacích. Návrh vize je publikován v české a anglické verzi knihy „Quo vadis, femina?“ distribuované do veřejných knihoven a knihoven státních institucí, vyjde na DVD. Hlavní myšlenky se věnují harmonii mezi muži a ženami na všech úrovních rodinného a veřejného života. Značný důraz je kladen na mezilidské vztahy, výchovu, vzdělání, kvalitu životního prostředí a sociální sféru. „S vizí chceme seznámit odbornou i širokou veřejnost, zjistit její názory a případně nabídnout ostatním jako inspiraci pro další projekty. Důležité bude i srovnání s jinými regiony, neboť co řeší ženy v Praze, nemusí platit pár kilometrů za městem. Věříme, že jsme dobrou prací přispěli k narovnání vztahů mužů a žen, které prognóza OSN odhaduje - při dobré vůli a tvrdé práci nás všech na rok 2500.“ říká Haisová.

V rámci projektu proběhlo vedle zmíněných dvanácti kulatých stolů i šestnáct přednášek pro veřejnost. Bylo vydáno sedmnáct tiskových zpráv a během dvou let se projekt objevil více než třicetkrát v médiích. V říjnu 2007 se konala mezinárodní konference za účasti sta lidí. Publikace „Quo vadis, femina?“ vyšla v nákladu 1000 ks v české a 1000 ks v anglické verzi. Obsahuje deníkové záznamy z řízení projektu publikované v měsíčníku Dotace, výstupy z kulatých stolů včetně navržené vize, statistická data týkající se rovných příležitostí mužů a žen v České republice, případové studie ze života žen s krátkým komentářem umožňujícím analogii na obecnější úroveň. Navržená východiska jsou popsána formou zážitků z různých studijních pobytů a cest. Umožňují veřejnosti pochopit i smysl horizontálních témat, jejichž dodržování je požadavkem strukturálních fondů EU a týkají se dodržování zásad trvale udržitelného života, rovných příležitostí, komunitní a informační společnosti.

Díky podpoře ESF a státního rozpočtu ČR distribuuje Agentura GAIA o.s. publikaci Quo vadis, femina? do vyčerpání zásob zdarma. Objednat si ji lze přes www.quovadisfemina.cz.

Kontakt: Adéla Purschová, koordinátorka public relations Agentury GAIA, o.s.
info@quovadisfemina.cz, tel: 774 946 517

Přílohy: životopis autorky a vedoucí projektu Marie Haisové



Marie Haisová, MBA
Autorka a vedoucí projektu


Je spoluzakladatelkou Agentury GAIA o.s. (1997), kterou navázala na činnost ekologické organizace Zelený kruh, kde byla ředitelkou v letech 1993 – 1996. Za dobu svého působení si uvědomila, že nemá smysl řešit následky ekologické krize, pakliže se nenajde a nepojmenuje příčina vzniku krizových situací.

Aby se dozvěděla více o strategickém rozhodování a řízení společnosti, zorganizovala mezinárodní konferenci na téma žen v politice a veřejném životě – Růže mezi trním (1995). Zde se objevil názor, že žen musí být v politice minimálně 30 %, aby se dostaly ke slovu a jejich hlas byl vůbec slyšen. Pak by měly šanci vnést na společenskou rovinu i hodnoty ze svých domovů, o které pečují s láskou, nezištně a s osobním nasazením. V roce 1996 kandidovala jako nezávislá do Senátu, aby dokázala, že je ochotná své myšlenky prosazovat i v praxi. Oslovila tehdy pět protikandidátů, aby ji gentlemansky dali přednost se zdůvodněním, že mužů je – na rozdíl od žen - v politice dost. Obdržela odpověď, že v politice jde především o peníze, vyhrává ten, kdo investuje víc, není možné svoji stranu o investované finance připravit. V dalších volbách kandidovala do Parlamentu a do komunální politiky.

Jako reakce na společenské skandály, korupce, tunelování a účelové politikaření zorganizovala Marie Haisová mezinárodní konferenci na téma hledání alternativ ke konzumnímu způsobu života – Peníze nebo život (1998). V rámci Agentury GAIA o.s. se poté vytvořil program LETS – vzájemné výměnné služby a svépomoc lidí, kteří nedisponují penězi, musí však umět komunikovat, mít čas a dobrou vůli k vzájemnému setkávání a spolupráci.

V roce 2000 zorganizovala s Diverse Women for Diversity setkání na téma: Ženy, děti, příroda, jako alternativa k politice Světové banky a Mezinárodního měnového fondu – Život není na prodej, kde společně upozornily na hrozbu moci soustředěné do hrstky nadnárodních korporací, které dnes rozhodují o běhu světa a jsou dominantně v mužských rukou. Zároveň vytvořila projekt Čas je život – harmonie mezi mužským a ženským principem jako reakci na společnost, jejímž srdcem jsou banky a tepnami peněžní toky a jejíž dominantní filosofii provází motto, že čas jsou peníze. Následovala řada vzdělávacích programů Myšlenka–slovo–čin s důrazem na rozpoznávání lidí podle toho, jak se chovají a co dělají ve vztahu k tomu, co říkají.

Během své práce se Marie Haisová setkávala s arogancí vůči ženám, vnímala i poměrně nízké sebevědomí žen i nízkou vzájemnou solidaritu, a tak vytvořila projekt Quo vadis, femina? – vize žen o trvale udržitelném životě, kde se všichni vzájemně učili toleranci, respektu, time managementu, prezentaci, zvyšování sebevědomí, demokratickému dialogu, konsensu, analyzovali stav společnosti i své osobní situace a společně formulovali návrh ženské vize. Jazyk reflektuje realitu, kterou následně ovlivňuje, což vedlo k iniciování aktivity s požadavkem na genderově korektní Ústavu ČR.

Pod hlavičkou Agentury GAIA o.s., jejíž vizí je hledání nových forem mezilidské komunikace vytvořila programy: Zeleň je život, Ženy a životní prostředí, Alternativy ke konzumnímu způsoby života a Semináře a přednášky. V rámci těchto programů řídila kolem dvaceti projektů, napsala asi sto padesát článků, byla poradkyní strategického plánování řady organizací. Již více než deset let naplňuje ideu dodržování zásad horizontálního myšlení, plánování a jednání, jejichž dodržování požaduje Evropská unie u všech strukturálních fondů.

V roce 1998 ukončila studium managementu na Sheffield Hallam University a Masarykově ústavu vyšších studií, získala stipendium Ashoka pro sociální podnikatelství a řadu domácích i zahraničních ocenění. Více informací najdete je www.mariehaisova.cz.

Je matkou dvou dospělých synů: studenta Právnické fakulty UK a absolventa mass médií na New York University of Prague.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist