Karolína Šůlová "> Životní prostředí se zlepšuje, ale stále máme co dohánět - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zivotni-prostredi-se-zlepsuje-ale-stale-mame-co-dohanet
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Životní prostředí se zlepšuje, ale stále máme co dohánět

6. října 2004 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Pravidelnou Zprávu o stavu životního prostředí dnes schválila vláda. Zpráva analyzuje vývoj a aktuální stav životního prostředí a srovnává jej s trendy v zahraničí.

Po výrazném zlepšování celkového stavu životního prostředí v 90. letech 20. století lze současný stav charakterizovat jako stabilizovaný na úrovni průměru členských států EU.

V roce 2003 pokračovalo výrazné snižování množství vypouštěných znečišťujících látek do povrchových vod. V porovnání s rokem 1990 se jedná o snížení u ukazatelů rozpuštěné anorganické soli o 13,6 %, chemická spotřeba kyslíku o 85,3 %, nerozpuštěné látky o 89,2 % a biologická spotřeba kyslíku o 92 %. Toto snížení se kladně projevilo na kvalitě řady vodních toků, což má příznivý vliv i na biologickou rozmanitost. Rok 2003 lze označit za abnormálně suchý (nejsušší za posledních 30 let), což odpovídá 76 % srážkového normálu vzhledem k dlouhodobému průměru za období let 1961–1990.

České lesy však stále patří k nejpoškozenějším v Evropě, průmysl má téměř dvakrát větší energetickou náročnost než je průměr bývalé evropské patnáctky. Problémem je i vysoká produkce skleníkového plynu oxidu uhličitého na obyvatele, stejně jako vysoké koncentrace přízemního ozónu.

„Životní prostředí se výrazně zlepšilo, ale stále máme co dohánět. Omezit vysokou produkci skleníkových plynů by mohl pomoci zákon o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů, který v současné době projednává parlament. Připravujeme také návrh na podporu alternativních paliv, který by mohl alespoň částečně snížit znečištění z dopravy. K nápravě stavu krajiny přispívají krajinotvorné programy, které patří k jedné z mých priorit“, komentuje Zprávu ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

U emisí základních znečišťujících látek lze od roku 1990 zaznamenat výrazný pokles. U tuhých znečišťujících látek na úroveň 13,5 % roku 1990, u SO2 na 12,2 %, u NOx na 59,9 % a u CO na 44,6 %. V posledních pěti letech se však vývoj emisí nijak výrazně neměnil. Měrné hodnoty na jednoho obyvatele a na jednotku vytvořeného HDP jsou stále velmi vysoké, zejména ve srovnání s průměrnými hodnotami u EU-15 (před rozšířením k 1. 5. 2004). V oblasti kvality ovzduší lze dlouhodobě zaznamenat kladný vývoj v ukazatelích kvality ovzduší. Stálým problémem zůstává překračování imisních limitů v některých dopravně exponovaných oblastech. Nově se také objevují tendence k návratu k používání uhlí při vytápění v lokálních topeništích.
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist