Radovan Holub "> Vznikl film mapující cestu Skleněné archy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vznikl-film-mapujici-cestu-sklenene-archy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Vznikl film mapující cestu Skleněné archy

19. června 2007 | Správa NP Šumava
Autor: Radovan Holub
Pět metrů dlouhá skleněná loď v dlani ze dřeva je pravděpodobně nejviditelnější přeshraniční projekt mezi Národním parkem Bavorský les a Národním parkem Šumava. Archa ze skla vznikla roku 2003 v německé sklářské huti ve Frauenau, dřevěná dlaň byla vyrobena v šumavské truhlářské dílně Národního parku Šumava v Kašperských Horách. Archa cestovala tři roky po devatenácti místech česko-bavorského příhraniční od Alžbětína po Březník a symbolizovala křehkost přírody. V návštěvnících Šumavy měla budit touhu po poznání něčeho neznámého - jako ji konečně budí každá loď. V říjnu 2007 archa zakotví na bavorské straně Luzenského údolí, které je považováno za „historický most setkávání Čechů a Němců“. V roce 2005 putovala archa po šesti sklářských hutích v bavorském příhraničí.

Tohoto motivu využil celovečerní dokumentární film Poslední přístav, dokončený v červnu 2007. Natočila ho etnoložka a režisérka Katharina Eisch-Angus a kameraman Klaus Hernitschek. Producentem byla německá organizace WaldZeit, zabývající se projekty spojujícími kulturu a přírodu. Filmaři využili přítomnosti archy k zachycení způsobu výroby skla v existujících bavorských příhraničních hutích. Ve filmu jsou znázorněny nejen technologie, ale i sociální stránka výroby skla. Výroba skla, která ovlivnila celý šumavský region, má nyní problémy. Sklářské hutě v Bavorsku mají dlouhodobé existenční problémy, nestačí zahraniční konkurenci. „Jsme příliš drazí,“ říká ve filmu brusič skla v Riedlhütte. A sklář Ronald Fischer dodává: „Lidé chtějí jen laciné sklo.“ Jestliže například v huti Riedlhütte pracovalo v dobách slávy v šedesátých letech minulého století 200 brusičů skla, dnes je jich jen 12. Ruční a umělecké sklo nemá zdaleka takový odbyt jako dříve. Krize sklářského průmyslu vede podle filmařů k nejistotě příhraničního regionu.

Na výrobě filmu se zúčastnily různé fondy, nadace, dokonce i banka Sparkasse. Film upozorňuje na důležitost zachování pracovních míst, kultury a přírody v šumavském regionu. „Se sklem odchází na Šumavě jedna kultura, avšak skleněná archa se stává impulsem ke zlepšení situace,“ říká autorka filmu. Film existuje zatím jen v německé verzi, na přípravu verze české se nyní shánějí prostředky. Osloven bude Česko-německý fond budoucnosti. Film je možno shlédnout každou sobotu v bavorském Zwieselu v rámci zemské výstavy „Bavorsko-Čechy: 1500 let v sousedství“.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist