Dalibor Dostál "> Zachránce afrických slonů Arthur Sniegon dnes navštívil milovickou rezervaci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachrance-africkych-slonu-arthur-sniegon-dnes-navstivil-milovickou-rezervaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Zachránce afrických slonů Arthur Sniegon dnes navštívil milovickou rezervaci

2. června 2023 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Zakladatel ochranářské organizace Save-Elephants Arthur Sniegon navštívil dnes odpoledne rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Třinecký rodák má za sebou mnohaleté zkušenosti se záchranou ohrožených slonů ve střední Africe: v Čadu, v Kamerunu a především v Kongu.

Přestože poznal přírodu na několika kontinentech, milovická rezervace velkých kopytníků ho uchvátila. „Jsem nadšený rázem krajiny, vegetace a majestátností zvířat v rezervaci, jež jsou svou velikostí a druhem v českém kontextu zcela jedinečná. Děkuji za tuto práci,“ ocenil Arthur Sniegon prostředí, které od roku 2015 spoluvytváří pastva velkých kopytníků.

Roztroušené křoviny, zformované často okusem do roztodivných tvarů, deštníkové koruny stromů nebo stezky vyšlapané v krajině na mnoha místech rezervace připomínají africkou savanu.

„Málokdo v České republice dělá pro ochranu světové přírody tolik, jako Arthur Sniegon. Roky se pohybuje v nejnebezpečnějších oblastech světa, kde zuří válka s pytláky a kde jde kvůli ochraně mizejících slonů často o život. Jsem moc rád, že jsem mu mohl ukázat rezervaci, kterou se nám díky pomoci mnoha lidí podařilo vytvořit a prozatím i ubránit před různými likvidačními tlaky. Ocenění naší práce od osobností, které vnímají ochranu přírody v mezinárodním kontextu, je vždy povzbuzující,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Arthur Sniegon působil jako dobrovolník v kanadském Cochrane Ecological Institute, kde se věnoval péči o ohrožené volně žijící živočichy. Následně se vydal na několik expedicí do Afriky, kde se poprvé stal svědkem pytláctví slonů a černého obchodu s jejich kly. Proto v roce 2013 založil organizaci Save-Elephants, se kterou se podílí na monitorování africké divočiny, osvětě tématu ochrany zvířat, ale i práci s místními pro dosažení koexistence s velkými zvířaty. Jeho hlavní aktivitu představuje potírání ilegálního obchodu se slonovinou, kde se zapojuje do rozkrývání sítí překupníků. Spolupracuje s dalšími organizacemi, jako je EAGLE nebo World Wildlife Fund. Díky této činnosti se mu podařilo zadržet tisíce zásilek kontrabandu, zatknout desítky překupníků se slonovinou či jinými produkty pocházejícími z divočiny a lokálně tak snížit pytlácký tlak a prostředí beztrestnosti.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist