Jaromír Bláha "> Zachraňte Bělověžský prales - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachrante-belovezsky-prales
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha / Greenpeace: Zachraňte Bělověžský prales

3. března 2006 | Hnutí Duha / Greenpeace
Autor: Jaromír Bláha, tel: 731 463 929
Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace dnes předaly zástupcům polského velvyslanectví v Praze otevřený dopis šestnácti sdružení [1]. Žádají v něm prezidenta Polské republiky o ochranu unikátního Bělověžského pralesa, který je posledním zbytkem nížinného pralesa na území střední a východní Evropy, ale přesto jej devastuje komerční těžba dřeva a urbanizace.

Zástupci ekologických organizací zároveň předali dárek pro polského prezidenta: dva špalky, dubový a bukový, a navrhli symbolickou výměnu za ponechání stromů v Bělověžském
pralese. Vyjádřili přesvědčení, že v polských hospodářských lesích je dostatek dřeva, kterým lze surovinu z jedinečného pralesa nahradit.

Stáří Bělověžského pralesa se odhaduje na 8 000 let. Rozkládá se na hranici Polska a Běloruska a zabírá celkovou plochu asi 150 000 ha. Vědci zde v roce 2001 napočítali 11 564 druhů živočichů. Tento prales je posledním útočištěm divoce žijícího zubra evropského.

V roce 1921 zde byla vyhlášena rezervace, která se potom stala Bělověžským národním parkem. Národní park je od roku 1977 uveden na seznamu světových biosférických rezervací. O dva roky později se dostal i na seznam světového dědictví UNESCO.

Národní park tvoří jen malou část tohoto území. Na více než 82 % pralesa se běžně těží dřevo a území se postupně mění v komerčně využívaný les. Každý rok odtud odjede 2800 plně naložených kamionů s kládami. Navíc Bělověž devastuje postupná urbanizace.

Polští vědci a ekologické organizace proto prosazují okamžitě zastavení kácení ve všech dochovaných zbytcích pralesa, rozšířit národní park a revidovat plán péče o Bělověžský prales.

„Bělověžský prales je nejcennějším a zároveň nejrozsáhlejším pralesním komplexem v Evropě, přesto není dostatečně chráněn,“ říká Karel Stejskal, vedoucí lesní kampaně Greenpeace ČR.

„Pouze tady – na hranicích Polska s Běloruskem – mohou lidé dodnes vidět, jak kdysi vypadala krajina na velké části kontinentu. Nejen my zde v Praze, ale na celém světě dnes lidé protestují proti tomu, aby Polsko pokračovalo v jeho kácení,“ dodává Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA.

Podobné akce na podporu zachování Bělověžského pralesa probíhají první březnový pátek ve více než dvaceti městech celého světa například v Londýně, Melbourne, Montrealu. Obyvatelé České republiky se k výzvě polskému prezidentovi mohou připojit na: www.greenpeace.cz nebo www.hnutiduha.cz.

Více informací:

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA,
Tel: 222 514 759, 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Karel Stejskal, vedoucí lesní kampaně Greenpeace ČR
Tel: 224319667, 731 103 704, e-mail: karel.stejskal@cz.greenpeace.org

Poznámky pro editory:

[1] Polskému prezidentovi jej zaslaly české ekologické organizace Hnutí DUHA, Greenpeace, Český svaz ochránců přírody, Děti Země, Arnika, Ekologický institut Veronica, Calla – Sdružení za záchranu prostředí, o.s. Beskydčan, o.s. Ametyst, Ateliér pro životní prostředí, Společnost pro zvířata, Centrum ekologické výchovy Zvoneček, Svaz ochrany přírody a krajiny ČR, Sdružení přátel lesa, Ochrana vod, Společnost přátel přírody,

[2] Více informací v angličtině najdete: http://bison.org.pl/
Jaromír Bláha, tel: 731 463 929
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist