https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zivot-bez-zive-pudy-by-byl-zatracene-drahy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pavel Poc: Život bez "živé půdy" by byl zatraceně drahý

24. listopadu 2011 | Pavel Poc
Europoslanec Pavel Poc prosazuje rozumné hospodaření s půdou do reformy zemědělské politiky

Ano, i zemědělská půda se dá „vymačkat jako citrón“. Ale jak dlouho to vydrží?!

Zemědělská koncentrace a specializace na určité plodiny může být z krátkodobého a střednědobého hlediska přínosná. Ovšem z dlouhodobého pohledu je bezesporu zničující. A náprava, je-li vůbec možná, bývá velmi nákladná.

"Pokud půjdeme v zemědělské praxi současným směrem, budeme za pár desítek let pěstovat rostliny v živném roztoku, na mrtvé půdě. A to je zatraceně drahé," říká český europoslanec Pavel Poc a dodává, že se vyplatí už dnes uvažovat o nových a hlavně udržitelných metodách hospodaření, protože podle něj "živá půda není v rozporu s intenzivním zemědělstvím, je to naopak jeho předpoklad".

Směrnice o půdě a její ochraně je ale z politických důvodů stále zablokována v Radě Evropské unie, proti se staví Německo, Británie, Francie, Nizozemsko a Rakousko.

"V České republice velká většina zemědělců tradičně hospodaří rozumně a není jim třeba nic nařizovat, jenže jinde v EU a bohužel už i u nás se objevují zlatokopové, kteří kvůli okamžitému zisku jsou schopni zemědělskou půdu zcela vyhospodařit a zničit." vysvětluje Poc.

Europoslanec Poc by proto rád alespoň některé nápady k ochraně půdy prosadil do právě projednávané reformy Společné zemědělské politiky. Proto uspořádal v Bruselu, na půdě Evropského parlamentu seminář s významnými experty Evropské komise, ekology, vlastníky půdy, zástupci zemědělských federací a diplomaty členských zemí na téma „přínos půdní biodiverzity pro životní prostředí a zemědělské výnosy“.


Semináře se zúčastnili např:

Ladislav Miko - Evropská komise, zástupce generálního ředitele pro zdraví a spotřebitele (DG SANCO)
Martin Hlaváček - vedoucí úseku zemědělství a životního prostředí Stálého zastoupení ČR v Bruselu
Katarina Hedlund - vedoucí projektu Soilservice, profesorka švédské Univerzity v Lundu
Martin Scheele - Evropská komise, úsek zemědělství (DG AGRI)
Michael Hamell - Evropská komise, úsek životního prostředí (DG ENV)
Petr Wehrheim - Evropská komise, úsek klimatické změny (DG CLIMA)
Piotr Barczak - úsek životního prostředí - Stálé zastoupení Polska v Bruselu

Organizace:
Copa-Cogeca, IFOAM, ELO, IEEP a další


RNDr. Pavel Poc
Poslanec Evropského parlamentu za ČSSD (S&D)
Člen výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), člen delegace ve Výboru pro parlamentární spolupráci EU-Rusko.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist