Mgr. Lubomír Bartoš "> Výsledky projektu Zvyšování hnízdních možností ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysledky-projektu-zvysovani-hnizdnich-moznosti-ptaku-v-kunratickem-lese-a-modranske-rokli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mgr. Lubomír Bartoš: Výsledky projektu Zvyšování hnízdních možností ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli

20. října 2020 | Mgr. Lubomír Bartoš
Autor: Mgr. Lubomír Bartoš
Projekt, jehož hlavním cílem bylo zmapování, zvýšení a kontrola hnízdních možností ptáků v pražských lesích, konkrétně v Kunratickém lese a Modřanské rokli skončí 31. prosince letošního roku. V rámci projektu bylo koncem února 2020 v Kunratickém lese a Modřanské rokli na předem vybraná místa instalováno celkem 73 nových ptačích budek. Z toho 40 budek na území Kunratického lesa a 33 v Modřanské rokli. Jedná se o budky nejrůznějších typů, velikostí a s různými velikostmi vletových otvorů. Budky mají otevírací přední stěnu (kvůli následné kontrole a možnosti jejich čištění) se zajištěním proti samootevření.

V období od dubna 2020 do července 2020 probíhal s náležitou opatrností a ohleduplností monitoring obsazenosti ptačích budek, formou pozorování a sledování pobytových znaků v jejich okolí.

Z údajů získaných při monitoringu ptačích budek vyplynulo, že jejich obsazenost v roce 2020 v Kunratickém lese byla 37,5 % - ptáky bylo obsazeno 15 ze 40 budek vyvěšených v rámci projektu. V Modřanské rokli byla obsazenost budek trochu nižší, ptáky bylo obsazeno 12 z 33 vyvěšených budek, tj. 36,4 %. V obou lesích bylo dohromady ptáky obsazeno 27 ze 73 vyvěšených budek, tedy 37 %.

Největší zastoupení v obsazených budkách v obou lesích měla sýkora koňadra se 48,1 %, dále sýkora modřinka s 25,9 %, špaček obecný se 11,1 %, vrabec domácí se 7,4 % stejně jako brhlík lesní – 7,4 %.

V prosinci 2020 se uskuteční fyzická kontrola a čištění ptačích budek. Budou tak upřesněny údaje o jejich obsazenosti a následně budou zpracovány hnízdní zprávy. Můžeme předpokládat, že v následujících letech bude obsazenost budek vyšší, budky stihnou tzv. opršet a více splynout s okolím. Navíc druhy u nás zimující (např. sýkory či šoupálci) si vyhlížejí svou hnízdní dutinu už od podzimu a budky vyvěšené na jaře mohou ignorovat.
Můžeme konstatovat, že realizací projektu došlo ke zvýšení hnízdních možností běžných druhů ptáků v jihovýchodním sektoru Prahy. Navíc data, výsledky a poznatky získané během projektu mohou posloužit pro další obdobné projekty. Monitoring a údržba budek vyvěšených v rámci projektu bude probíhat i v roce 2021.

Projekt „Zvyšování hnízdních možností ptáků v Kunratickém lese a Modřanské rokli“, který realizuje Mgr. Lubomír Bartoš, trvá od září 2019 do prosince 2020 a je financován z grantových prostředků Hlavního města Prahy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist