Antonín Tym "> Zdravá města prokázala, že šetrná doprava je možná - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zdrava-mesta-prokazala-ze-setrna-doprava-je-mozna
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Národní síť Zdravých měst ČR: Zdravá města prokázala, že šetrná doprava je možná

Kvalitní rozvoj měst, obcí a regionů a získávání finančních prostředků byly hlavními tématy 14. celostátní konference Národní sítě Zdravých měst ČR, které se v kongresovém centru Floret v Praze – Průhonicích zúčastnilo více než 160 účastníků. Součástí programu byla rovněž prezentace Společného tématu „Udržitelná a bezpečná doprava“, do kterého se samosprávy zapojují s cílem zlepšit svojí dopravní situaci. V rámci programu byli také oceněni nejúspěšnější členové sítě Zdravých měst za rok 2007.

Předseda Národní sítě Zdravých měst (NSZM) Petr Řezníček slavnostně otevřel výroční setkání zástupců této asociace a ve své úvodní prezentaci vyzdvihl roli spolupráce a vzájemného sdílení zkušeností. „Asociace, které jako místostarosta Chrudimi předsedám, pomáhá svým členům v konkrétních oblastech, jako je příprava na čerpání zdrojů z EU, systémový a strategický rozvoj, komunikace s veřejností a mnohé další. Z vlastní zkušenosti vím, že nám členství pomohlo na cestě k udržitelnému rozvoji, a denní komunikace s veřejností je pro nás již samozřejmostí“ sdělil svoji zkušenost Petr Řezníček.

V rámci konference seznámili účastníky s aktuálními informacemi o čerpání zdrojů z EU fondů vrcholní zástupci ministerstev dopravy, životního prostředí, místního rozvoje i Státního fondu životního prostředí (SFŽP). SFŽP, který bude poskytovat samosprávám a dalším žadatelům v souhrnu až 150 mld. Kč během období 2007-13, má za sebou již dvě výzvy, do první z nich se přihlásilo celkem 700 žadatelů s žádostí o 18 mld. Kč. „Můžu slíbit, že do konce roku proběhne ještě jedna výzva a očekáváme stejný zájem. Je třeba ale již nyní upozornit, že se budeme velmi zaměřovat na kvalitu žádostí, aby finance byly využity s maximální efektivností“, zdůraznil ředitel SFŽP Petr Štěpánek. Ze zdrojů SFŽP byla spolufinancována také tato konference, která uzavírá projekt NSZM s názvem „Strategické řízení municipalit k udržitelnému rozvoji“.

Důležitou informaci pro všechny zástupce přinesl náměstek ministra pro místní rozvoj Milan Půček. „Pokud mluvíme o čerpání zdrojů, chci všechny přítomné ujistit, že o žádné peníze z EU nepřijdeme, pouze je budeme čerpat déle. Bohužel ale řada institucí a samospráv očekávala peníze již v loňském roce, což jim v mnoha případech způsobuje problémy. Zástupci EU však již od začátku upozorňovali, že cesta k penězům bude dlouhá a náročná a rok 2006 nebyl reálný“, upozornil na postup vyjednávání Milan Půček.

Odpolední program konference patřil zástupcům Zdravých měst České Budějovice, Kroměříž, Prostějov a Desná, kteří představili svoje úspěšné projekty v oblasti dopravy, jako je např. zklidňování dopravy, autobusy MHD na stlačený zemní plyn či veřejnou nabíjecí stanici pro elektromobily a inv. vozíčky.

Jak financovat dopravní projekty nejen prostřednictvím státního rozpočtu se přítomní mohli dozvědět z prezentací Ministerstva dopravy (MD) a Nadace Partnerství. „Resort dopravy nabízí řadu programů na podporu udržitelné dopravy, nicméně musím říci, že např. na projekty omezování dopravních kongescí nemáme žádné žádosti. Doufám tedy, že i tato konference přispěje k větší aktivitě měst a obcí o tyto finanční prostředky žádat“ uvedl Jindřich Fajka z MD.
Konferenci uzavřela živá panelová diskuse zástupců měst a obcí, resortů a odborných institucí o prezentovaných projektech a dalších možnostech, jak úspěšně postupovat v podpoře udržitelné a bezpečné dopravy v konkrétním prostředí českých a moravských samospráv.

V rámci konference byly předány také výroční ocenění NSZM. Mikroregion Drahanská vrchovina získal ocenění za inspirativní postup dle metodiky Projektu Zdravé město a místní Agenda 21 na úrovni mikroregionu. Zdravé město České Budějovice obdrželo cenu za ukázkový příklad postupu a za inspiraci v rámci Společného tématu 2007 „Udržitelná a bezpečná doprava“a Zdravé město Strakonice bylo oceněno titulem „Skokan roku 2007“ za rychlý a efektivní postup v rámci Projektu Zdravé město a MA21.

Podrobný program, fotografie a prezentace budou připraveny pro všechny zájemce na www.nszm.cz/konference.
• místní Agenda 21 – mezinárodní program zavádění zásad udržitelného rozvoje na místní úrovni (města, obce, regiony). V ČR podle místní Agendy 21 postupují např. radnice Zdravých měst. Cílem je vytváření procesů, které příznivě ovlivní kvalitu života nejen součastných obyvatel měst, ale také život generací jejich dětí, to vše ve spolupráci s veřejností. Udržitelný rozvoj je jedním z cílů EU a OSN. Více informací: http://www.ma21.cz.

• Národní síť Zdravých měst ČR - asociace sdružující města, obce a regiony, které realizují mezinárodní Projekt Zdravé město (PZM) – Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, ptají se svých obyvatel na jejich názory. NSZM má dnes 83 členů, s regionálním vlivem na 1207 měst a obcí, ve kterých žije 2,4 milionu obyvatel (24 % populace ČR). Více informací o NSZM naleznete na internetových stránkách http://www.nszm.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist