https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/za-ubytkem-spermii-muze-stat-bisfenol-a-rika-prulomova-studie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Za úbytkem spermií může stát bisfenol A, říká průlomová studie

10. srpna 2010 | Greenpeace
Počet spermií u mužů se za posledních 50 let snížil o více než 50 %. Podle nové studie amerických expertů může pokles spermií u mužů souviset s koncentrací látky bisfenol A (BPA) v moči. Řada výzkumů již v minulosti zdokumentovala nežádoucí účinky BPA na sperma u hlodavců, ovšem tato studie je první, která poukazuje na podobné dopady i u lidí.

Hlavní autoři, docent John Meeker a profesor Russ Hauser, zkoumali 190 mužů přijatých na kliniku pro poruchy plodnosti. Všechny vzorky moči a spermií byly odevzdány ve stejný den. Následně po měsíci poskytlo 78 mužů jeden až dva další vzorky moči. Vědci zjistili obsah BPA v 89 % vzorků a změřili koncentraci spermií, jejich pohyblivost, tvar a poškození DNA ve spermatických buňkách.

Zjistili, že čtvrtina (kvartil) mužů s největší koncentrací bisfenolu A v moči má o 23 % méně spermií než čtvrtina můžu s nejnižší koncentrací. Výsledky rovněž indikují zvýšení poškození DNA ve spermatických buňkách, a to až o 10 %. Vědci nicméně připomínají, že tyto výsledky jsou předběžné a je třeba provést další výzkum.

Řada předchozích vědeckých studií poukazuje na celou škálu zdravotních rizik způsobených expozicí bisfenolu A, a to již ve velmi nízkých dávkách. Mezi ty patří např. rakovina prsu, varlat či prostaty, astma, vývojové poruchy, diabetes a další.

Bisfenol A se ve velkém používá při výrobě polykarbonátových plastů a epoxidových pryskyřic. Je obsažen v celé řadě produktů denní potřeby. Následující tabulka uvádí výrobky, kde se BPA běžně vyskytuje:

Polykarbonátové plasty (65% spotřeby):
Nárazu vzdorné glazury
Báně pouličního osvětlení
Součásti domácích spotřebičů
Komponenty elektrospotřebičů
Kompaktní disky
Láhve na více použití
Nádobí do mikrovlnky
Nádoby na potraviny a nápoje
Součásti automobilů
Jídelní příbory
Sluneční brýle
Police v lednicích

Epoxidové pryskyřice (30% spotřeby):
Povrchová úpravy (potahové nátěry)
Povrchová úprav konzerv a plechovek
Desky pro tištěné spoje
Kompozity
Lepidla
Nátěrové hmoty
Laky na nehty

Další použití (5%spotřeby):
Pesticidní přípravky
Antioxidanty
Zpomalovače hoření
Brzdové kapaliny
Stabilizátory gumy a PVC
Vodovodní trubky
Zubní plomby
Aditivum termopapírů
Vodovodní filtry
Vyztužené trubky
Podlahové materiály
Elektrická izolace

BPA nalezneme i ve výrobcích pro malé děti, včetně kojeneckých lahví, z nichž uniká a dostává se tak do lidského organismu a životního prostředí. Ročně se ho vyrobí více než 3 milióny tun.

Právě účinky bisfenolu A na novorozence vzbuzovaly doposud u vědců největší obavy, a proto některé státy (Kanada, několik států USA, Dánsko, Francie) přijaly zákaz prodeje kojeneckých lahví s BPA.

Greenpeace ČR vyzvalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby v souladu s principem předběžné opatrnosti, ochránilo novorozence před zbytečnými riziky a kojenecké láhve s BPA také zakázalo. Náměstek ministra zdravotnictví a hlavní hygienik Michael Vít však bohužel, na rozdíl od řady vědců a expertů, nevidí důvod v tomto případě činit preventivní kroky a batolata chránit.

Zástupci ministerstva zdravotnictví argumentují tím, že nemají dostatek podkladů pro zákaz BPA, a proto jsme jim přeposlali i závěry nové studie s požadavkem, ať přehodnotí svůj dosavadní přístup a začnou podnikat kroky, které ochrání nejen malé děti, ale i dospělé jedince před účinky této látky.

Minulý týden jsme oslovili také největší zástupce výrobců a dovozců kojeneckých lahví, aby podpořili naši výzvu k zákazu bisfenolu A ve výrobcích pro malé děti určených pro styk s potravinami. Věříme, že odpovědné společnosti naši výzvu podpoří a společně přesvědčíme nového ministra zdravotnictví, aby zákaz bisfenolu A přijal a chránil tak malé děti před zbytečným rizikem.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist