Jindřich Petrlík "> Zástupce hejtmana Královéhradeckého kraje podpořil petici Budoucnost bez jedů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zastupce-hejtmana-kralovehradeckeho-kraje-podporil-petici-budoucnost-bez-jedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Zástupce hejtmana Královéhradeckého kraje podpořil petici Budoucnost bez jedů

10. ledna 2002 | Arnika
Autor: Jindřich Petrlík
Ing. Vladimír Derner (KDU-ČSL), zástupce hejtmana Královéhradeckého kraje, podpořil přijetí tzv. integrovaného registru znečišťování. Registr je obsažen v zákoně o integrované prevenci znečištění který nyní projednává Senát Parlamentu ČR.

Derner svoji podporu vyjádřil podpisem pod petici ARNIKY „Budoucnost bez jedů“. Připojil se tak k více než 7.250 signatářům této petice, mimo jiné i k 6 krajským zastupitelům a 61 starostům a zastupitelům měst a obcí. Ze zastupitelstva Královéhradeckého kraje je však Vladimír Derner prvním signatářem. Mezi podepsanými již figuruje Dr. Jiří Kulich, člen zastupitelstva v Horním Maršově. Kromě politiků petici podepsala také řada významných osobností: například toxikolog a profesor Masarykovy univerzity v Brně, Dr. Ivan Holoubek, CSc., umělkyně Gabriela Osvaldová a řada dalších.

"Podpora petice právě od zástupce hejtmana Královéhradeckého kraje je pro nás nyní velmi význačná. Pomáhá nám uhájit právo na informace o toxických látkách před zástupci průmyslových svazů. Nový zákon právě projednává Senát Parlamentu ČR a průmyslová lobby se snaží stejně jako v případě projednávání v Poslanecké sněmovně osekat zákon a velmi výrazně tak omezit právo občanů na informace o znečišťování životního prostředí toxickými látkami ," řekl dnes RNDr. Jindřich Petrlík, místopředseda sdružení ARNIKA.

Petice Budoucnost bez jedů je součástí stejnojmenné kampaně sdružení ARNIKA, která má dva základní cíle – přijetí zákona o integrovaném registru znečišťování a ratifikaci nové Stockholmské úmluvy o perzistentních organických látkách. Obě legislativní opatření povedou ke snížení přítomnosti toxických látek v životním prostředí.

Postojům politiků k právu na informace o toxických látkách je věnována speciální část internetových stránek kampaně Budoucnost bez jedů (http://bezjedu.arnika.org/) nazvaná "Politické okénko". Redaktoři masmédií v ní mimo jiné najdou informace o tom, jak hlasovali někteří poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o zákonech týkajících se toxických látek v poslední době a řadu dalších zajímavých informací.

Integrovaný registr znečišťování

- Současný stav

Existuje několik registrů, do nichž jsou průmyslové podniky povinny předávat informace o škodlivinách vypouštěných do životního prostředí anebo o chemických látkách používaných ve výrobě - REZZO (registr o množstvích látek vypouštěných do ovzduší), ISO (informační systém o odpadech) a další. Každý z nich se řídí složkovým zákonem a jsou na něj kladeny specifické a značně rozdílné požadavky. K některým údajům z nich se řadový občan může dostat, zašle-li žádost na příslušný orgán státní správy - například k údajům o tom, kolik kterých látek vypouští ten který podnik do ovzduší se lze dostat podáním žádosti u České inspekce životního prostředí. Ale k valné části informací se občané nemají šanci dostat vůbec - například k chemickým rozborům odpadů, které opouštějí průmyslové podniky a končí ve spalovnách anebo na skládkách. Většinou téměř nemožné je také získat údaje o složení odpadních vod z podniků.

- Po zavedení integrovaného registru znečišťování

Integrovaný registr znečišťování již ve svém názvu obsahuje slibné sjednocení doposud existujících informačních systémů o škodlivinách vypouštěných podniky do životního prostředí. Ona integrace by spočívala v tom, že by se v registru dala najít určitá látka - například těžký kov kadmium (Cd) - a u ní údaj, kolik jej příslušný podnik za rok vypustí do ovzduší, kolik do vody a v jakém množství zůstává v odpadech, jež podnik opouštějí. A co víc, řadový občan by nemusel obíhat jednotlivé instituce a žádat je o sdělení informace, ale stačilo by se podívat na internet anebo navštívit nejbližší lidovou knihovnu, aby se mohl kýžené informace o vypouštěných škodlivinách za uplynulé roky dozvědět. To vše by se mohlo stát, kdyby průmysl nelobboval za to, aby tyto informace mohl dál držet pod pokličkou. Teď záleží na senátorech, zda budou stranit občanovi anebo dají na lobbisty průmyslových podniků.

Příklad, jak by mohl integrovaný registr znečišťování vypadat na internetu v části věnované toxickým látkám vypouštěným do ovzduší najdete na http://bezjedu.argnika.org/registr.htm.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist