David Grossmann "> Za posledních 10 let stoupla návštěvnost Podyjí o čtvrtinu. Nejvíce lidí láká Šobes a most do Hardeggu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/za-poslednich-10-let-stoupla-navstevnost-podyji-o-ctvrtinu.nejvice-lidi-laka-sobes-a-most-do-hardeggu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Podyjí: Za posledních 10 let stoupla návštěvnost Podyjí o čtvrtinu. Nejvíce lidí láká Šobes a most do Hardeggu

5. května 2020 | Správa NP Podyjí
Autor: David Grossmann
Přesně deset let fungují v Národním parku Podyjí sčítače návštěvníků. V podobě malých dřevěných sloupků je můžete najít na 16 místech. Správcům parku pomáhají zjistit, které lokality a kdy jsou nejnavštěvovanější a odhadnout, kolik lidí do národního parku ročně přijede. Loni to bylo téměř 400.000 turistů. O téměř 100 tisíc více než na začátku měření. Data si můžete nyní prostudovat v přehledné online aplikaci i vy.

Vůbec nejvytíženějším místem Podyjí je vinice Šobes. Jen loni ji podle údajů ze sčítačů navštívilo přes 63.000 lidí. Nejvíce samozřejmě v letních měsících. I zde se ale davům můžete v létě vyhnout. A to když na slavnou vinici dorazíte ve středu před desátou hodinou dopoledne. Plyne to alespoň ze statistik. Přes 50 tisíc lidí ročně navštíví také Hardeggskou lávku nebo Kraví horu u Znojma. Naopak, pokud si chcete užít Podyjí ve větším soukromí, projděte se Cestou Jaroslava Krejčího na východě nebo Pašeráckou stezkou mezi Vranovem a Čížovem.

Návštěvnická sezona v Podyjí má hned několik vrcholů. První jsou Velikonoce a svátky na začátku května. Vytížené jsou i sváteční dny na začátku prázdnin. Lidé do národního parku rádi chodí i na podzim. V závislosti na počasí k tomu využívají prodloužené víkendy kolem 28. září a 28. října, naznačují sčítače.

Pokud máte zálibu v datech, můžete je podrobně procházet na webu www.mereninavstevnosti.cz vytvořeném díky Nadaci partnerství a dalších subjektů.

Kde jsou hranice návštěvnosti Národního parku Podyjí? Správci parku se domnívají, že na ně už pomalu narážíme. V nejvíce vytížených místech se velký tlak turistů začíná negativně odrážet na stavu chráněné krajiny. Lesní podrost mizí pod botami návštěvníků například na šíji Šobesu a mění se ve vyšlapané písčiny. Ikonický pták Podyjí, čáp černý, na několik let z národního parku zmizel úplně a nyní se vrátil na nové, více nedostupné, lokality. Kolem měst a obcí přibývá odpadků po bezohledných návštěvnících.

Jak se projeví v národním parku letošní neobvyklá pandemická sezóna ukážou následující měsíce.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist