Antonín Tym "> Zdravá města mohou získat na svůj rozvoj až dva miliony korun - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zdrava-mesta-mohou-ziskat-na-svuj-rozvoj-az-dva-miliony-korun
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Národní síť Zdravých měst ČR: Zdravá města mohou získat na svůj rozvoj až dva miliony korun

2. listopadu 2007 | Národní síť Zdravých měst ČR
Autor: Antonín Tym , tel: 606 755 374
Celostátní setkání obcí, měst i regionů, které usilují o lepší práci svých úřadů a zvyšování kvality života svých obyvatel se včera uskutečnilo ve Zdravém městě Vsetín. Setkání téměř 70 účastníků z celé republiky k rozvoji samospráv v duchu tzv. místní Agendy 21 probíhá v rámci Podzimní školy Národní sítě Zdravých měst. Jedním z důležitých bodů bylo představení nového grantového schématu, díky němuž mohou aktivní města, obce i regiony získat až 2 miliony korun na konkrétní aktivity.

Jak získat důležité zdroje financí z fondů EU nebo jak napsat kvalitní projekt se učili zástupci samospráv v rámci další části Podzimní školy NSZM, která úspěšně pokračuje již třetím rokem. V rámci programu akce byl zástupcem Ministerstva životního prostředí představen nový zdroj Phare Revolving, který se zaměřuje na financování aktivit spojených s mezinárodním programem místní Agenda 21 a Projektem Zdravé město (MA21 a PZM). Města z něj mohou získat v první výzvě celkem 15 milionů korun, které mohou využít např. na zapojování veřejnosti do života obce nebo na osvětové kampaně jako je Den Země či Evropský týden mobility. Finance je doporučeno použít také na systémové zlepšování práce radnice a plnění mezinárodních standardů směřujících k udržitelnému rozvoji. Maximální výše podpory na jeden projekt jsou 2 miliony korun.

Rozdělování peněz má velmi jasná pravidla, řídí se nezávislým žebříčkem v podobě Databáze místních Agend 21 (www.ma21.cz). „Zde jsou uvedeny všechny samosprávy, které se zabývají místní Agendou 21, jinak řečeno konkrétními aktivitami, které zlepšují život v našich obcích a regionech“, říká Petr Švec, ředitel Národní sítě Zdravých měst, jejíž členové tvoří cca 80 % samospráv v této Databázi. Existuje několik kategorií, které určují, jak kvalitně město postupuje a dle toho má také šanci získat příslušný obnos peněz. „Systém je transparentní a jednoduchý, čím vyšší kategorii město dosáhne, tím více peněz může na svůj další rozvoj získat. Výhodou je, že samosprávy mohou dostat až 90 % uznatelných nákladů na projekt“, dodává Švec.

Program Podzimní školy byl zaměřen také na prezentaci úspěšných projektů z nejrůznějších oblastí, na kterých se mohli přítomní zástupci měst a regionů dozvědět, jakým způsobem dobrý projekt vytvořit a také úspěšně zrealizovat. Jedním z prezentujících bylo také Zdravé město Kopřivnice. „Tato setkání nám přinášejí důležité informace a zkušenosti, které bychom jinak jen stěží získávali nebo draze platili. Vidíme, jak naši kolegové z jiných měst postupují v konkrétních případech či projektech a máme možnost prodiskutovat, co nás zajímá. V rámci Letní školy v Ústí nad Labem jsme si například ujasnili, jak postupovat v oblasti strategického plánování. Hned na podzim jsme nové informace úspěšně aplikovali u nás v Kopřivnici“, uvádí konkrétní přínosy setkání Dagmar Rysová, místostarostka a politička PZM a MA21.

Další Škola NSZM se uskuteční v březnu 2008 v Chrudimi.

Škola NSZM je akreditovaný vzdělávací program NSZM ČR pořádaného pravidelně třikrát do roka pro koordinátory a politiky Projektu Zdravé město a místní Agendy 21. Každá Škola se zaměřuje vždy na určité aktuální téma důležité pro rozvoj těchto mezinárodních programů v obcích a regionech. Více informací: www.nszm.cz/ps.

• mezinárodní Projekt Zdravé město – v roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace a k jeho realizaci přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu v Evropě vzniklo 1300 Zdravých měst ve 30 zemích (např. Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Maďarsko aj.). Základním cílem této aktivity je podpořit na úrovni měst, obcí a regionů realizaci mezinárodně uznávaných hodnot: zdraví, udržitelný rozvoj a kvalitu života.

• Národní síť Zdravých měst ČR - asociace sdružující města, obce a regiony, které realizují mezinárodní Projekt Zdravé město (PZM) – Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, ptají se svých obyvatel na jejich názory. NSZM má dnes 83 členů, s regionálním vlivem na 1207 měst a obcí, ve kterých žije 2,5 milionu obyvatel (24 % populace ČR). Více informací o NSZM naleznete na internetových stránkách http://www.nszm.cz.

• místní Agenda 21 – mezinárodní program zavádění zásad udržitelného rozvoje na místní úrovni (města, obce, regiony). V ČR podle místní Agendy 21 postupují např. radnice Zdravých měst. Cílem je vytváření procesů, které příznivě ovlivní kvalitu života nejen součastných obyvatel měst, ale také život generací jejich dětí, to vše ve spolupráci s veřejností. Udržitelný rozvoj je jedním z cílů EU a OSN. Více informací: http://www.nszm.cz/ma21.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist