Jan Urban "> Vzduch, který bere dech (ekorada na tento týden) - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vzduch-ktery-bere-dech-ekorada-na-tento-tyden
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim: Vzduch, který bere dech (ekorada na tento týden)

26. listopadu 2007 | Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
Autor: Jan Urban, tel: 317 845 169
Jsou místa, kde většina škodlivin ve vzduchu pochází z domácích topenišť. Odedávna se značná část odpadů pálila. Ušetřilo se tím hodnotnější palivo a popel byl skladnější než kupy odpadků. Nevadilo to v dobách, kdy jediným obalovým materiálem byl papír, dřevo nebo přírodní textil, ale dnes je většina z plastu. Leckdo odpadky pálí, aniž by se vůbec zajímal, že při jejich spalování v domácnosti vznikají silně jedovaté zplodiny.

Při pálení plastů se uvolňují oxid uhelnatý, který blokuje přenos kyslíku krví, a těžké kovy a ftaláty, které jsou odpovědné za poruchy funkce ledvin, jater a pohlavních orgánů. Spalováním PVC vnikají dioxiny, které způsobují vývojové vady, neplodnost a imunitní poruchy, a kyselina chlorovodíková, plynný chlor a bojový plyn fosgen, které silně dráždí dýchací cesty a způsobují jejich poleptání a nemoci. Spalované umělé textilie (silon, nylon) uvolňují čpavek dráždící sliznice a kyanovodík blokující přenos kyslíku krví. Pálením pryže se uvolňují oxidy síry a polyaromatické uhlovodíky způsobující dráždění dýchacích cest, otravy a jsou rakovinotvorné. Kdo místo kompostování pálí vlhké listí, způsobuje produkci oxidu uhelnatého a již zmiňovaných rakovinotvorných polyaromatických uhlovodíků.

Proto pamatujeme na to, že každý odpad má své místo v příslušném kontejneru, ne v ohni. Pálením odpadků totiž ztrácíme daleko více, než získáváme.

Ekoradu pro Vás vybral Jan Urban, ekoporadce Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim

Seriál tipů pro ochranu životního prostředí
Rozumné a příznivé chování nás jako jednotlivců, ale i pracovníků úřadů a dalších institucí (knihoven, škol, spolků, …) šetří životní prostředí, pozitivně ovlivňuje naše okolí – občany, návštěvníky, firmy. Zároveň můžeme naší poptávkou zvýšit dostupnost výrobků příznivějších pro životní prostředí na trhu a znamená také úspory nákladů. Jak ale nakupovat, žít a pracovat šetrněji k životnímu prostředí? Kde hledat informace o vhodných výrobcích a produktech? Kam jít za inspirací pro opatření, které sníží zátěž životního prostředí? Tipy a nápady Vám přináší Ekorada na tento týden.

Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim
Tel./fax: 317 845 169, 317 845 965
E-mail: vlasim@csop.cz, URL: http://www.csopvlasim.cz

Pohotovostní telefon Záchranné stanice pro živočichy: 777 800 460 (Lenka Šafránková)
Jan Urban, tel: 317 845 169
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist