https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-potvrdili-ve-vedeni-magdalenu-davis-a-michala-berga-vladu-vyzvali-aby-resila-ceny-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení potvrdili ve vedení Magdalenu Davis a Michala Berga, vládu vyzvali aby řešila ceny energií

29. ledna 2022 | Strana zelených
Strana zelených na sjezdu znovuzvolila Magdalenu Davis a Michala Berga do spolupředsednické dvojice. Zelení také zvolili nové složení předsednictva a vyzvali vládu, aby řešila ceny energií zejména urychlenou transformací energetiky a snižování závislostí na plynu. Zelení také odmítli populistický návrh vlády na zvýšení rychlosti na dálnicích z bezpečnostních i ekologických důvodů.

Nová spolupředsednická dvojice se ve svých plánech chce zaměřit na to, aby Zelení byli nepopulistickou opozicí středopravicové vlády. „V situaci, kdy v Poslanecké sněmovně není nikdo, kdo by byl výrazným nositelem tématu klimatické krize, je taková opozice potřebná i mimo sněmovnu,“ uvedla Magdalena Davis. „Současný ekonomicky model, v jehož středu je spotřeba a nekonečný ekonomicky růst, je neudržitelný. Je třeba změnit systém tak, aby v jeho středu byl člověk,“ dodala.

Michal Berg doplnil, že pro návrat Zelených do vrcholné politiky je potřeba nabídnout řešení, která budou lidem pomáhat s dopady ekologické transformace. „Potřebné změny nesmí finančně dopadnout na střední třídu nebo nejchudší skupinu obyvatel. To by logicky vyvolalo odpor lidí k zeleným tématům, kterého by zneužil Babiš nebo Okamura se svou neodpovědnou politikou. Jednou z cest, jak lidem pomoci, je zavedení tzv. klimatické dividendy, tedy přerozdělení peněz vybraných ze zpoplatnění uhlíku mezi všechny občany,“ vysvětluje Michal Berg. „Pro takovou spolupráci musíme hledat důvěryhodné partnery. Takovým může být i ČSSD, pokud se podaří obroda, se kterou přišlo současné vedení Michala Šmardy, případně další partneři či občanská společnost,“ uvedl Michal Berg.

Zelení také na sjezdu vyjádřili velké znepokojení nad současným vlažným postojem české vlády k hrozbám klimatické krize a nad zpochybňováním nutnosti rychlého odklonu od všech fosilních zdrojů v energetice i dopravě. Zelení vyzývají českou vládu, aby se postavila čelem k opatřením v rámci balíčku Fit for 55 a Zelené dohody pro Evropu, která jsou pro ČR velkou příležitostí k modernizaci.

Dále sjezd Zelených odmítnul vládní návrhy na zvýšení rychlosti na dálnicích na 150 km/h z důvodů vyššího rizika nehod a nárůstu emisí a hluku. Zelení také vyzvali vládu k tomu, aby nasadila všechny diplomatické prostředky k zastavení eskalace na hranicích Ukrajiny, zejména spoluprací v rámci diplomacie Evropské unie a společných obranných mechanismů NATO. Zelení také podpořili zopakování akce „milostivé léto“ a přivítali vznik programového dokumentu ekosociálních hnutí Nová dohoda.

Novými členy předsednictva Strany zelených byli zvoleni Jitka Nesrstová, Jakub Varvařovský, Vít Masare, Jiří Kulich a Anna Junková. Na sjezdu jako hosté vystoupili předseda Evropských zelených Thomas Waitz, ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková, senátor Petr Orel a německá europoslanykně Anna Cavazzini.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist