Jan Losenický "> Výstava Chemické havárie se vrací do Ústí nad Labem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vystava-chemicke-havarie-se-vraci-do-usti-nad-labem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Výstava Chemické havárie se vrací do Ústí nad Labem

27. května 2008 | Arnika
Autor: Jan Losenický, tel: 606 727 942
Výstava fotografií dokumentujících velké chemické havárie z celého světa je od pondělí přístupná v severočeské metropoli. Právě v Ústí nad Labem bylo putování výstavy před dvěma lety zahájeno. Obyvatelům města není bohužel téma nehod v chemických provozech cizí. Jen během posledních deseti let došlo ve Spolchemii k více než deseti haváriím, při kterých do ovzduší unikl chlór, chlorovodík, dioxiny, oxid sírový a další nebezpečné látky. V roce 2002 také došlo k rozsáhlému požáru v areálu ústeckého holdingu Tonaso (1). Zájemci si mohou snímky prohlédnout do 6. června v Základní škole Mírová.

„Spolchemie je dokladem toho, že velké havárie se neodehrávají jen v rozvojových zemích, kde jsou v chemických provozech často porušovány bezpečnostní předpisy. Před šesti lety v ústecké továrně došlo k rozsáhlému požáru zhruba sto tun umělých pryskyřic, při němž se vznítily i sudy obsahující velmi nebezpečné chemikálie. Ve městě musel být vyhlášen nejvyšší stupeň chemického nebezpečí,“ řekla koordinátorka výstavy Renata Konupková z Arniky. Na výstavě je událost přiblížena fotografií Libora Zvorala, na které mluvčí Spolchemie stojí před zcela vyhořelou výrobnou pryskyřic.

Na Spolchemii lze dokumentovat i pozitivní změny v chemickém průmyslu. „Spolchemie byla ještě na začátku devadesátých let českým monopolním výrobcem látek porušujících ozónovou vrstvu. Díky legislativnímu tlaku byla výroba freonů ve Spolchemii k roku 1996 ukončena. Náhrada nebezpečných látek zjevně nemusí nutně vést k hospodářským škodám a snižování ekonomické úrovně. Ještě větším pokrokem z hlediska vlivů na životní prostředí pak bude náhrada rtuti při výrobě chloru, ke které má dojít do konce roku 2012,“ dodala Konupková.

Výstavu Arniky „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“ mohou zájemci navštívit v ZŠ Mírová, Mírová 4, Severní terasa od 26. května do 6. června. Bližší informace o výstavě najdete ZDE.

Uspořádání výstavy Arnice v rámci projektu Budoucnost bez jedů umožnila finanční podpora grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Kromě toho tento projekt podpořily ještě nadace: New Word Foundation a Global Greengrants Fund.



(1) Oheň zachvátil 7. listopadu 2002 jeden z provozů společnosti Cheva, která se zabývá výrobou čistých chemikálií. Čtrnáct dní nato došlo k rozsáhlému požáru ve Spolchemii. Více k požáru v Tonasu najdete například ZDE.
Jan Losenický, tel: 606 727 942
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist