Tiskové zprávy
Děti Země: Zelení démoni
Nová vlna démonizace českých ekologických hnutí používá ekonomické záminky. "Podívejte se na ty zelené aktivisty z Dětí Země, plnou hubu ideálů, a přitom v boji proti spalovně berou peníze od skládkařů," to u nás zabírá. Naší modeláři veřejného mínění v tom nejsou sami, francouzský týdeník Le Point dokonce obvinil Greenpeace, že je spolufinancuje CIA. A v minulosti dokonce KGB! Jak opovrženíhodné z pohledu nacionálně myslícího Francouze. Muselo být však velmi roztomilé, jak se agenti těchto proslulých tajných služeb zpovídají jedinému šikovnému francouzskému novináři. A jak se už předtím museli demaskovat, protože Greenpeace si pro přijetí příspěvku vymyslelo nepochopitelnou podmínku, že neberou od žádných firem, nadací a dokonce ani od státu. Jen od fyzických osob s konkrétní adresou. Možná při tom chtějí i rodné číslo a jednou ročně zveřejňují svůj audit. Nic z obvinění se samozřejmě neprokázalo. Známé ty slizké cizí agenty.
A tak jestliže něco opravdu zavání zpravodajskou hrou, pak je to načasování takovýchto polopravd a nepravd v tisku. Ve Francii zrovna tak jako v Česku. Žádný důkaz, zato adresný úder. Až to zmizí do ztracena, zůstane jen nejistota, kdože ty bouřliváky vlastně platí. Podkopávání důvěry se tomu říká. Co kdyby si tito aktivisté zase něco začínali s občanskou společnosti? Ale abychom nepodporovali iluzí, že chod světa je řízen jen ze zpravodajských centrál, taky to může být pouhé novinářské packalstvi.
Svou kampaň proti spalovnám, zejména té pražské, měly Děti Země zahájit za peníze skládkařské firmy A.S.A. Ironií osudu se však v té době, v polovině devadesátých let, samy staly součástí jiné kampaně, organizované státem. Tehdy se ekologickým organizacím srážel hřebínek tím, že byly hned vedle skinheadů uvedeny na seznamu extremistických skupin, určených ke sledování. Co bychom to měli za zpravodajce, kdyby při tom neodhalili případně čachry mezi ekologickými aktivisty a skládkařskou lobby? A včas neupozornili na daňový únik? Nebylo nic. Kde se to teď vzalo? Stanovy Dětí Země nebrání přijmout dar od kohokoli, vyjma morálně nepřípustných dárců. Tomu by se mohl zpronevěřit jen jedinec za zády ostatních. Podle politického vězně, chartisty a bývalého ministra životního prostředí Ivana Dejmala vykazuje tažení proti Dětem Země všechny znaky difamačních kampani vůči disidentům. Dejmal si všímá časově shody s kampani ODS proti ekologickým aktivistům a má silné podezření, že není náhodná.
Působnost Dětí Země je chtě nechtě politická. Její anketa, která hledá osobu, jež v minulém roce nejvíce uškodila našemu životnímu prostředí, se letos promítla přímo do předvolební kampaně. A že 43 kandidátů vybralo 113 různorodých hlasujících osobnosti trojici politiku opoziční smlouvy: Beneš-Schling-Kužvart. Ropák rod od roku nabývá na váze. A Děti Země?
Čestmír Klos, časopis Euro