https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyznacovani-vystavku-pro-obnovni-tezby
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Vyznačování výstavků pro obnovní těžby

6. února 2008 | AOPK ČR
V lužních lesích jižní Moravy začalo ve spolupráci AOPK ČR a LČR vyznačování výstavků pro obnovení těžby.

Výstavky jsou stromy, ponechané záměrně na porostní ploše po mýtní těžbě (Lesnický naučný slovník). Důvodem může být semenná obnova porostu, produkce jakostních sortimentů, estetické hledisko nebo zájmy ochrany přírody. O ty právě jde v této zprávě.

Výstavky mají nesmírný význam jak pro hmyz, tak pro ptáky, kterým mohou sloužit jako potravní zdroj (pro hmyzožravé druhy - šplhavce nebo různé druhy pěvců), odpočinkové místo (dravci, čápi, volavky) i hnízdiště. Když okolní mladý porost svou výškou doroste ponechané výstavky, což může být snadno již ve věku kolem 40 let, mohou na vhodně vybraných výstavcích zahnízdit i čápi černí nebo vzácné druhy dravců (např. luňáci), kteří jinak preferují porosty ve stáří minimálně 100 let. Svědčí o tom řada případů např. z jižní Moravy a zároveň to dokazuje, proč je takové výstavky nutno ponechávat i uprostřed plochy těžené paseky, nejenom u krajů, cest či alejí, přestože ponechávání na ploše přináší lesníkům nesporné provozní komplikace.

V souvislosti s vyhlašováním ptačích oblastí a následně evropsky významných lokalit (dále EVL) probíhají nejméně od roku 2003 složitá jednání mezi ochranou přírody a lesníky, zaměřená na hledání kompromisu mezi lesním hospodařením a potřebou ochrany biodiverzity. Jedním z nejsložitějších "oříšků" a doslova neuralgických bodů mezi oběma zájmovými skupinami byla od počátku právě otázka ponechávání výstavků při obnovních těžbách.

V únoru 2007 byla vytvořena Pracovní skupina k otázkám lesnictví a ochrany přírody, v níž jsou zastoupeni pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR - Správy CHKO Pálava a střediska Brno a Lesů České republiky, s.p. - Lesního závodu Židlochovice. Na jednotlivá setkání jsou zváni také různí odborníci, např. entomologové.

Na jednání skupiny 24. října 2007 na zámku v Židlochovicích došlo k významnému sblížení stanovisek a jako prvotní kompromis bylo dosaženo v této věci dohody: "Pro oblasti EVL Soutok - Podluží a EVL Niva Dyje (polesí Soutok, Tvrdonice a lužní část polesí Valtice) ponechávat výstavky v počtu 100 ks na 10 ha, z toho min. 3 ks / ha v prostoru těžené plochy (tzv. bioskupina) a zbylý počet pak kolem vodotečí, cest, okrajů sečí, popř. žeber. Při terénních pochůzkách dojde k upřesnění prostorového rozmístění ponechávaných stromů."

Členové Pracovní skupiny za AOPK ČR tak v zimních měsících spolu s pracovníky lesního provozu (vedoucími příslušných polesí nebo revírníky příslušných lesních úseků) vyznačovali a vyznačují výstavky, které již byly nebo budou ponechány při mýtních těžbách v čtvrtém čtvrtletí roku 2007 a v prvním čtvrtletí roku 2008. Dojde tak k výraznému zlepšení podmínek pro desítky ohrožených druhů živočichů. I běžný návštěvník lužního lesa nepochybně pozná změnu k lepšímu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist