Vojtěch Bílý "> Zemědělský výzkum se zaměří na změny klimatu i podporu inovací a pokročilých technologií. Ministerstvo vybralo nové výzkumné projekty - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zemedelsky-vyzkum-se-zameri-na-zmeny-klimatu-i-podporu-inovaci-a-pokrocilych-technologii.ministerstvo-vybralo-nove-vyzkumne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Zemědělský výzkum se zaměří na změny klimatu i podporu inovací a pokročilých technologií. Ministerstvo vybralo nové výzkumné projekty

19. prosince 2023 | MZe ČR
Autor: Vojtěch Bílý
Celkem 70 vědeckých a výzkumných projektů podpoří Ministerstvo zemědělství (MZe) v příštích letech v Programu na podporu aplikovaného výzkumu na období 2024-2032 ZEMĚ II. Nejčastěji se výzkumníci zaměří na adaptaci polních plodin na měnící se klima a snižování používání antimikrobiotik a pesticidů. Na výzkum nových projektů poskytne MZe v roce 2024 přes 210 milionů korun, celkový objem prostředků do roku 2032 je více než 1 miliarda korun.

Ministerstvo vybralo 70 výzkumných projektů, na které poskytne peníze v rámci programu ZEMĚ II. V roce 2024 získají více než 210 milionů korun. V klíčové oblasti Bioekonomika podpoří MZe 15 projektů, ve Smart zemědělství 31 projektů a v oblasti Globální změny v biosféře 24 projektů.

„Změna klimatu, sucho a vysoké teploty ovlivňují zemědělství, výnosy polních plodin i kalamitní výskyty škůdců či chorob. Mohou vést až k ohrožení zabezpečení dostatečného množství kvalitních potravin v celosvětovém měřítku. Proto jsou výzkum a inovace v zemědělství, lesnictví, potravinářství, i rozvoj obnovitelných zdrojů klíčové pro řešení problémů spojených s klimatickou změnou,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Na Podprogram I, který je zaměřen zejména na podporu inovativního zemědělství a lesnictví, přispěje MZe v příštích letech 834 milionů korun. Podpořené projekty se týkají například léčby infekcí, podpory zdraví a reprodukce hospodářských zvířat, smart nástrojů pro řízení závlahových systémů, prvků polní autonomie v ovocnářství a školkařství, nových postupů šlechtění tradičních odrůd rostlin, druhové přeměny lesů odolnějších na změny klimatu a nových technologií při výrobě tradičních potravin.

Podprogram II je zaměřen na potřeby veřejného sektoru. Výzkumníci od MZe získají 181 milionů korun na projekty hospodaření s organickou hmotou v orné půdě, uplatnění místní produkce na rozvoji veřejného stravování, dvojího využití půdy k zemědělské výrobě a výrobě elektřiny, sledování zdravotního stavu hospodářských zvířat za pomoci technologií precizního zemědělství, inovativní technologie v integrované ochraně rostlin nebo výzkum alternativního ustájení pro nahrazení klecových technologií v porodnách prasnic. Projekty se zaměřují i na rozvoj strategií k zabezpečení dostatečných a udržitelných vodních zdrojů v krajině a pro pokrytí hospodářských potřeb.

Celkem bylo do programu ZEMĚ II přihlášeno 333 návrhů, ze kterých 312 postoupilo do odborného hodnocení. MZe vybralo 70 návrhů podle aktuálních i dlouhodobých cílů českého zemědělství v souladu se strategiemi Green Deal a Farm to Fork.

Kompletní seznam vybraných projektů v programu ZEMĚ II najdete zde: https://eagri.cz/public/portal/mze/poradenstvi-a-vyzkum/vyzkum-a-vyvoj/narodni-agentura-pro-zemedelsky-vyzkum/program-aplikovaneho-vyzkumu/verejna-soutez-vyhlasena-v-roce-2023/vyhlaseni-vysledku-verejne-souteze

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist