Martin Skalský "> Zastupitelstvo bude jednat o prodeji pozemků na Pankráci, navržená cena je nevýhodná - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zastupitelstvo-bude-jednat-o-prodeji-pozemku-na-pankraci-navrzena-cena-je-nevyhodna
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Centrum pro podporu občanů: Zastupitelstvo bude jednat o prodeji pozemků na Pankráci, navržená cena je nevýhodná

16. října 2002 | Arnika - Centrum pro podporu občanů
Autor: Martin Skalský, tel: 606 168 026
Na zítřejším zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy se bude jednat o prodeji pozemků na Pankrácké pláni společnosti ECE. Podle občanských sdružení je navržená cena pro město nevýhodná. Jedny z nejlukrativnějších pozemků v Praze totiž mají být prodány bez veřejné soutěže. Společnost ECE chce na pozemcích vybudovat Obchodně společenské centrum, které by výrazně přispělo k automobilismu a tím i k dopravním problémům v centru Prahy. Sdružení proto zítra vyzvou zastupitele, aby prodej za současných podmínek odmítli.

Záměr prodat pozemky na Pankrácké pláni německé společnosti ECE zveřejnila Rada hlavního města v dubnu letošního roku. Záměr byl označen jako „prodej pozemků v Nuslích majiteli sousedních pozemků“. „Návrh prodeje byl zveřejněn zavádějícím způsobem,“ říká předsedkyně Občanské iniciativy Pankráce Marie Janoušková. „Ani my jsme se nevšimli, že jde o pozemky na Pankrácké pláni, přitom veškeré aktivity v této oblasti pečlivě sledujeme. Je možné, že v případě správného označení parcel by se přihlásili další zájemci a nabídli by lepší kupní cenu. Není ani jisté, zda společnost ECE skutečně vlastní některou ze sousedních parcel. Podle našich informací tomu tak není.“

Rada městské části navrhla prodej 6.600 m2 pozemků za průměrnou cenu 8.600 Kč za metr čtvereční. Celková kupní cena má dosáhnout přibližně 55 miliónů korun. Podle Janouškové je to málo. „Jedná se o nejlukrativnější pozemky v Praze, jejichž cena může dosáhnout až 30.000 Kč za jeden čtvereční metr. Hlavní město tak může přijít o značnou sumu peněz. Pozemky měly být nabídnuty ve veřejné soutěži,“ kritizuje záměr Janoušková.

Pod výzvu zastupitelům hlavního města se vedle Občanské iniciativy Pankráce podepsali zástupci sdružení ARNIKA, Sdružení občanů postižených severojižní magistrálou a Ateliéru pro životní prostředí. Vedle nízké ceny jim vadí zejména nekoncepční dostavba Pankrácké pláně. „Zatímco z urbanistické soutěže v roce 1992 vyšla řada zajímavých návrhů, dnes je investory protlačována jediná varianta, značně problematická,“ vysvětluje Martin Skalský ze sdružení ARNIKA. „Mrakodrapy a obrovská nákupní centra, se svými deseti tisíci parkovacími místy, způsobí další nárůst automobilové dopravy. Přispějí tak k rostoucí dopravní krizi v centru Prahy. Nejdříve by měla být vyřešena dopravní koncepce celé pláně a dopravní obslužnost nových budov, teprve pak má dojít k prodeji pozemků a přípravě vlastních staveb. Opačný postup nepřispívá k rozvoji města,“ říká Skalský.


<h3>
Žádost o odmítnutí prodeje pozemků na Pankrácké pláni společnosti ECE
</h3>
Vážené paní zastupitelky, vážení páni zastupitelé,
<BR> <BR>
Dnes má Zastupitelstvo hlavního města Prahy jednat o prodeji pozemků na Pankrácké pláni (katastrální území Nusle) firmě ECE (48. zastupitelstvo, bod 10). Vzhledem k závažným skutečnostem, které uvádíme níže, si Vás dovolujeme vyzvat k odmítnutí tohoto prodeje.
<BR> <BR>
Rada ZHMP odsouhlasila prodej pozemků německé společnosti ECE za částku stanovenou dle Cenové mapy. Podle našich informací patří uvedené pozemky k nejcennějším parcelám v Praze a jejich tržní cena se pohybuje ve výši až 30.000,- Kč za 1 m2. Pankrácká pláň se nachází v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace a dnes jde prakticky o součást centra Prahy. Jsme přesvědčeni, že hlavní město by mělo v této lokalitě (má zde vzniknout &quot;Centrální náměstí&quot; Prahy 4) prodávat pozemky za tržní cenu – tak jak je prodávají soukromí vlastníci. Protože pozemky jsou určeny k výstavbě komerčního obchodního centra, nevidíme žádný důvod ke stanovení jiné než tržní ceny.
<BR> <BR>
RZHMP odsouhlasila prodej 6.600 m2 pozemků za cenu 8.600,- Kč za m2, t.j. za celkovou částku cca 55 miliónů Kč. Při ceně tržní, která by vznikla např. soutěží mezi více zájemci, by bylo možné získat do rozpočtu hlavního města Prahy podstatně větší částku (možná i více než trojnásobnou).
<BR> <BR>
Společnost ECE se údajně zavázala k finančnímu podílu na dopravním řešení Pankrácké pláně. To byl zřejmě jeden z důvodů pro stanovení nízké ceny za pozemky. Podle našeho názoru je ale účast na financování nového dopravního řešení ze strany firmy ECE zcela logická a nijak výjimečná, neboť bez jejích investičních záměrů by nebyla úprava komunikační sítě nutná. Ostatně doposud nebylo vydáno územní rozhodnutí na dopravní řešení Pankrácké pláně. Není jasný jeho rozpočet, neexistuje zřejmě žádná písemná dohoda o spolufinancování dopravního řešení společností ECE. Společnost ECE tak nakonec může realizovat třeba jen finančně bezvýznamné drobné úpravy.
<BR> <BR>
Společnost ECE tvrdí, že vybuduje např. nové kruhové křižovatky, sjezdy a nájezdy na z ul. 5. května, dopravní infrastrukturu, atd. Z jednání, kterých jsme se účastnili (převážně územní řízení), naproti tomu dosud vyplynulo jen tolik, že společnost ECE se hodlá na dopravním řešení Pankrácké pláně finančně spolupodílet se společností ECM (ta hodlá na Pankrácké pláni postavit především diskutabilní mrakodrapy). Protože neexistuje žádná záruka skutečné realizace, hlavnímu městu Praze mohou v budoucnu vzniknout značné náklady při řešení dopravní situace na Pankráci. Stavbami výškových kancelářských budov a obrovských nákupních center totiž bezpochyby dojde k dalšímu nárůstu automobilové dopravy v centru Prahy. Dopravní krizi bude nutné řešit.
<BR> <BR>
Podle našich informací soukromý vlastník největšího pozemku pod navrhovanou stavbou Obchodně společenského centra doposud svoje pozemky neprodal. Jsme přesvědčeni, že by svoje pozemky ani neprodá za tak (pro něho) nevýhodně nízkou cenu, jaká je navržena pro pozemky hlavního města. Proč by hlavní město Praha mělo postupovat jinak?
<BR> <BR>
Vážené paní zastupitelky, vážení páni zastupitelé,
<BR> <BR>
žádáme Vás, abyste na dnešním zasedání nepodpořili prodej uvedených pozemků na Pankrácké pláni za navržených podmínek, neboť návrh obsahuje nízkou cenu, nevýhodnou pro hlavní město, i další závažné nejasnosti.
<BR> <BR>
Za Občanskou iniciativu Pankráce, Ing. Marie Janoušková
<BR> <BR>
Za sdružení ARNIKA, Martin Skalský
<BR> <BR>
Za Sdružení občanů postižených severojižní magistrálou, Ing. Alžběta Rejchrtová
<BR> <BR>
Za Ateliér pro životní prostředí, JUDr. Ondřej Tošner
<BR> <BR>
<BR> <BR>
<BR> <BR>
<h3>
Proč nesouhlasíme se stavbou Obchodně společenského centra Pankrác v navrhované podobě?
</h3>
Firma ECE hodlá na místě Pankrácké tržnice vybudovat objekt Obchodně společenského centra s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím. Návrh je problematický zejména proto, že se ve skutečnosti jedná o převážně dopravní stavbu. Z pěti nadzemních podlaží by pouze dvě měla sloužit k obchodně společenských aktivitám. V dalších třech nadzemních podlažích mají být zřízena parkoviště. Tím zřejmě dojde ke značnému zatížení životního prostředí nárůstem automobilové dopravy.
<BR> <BR>
V důsledku investičních aktivit firmy ECE (a ECM) navrhuje městský hygienik, aby u obytných objektů od křižovatky ulice Hvězdovy na Pankráci směrem k magistrále byla změněna funkce obytných objektů na jinou vzhledem k budoucí hlukové zátěži. To v důsledku znamená, že obyvatelé těchto objektů by byli vystěhováni. S tím zásadně nesouhlasíme.
<BR> <BR>
Zde jsou další výhrady proti současnému projektu Obchodně společenského centra:
<BR> <BR>
1. Dosud nebyla zpracována dokumentace EIA pro celé území Pankrácké pláně, která by vyhodnotila souhrnný vliv všech navrhovaných staveb na životní prostředí.
<BR> <BR>
2. Navrhovaný objekt OSC považujeme za příliš velký, zaplňující prakticky celou plochu. Velikost objektu znemožňuje vytvořit „Centrální náměstí“ na Pankráci.
<BR> <BR>
3. Velikost objektu OSC znemožňuje umístění dostatku zeleně a dodržení koeficientů.
<BR> <BR>
4. Předpokládaná kapacita objektu OSC bude vyžadovat velké zvýšení dopravy. Obáváme se zhoršení životního prostředí vlivem silného zvýšení dopravní zátěže.
<BR> <BR>
5. U 20-ti obytných domů jsou navrhována protihluková opatření. Jak budou občané větrat? EIA neprokázala, že neexistuje jiné řešení, které by nezhoršilo životní prostředí.
<BR> <BR>
6. Dopravní síť Pankráckých sídlišť nebyla projektována na tak velkou dopravní zátěž. Navržené dopravní řešení, které má problémům čelit, nepovažujeme za účinné.
<BR> <BR>
7. Návrh tzv. „bypassu“ naopak přiblíží dopravní zátěž obyvatelům Doudlebské a Pikrtovy.
<BR> <BR>
8. Projekt OSC počítá s realizací metra trasy D, což není (a nebylo) v dohledné době reálné.
<BR> <BR>
9. Nepovažujeme za vhodné umístit garáže v nadzemí (3.-5. NP), měly by být v podzemí.
<BR> <BR>
10. Součástí projektu OSC není vybudování podchodu pod ulicí Na Pankráci, což je chyba.
<BR> <BR>
11. Opatření navržená v závěru posudku posuzovatele dokumentace EIA jsou nekonkrétní, nepostačující a mnohdy mírnější než vyjádření OŽP MHMP a hygienika!
<BR> <BR>
12. Projekt je řešen investorem nadmíru úsporně, například v porovnání s projektem „Arkády“ v Berlíně. V objektu OSC například nejsou žádné byty - nevzniká běžný blok zástavby typu městského centra, jen nákupně-zábavní centrum předměstského typu.
<BR> <BR>
13. Společnost ECE neprovedla žádnou změnu projektu na základě připomínek občanských sdružení, ačkoliv to předběžně přislíbila.
Martin Skalský, tel: 606 168 026
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist