Jan Mikulička "> Zdravá města i školní parlament. Kraj podpoří udržitelný rozvoj víc než půl milionem korun - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zdrava-mesta-i-skolni-parlament.kraj-podpori-udrzitelny-rozvoj-vic-nez-pul-milionem-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Zdravá města i školní parlament. Kraj podpoří udržitelný rozvoj víc než půl milionem korun

9. června 2023 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Více než šesti sty tisíci korun podpoří Liberecký kraj v rámci dotačního fondu program číslo 2.6 Podpora místní Agendy 21. Přesná částka činí 602.338 korun. Hodnocením prošlo 24 žádostí o dotaci v celkové výši 1.349.370 korun. Odsouhlasit to ještě musí krajští zastupitelé.

„Smyslem této podpory je popularizace a propagace konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji. Program je také zaměřen na podporu zapojování veřejnosti do plánování rozvoje regionu,“ popsal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Původně bylo v programu k dispozici 600.000 korun, díky tomu že se po vyúčtování předchozího období podařilo ušetřit, navýšil se celkový objem na 602.338 korun. Přesto ale není vzhledem k celkové výši požadované dotace možné podpořit všechny projekty.

Na základě výsledků hodnocení doporučil Výbor hospodářského, regionálního rozvoje a rozvoje venkova Zastupitelstva Libereckého kraje podpořit 9 projektů v celkové výši 534.700 korun. Rovněž doporučil částečně podpořit 1 projekt ve výši 67.638 korun místo původní požadované částky 68.500 korun. Patnáct projektů kvůli nedostatku peněz v daném programu a nízkému bodovému hodnocení podpořit nelze.

Finance využijí například v Rokytnici nad Jizerou či Turnově pro činnost v rámci Sítě Zdravých měst. V základní škole v Osečné budou dotovat činnost školního parlamentu a v Hejnicích hodlají díky dotaci posílit komunikaci s obyvateli města.

Místní Agenda 21 představuje program konkrétních obcí, měst, regionů, který zavádí do praxe principy trvale udržitelného rozvoje při zohledňování místních specifik. Představuje proces, v němž je potřeba spolupráce veřejné správy s různými složkami místní společnosti – neziskovými organizacemi a spolky, podnikateli, provozovateli služeb, či třeba školskými zařízeními, zdravotnickými institucemi a řadou dalších subjektů, včetně lidí samotných.

Udržitelný rozvoj se definuje jako způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí. Za jeho koncepční základ lze považovat právě program Agenda 21, který přijala Organizace spojených národů v roce 1992 v Rio de Janeiru.
Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist