Eva Podhorská "> Zachráněný výr Kubíček - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachraneny-vyr-kubicek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zoo Děčín: Zachráněný výr Kubíček

28. července 2004 | Zoo Děčín
Autor: Eva Podhorská, tel: 605 866 686
Jedním z řady úkolů zoologických zahrad je také péče o handicapované živočichy, tedy zvířata a ptáky s nejrůznějším postižením. Bývají to nejčastěji zvířata poraněná, ale hlavně na jaře lidé přinášejí do zoo i řadu mláďat, zdánlivě opuštěných, které však jejich rodiče jenom ponechali na chvíli samotné a brzy by se k nim vrátili. V dobré víře, že zachraňují zvířátku nebo ptáčeti život, ho tak o něj často lidé připraví, protože i přes veškerou péči zkušených ošetřovatelů v zoo bývá péče biologických rodičů nenahraditelná a mládě uhyne.

Jsou však i opačné případy, kdy lidská pozornost pomůže mládě opravdu zachránit. Takovým je i příběh výra Kubíčka, který začal v děčínské zoo 20. 5. letošního roku. Tehdy přinesl jeden z návštěvníků zoo do péče ošetřovatelů malé, asi 14 –ti denní mládě výra velkého. Zřejmě vypadlo v lese z hnízda a bylo vysílené, hladové a prokřehlé. V zoo se mu dostalo odpovídající péče, zejména od jeho hlavní opatrovnice, chovatelky Renaty Ludvíkové a malý výr Kubík, jak byl pojmenován, se začal pomalu zotavovat. Zpočátku se živil nasekanými kousky masa, později už dostával i celé menší potkany, myši nebo kuřátka. Ve věku jednoho měsíce se podobal Kubík veliké kupce prachového peří s ohromnýma oranžovýma očima a silnýma nohama s ostrými pařáty.

Výr velký je naší největší sovou, patří mezi ohrožené druhy fauny ČR. V dospělosti váží 2-4 kg a dosahuje velikosti až kolem 70 cm. Veliké soví oči mají vysokou rozlišovací schopnost, až 100x lepší než člověk. V úplné tmě sice také nevidí, ale tehdy nastupuje další výjimečný soví smysl, a tím je sluch. Lov kořisti za tmy usnadňuje sovám i jejich pověstný neslyšný let, kdy soví sluch není rušen zvukem vlastních křídel. Výr se v přírodě živí různými savci do velikosti zajíce, ptáky a někdy si pochutná i na rybě nebo na obojživelnících a plazech.

Náš výr Kubík je velice vnímavý ke svému okolí, zvláště ho vždy upoutají pohybující se lidé nebo zvířata. Když se na někoho zaměří pohledem, začne pohybovat a kroutit hlavou, čímž si zaostřuje pohled, ale výsledný dojem je velice komický. Ve své voliérce vydává neustále zvláštní zvuky, kterými na sebe upozorňuje kolemjdoucí. S radostí se vydává ze své ubikace na obhlídku přilehlého dvorečku, kde si nejprve procvičí svá mohutná křídla o rozpětí kolem 170 cm. Poté se začne rozvážně procházet a tváří se přitom nanejvýš důstojně. Své obdivovatele, kteří se k němu příliš přiblíží, se pokouší zastrašit hlasitým klapavým zvukem. Pokud to nepomůže a dotyčná osoba si na něj ještě dovolí i sáhnout, začne ji Kubík jemně oštipovat zobákem a snaží se ji uchopit svým pařátem. Vše dělá ale velice ohleduplně, a nikoho zatím nezranil, i když možnosti i sílu by na to už měl.

Postupně se zbavuje svého prachového opeření a křídelní letky má už plně dorostlé. S tím souvisí i obavy jeho ošetřovatelů, kteří netuší, jestli se Kubík nerozhodne k definitivnímu odletu. Může se stát, že se mladý výr Kubík při jednom rozcvičování křídel vznese, zakrouží nad zoo, aby se rozloučil se svými lidskými přáteli a odlétne- podle svého výběru a uvážení – neznámo kam… Pravděpodobnější varianta jeho dalšího osudu je však ta, že už je natolik zvyklý na lidskou společnost, že zůstane v zoo. V přírodě by mu kvůli ztrátě přirozené plachosti hrozilo příliš velké nebezpečí ze strany pytláckých střelců, pro které by byl snadným úlovkem.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist