https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/webinar-dana-barty-priblizi-fascinujici-zivot-vazek-a-jejich-ulohu-v-ekologii-krajiny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Inspire Academy: Webinář Dana Bárty přiblíží fascinující život vážek a jejich úlohu v ekologii krajiny

16. dubna 2021 | Inspire Academy
Vážky jsou prý jedním z nejstarších typů létajícího hmyzu. Jaké byly vážky před 300 miliony let v porovnání se současnými vážkami?

Dan Bárta: Byly vlastně velmi podobné těm dnešním, proto jim můžeme koneckonců říkat vážky, a o nich, že už jsou tady tak dlouho. Kromě detailů třeba v žilnatině křídel se měnila hlavně jejich velikost – podle všeho v závislosti na objemu kyslíku v atmosféře a zřejmě i pod predačním tlakem.

Čím jsou vážky jedinečné v porovnání s jiným létajícím hmyzem?

Dan Bárta: „Konstrukcí“ létacího aparátu, například. Ovládají každé křídlo zvlášť, což velmi zvyšuje jejich obratnost. Ve své velikostní a váhové kategorii jsou vrcholovými predátory. A jejich larvy mají speciální a velice rychle vymrštitelné lovící zařízení tzv. masku. Pokud vím, tak žádný jiný hmyz se takovou „výstrojí a výzbrojí“ pochlubit nemůže.

Co vás vedlo k zájmu o ekologii a vážky konkrétně?

Dan Bárta: To bylo tolik souher okolností, tolik setkání „ve správný čas na správném místě s těmi správnými lidmi“, že to už vlastně nelze zrekonstruovat. Zájem o přírodu, obecný, hluboký, ale nespecifikovaný jsem měl, co si na sebe pamatuju. A pak stačil David Procházka na základce, kamarádský Ondra Pýcha, tropický deštný les na ostrově Siberut, velkorysý Dennis Paulson, pankáč Robert Lízler a smělý mladý Erendr Aleš Dolný – a bylo hotovo.

Zajímáte se studijně či profesionálně i o jiný hmyz než vážky?

Dan Bárta: Víte, na určité úrovni mě zajímají i kytky nebo ptáci, každý brouk, motýl, čmelák – já se vždycky snažím zjistit, co to mám před sebou a proč, tj. k jakému typu prostředí se to zvíře nebo rostlina váže, v posledku to pomáhá číst krajinu jako celek. Ale „dělám“ vážky. Kdybych dostal zakázku udělat atlas pestřenek, zkusil bych si poradit, minimálně jako editor, ale „jen tak“ se do toho asi nepustím, není čas.

Během dokumentování vážek jste navštívil mnohá daleká místa. Jak víte, kde vážky hledat?

Dan Bárta: No, v létě ve dne u vody, tam vždycky nějaké budou.

Je způsob, jímž vážky zaznamenáváte, humánní? Jedná se o novou techniku a lze ji využít i na zaznamenávání jiného hmyzu?

Dan Bárta: Teoreticky ano, ale nezkoušeli jsme to, vlastně jo, máme z Francouzské Guyany sken takového dravého ploskoroha. A humánní... Zkrátka tu vážku naskenujeme zaživa a pak ji pustíme, to je docela kamarádský způsob pořízení dokladu a určovací pomůcky. Technika je to „jen“ vylepšená, ale právě o tu živost. A pak editace a tisk těch skenů. Nikdo jiný než my se s tím tak strašně nepatlá, ale taky to nikdo na světě líp nedělá.

Proč je důležité hmyz chránit? Může pro jeho ochranu něco udělat i jednotlivec?

Dan Bárta: Hmyz je zásadní suchozemskou potravinovou základnou, nejdůležitějším opylovačem, rozkladačem nebo spíš posledním z makrodrtičů mrtvé organické hmoty. Svět, tak jak jej známe, by bez hmyzu nemohl existovat. Zhroutil by se jistěji než bez ropy. Možná by stačilo, kdyby tohle každý jednotlivec věděl stejně jasně a bezrozporně, jako že jedna a jedna jsou dvě.

Dan Bárta
je zpěvák, textař, fotograf a odonatolog (entomolog se specializací na vážky). Své studium na Ostravské univerzitě před pár lety úspěšně uzavřel prací Vážky Guaynského amazonského parku ve Francouzské Guyaně, z čehož jasně plyne, co dělá, když zrovna nezpívá nebo nepíše texty. Je spoluautorem monografie Vážky České Republiky, jeho velkoformátové fotografie visely v mnoha výstavních prostorech a ozdobily obrazové přílohy nejedné z knih o vážkách či přírodě. Podílel se na vzniku aplikace Lovec vážek CZ / Dragonfly Hunter CZ, která pomáhá určovat a mapovat vážky přímo v terénu i laikům a nadšencům. S výjimkou Antarktidy navštívil všechny kontinenty za účelem zkoumat a fotografovat vážky. S kolegy Alešem Dolným a Robertem Lízlerem totiž vyvinuli a zdokonalili neinvazivní metodu skenování živých vážek a jejich společná práce je součástí mnoha odborných publikací světových autorů.

20. 4. (středa)
Start: 18:00 hod.
Vstupenky: bit.ly/Vazky_2004
Event: https://www.facebook.com/events/2921035251468759
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist