https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zajimava-zjisteni-z-monitoringu-nove-divociny-na-pomezi-chodova-kunratic-a-seberova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mgr. Lubomír Bartoš: Zajímavá zjištění z monitoringu nové divočiny na pomezí Chodova, Kunratic a Šeberova

6. října 2020 | Mgr. Lubomír Bartoš
Autor: Mgr. Lubomír Bartoš, tel: 607608033
V průběhu září 2019 až září 2020 probíhal terénní biologický a ekologický průzkum lokality nové divočiny na protihlukovém valu na levé straně dálnice D1 směr Praha. Lokalita je přibližně ohraničena: dálnicí D1, ulicí Roztylská a ulicí Na Jelenách a má rozlohu přibližně 15 hektarů.

Celkem zde byl zjištěn výskyt 4 druhů makroskopických hub, 91 druhů cévnatých rostlin, 18 druhů bezobratlých a 8 druhů ptáků, z nichž 1 je evidován v Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky – Obratlovci, konkrétně vrabec domácí (Passer domesticus) v kategorii LC – málo dotčené taxony.

Přesto, že jsou na lokalitě v podstatě dobré podmínky, nebyl zde při průzkumech konaných v průběhu projektu zaznamenán žádný zástupce plazů. Na lokalitě byly pozorovány 2 druhy savců, z nichž pouze zajíc polní (Lepus europaeus) je evidován v Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky – Obratlovci v kategorii NT – téměř ohrožené taxony.

Kromě jiného byl naplněn i další z očekávaných přínosů projektu Výzkum nové divočiny na pomezí Chodova, Kunratic a Šeberova – zmapování výskytu invazních druhů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů. Celkem zde bylo zjištěno 15 invazních druhů cévnatých rostlin.

Z nichž je pro další vývoj lokality nežádoucí přítomnost zejména následujících druhů, které mají v podobných lokalitách tendence k významnému šíření: topol kanadský (Populus x canadensis), škumpa orobincová (Rhus hirta), trnovník akát (Robinia pseudoacacia) a zlatobýl kanadský (Solidago canadensis).

Tato zjištění budou využitelná pro další management a rozhodování o využití této lokality.

Projekt Výzkum nové divočiny na pomezí Chodova, Kunratic a Šeberova realizuje Mgr. Lubomír Bartoš a trvá od září 2019 do prosince 2020 a je financován z grantových prostředků Hlavního města Prahy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist