Dalibor Dostál "> Zakladatel milovické rezervace Dalibor Dostál dnes besedoval se studenty Gymnázia Jiřího Ortena - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zakladatel-milovicke-rezervace-dalibor-dostal-dnes-besedoval-se-studenty-gymnazia-jiriho-ortena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Zakladatel milovické rezervace Dalibor Dostál dnes besedoval se studenty Gymnázia Jiřího Ortena

13. října 2023 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Se studenty a učiteli kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena besedoval dnes odpoledne zakladatel milovické rezervace velkých kopytníků Dalibor Dostál.

„Gymnáziu bych chtěl za pozvání velice poděkovat. Dnešní beseda je pro mě symbolickou tečkou za covidovým obdobím. Kvůli pandemii covidu-19 jsem musel opakovaně rušit, přesouvat a znovu rušit různé přednášky a besedy pro střední školy, univerzity, zoologické zahrady i další zájemce. Dnešní beseda je poslední, která se kvůli pandemii koronaviru nemohla uskutečnit v původně plánovaném termínu a přesouvala se na později,“ zmínil Dalibor Dostál.

Beseda pro něj byla speciální i z dalšího důvodu. Jako absolvent se znovu po letech vrátil na půdu školy, kde v roce 1992 maturoval. Navíc je autorem prvního znaku kutnohorského gymnázia, který vznikl v porevolučním období a pro školu ho z několika návrhů vybral významný kutnohorský rodák, heraldik a autor současného státního znaku České republiky Jiří Louda.

Dalibor Dostál seznámil účastníky s historií milovické rezervace, kterou v roce 2015 založila ochranářská společnost Česká krajina ve spolupráci s vědci na ploše 40 hektarů v bývalém vojenském prostoru Milovice. Do současnosti se rozšířila na 350 hektarů a stala se prvním a největším zařízením svého druhu v České republice. Zároveň byla ve své době světově nejsledovanějším projektem realizovaným v tuzemsku s publicitou v prestižních titulech jako New York Times, Washington Post, BBC a dalších.

V rámci besedy přiblížil Dalibor Dostál pozitivní vliv pastvy velkých kopytníků na přírodu bývalého vojenského prostoru, ale i na adaptaci krajiny na změny klimatu, zadržování vody v krajině a vázání uhlíku v půdě.

Přirozenou pastvu velkých kopytníků představuje zakladatel milovické rezervace pravidelně v rámci vystoupení na různých konferencích, seminářích či školeních pro muzea, neziskové organizace, zoologické zahrady i vědecké či státní instituce. Mimo jiné přednášel také na Masarykově univerzitě v Brně, kde před lety vystudoval politologii.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist