Tiskové zprávy
Calla: Změní se po volbách stanovisko kraje k úložišti radioaktivních odpadů?
Obyvatelé obcí ohrožených stavbou úložiště vyhořelého jaderného paliva v Jihočeském kraji by měli dobře vybírat své budoucí krajské zastupitele. Ne všechny strany totiž budou hájit jejich zájmy. Vyplývá to z odpovědí na anketu Hnutí DUHA a sdružení Calla zaslanou všem hlavním politickým uskupením [1] a též z vystoupení na fóru kandidátů, které v Českých Budějovicích 23. září uspořádaly nevládní organizace [přepis relevantní části v příloze].
ODS, ČSSD a Strana zelených jednoznačně říkají, že nechtějí v kraji vybudování úložiště, SNK-ED s ním souhlasí v případě, že podmínky zde pro něj budou v rámci České republiky nejlepší, a KSČM se proti vybudování úložiště nepostaví. Lidovci se ankety i fóra kandidátů odmítli zúčastnit.
Pokud jde o respektování práva dotčených obcí rozhodnout se, zda na svém území úložiště strpí či nikoliv, pro se vyslovili pouze zástupci Strany zelených a ČSSD. SNK-ED považuje za důležité objektivní informování obcí a KSČM z principu právo veta bránící „celospolečenskému rozvoji“ odmítá.
Všechny strany, kromě Strany zelených, podporují další produkci vysoce radioaktivních odpadů v nových jaderných reaktorech, které by mohly být postaveny v Temelíně. Rovněž jen Strana zelených bude požadovat plnou odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za případné škody. Podle současné legislativy by totiž ČEZ při případné havárii měl zaplatit pouze šest miliard korun.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Věříme, že se po volbách nezmění usnesení jihočeského krajského zastupitelstva z roku 2004 odmítající úložiště v kraji. I nové vedení kraje by mělo respektovat, že v obou jihočeských lokalitách, Lodhéřov a Jistebnice-Nadějkov, plány státu odmítli obyvatelé v místních referendech.“
Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl: „Místní lidé z postižených obcí vzkázali krajským politikům, že úložiště radioaktivních odpadů nechtějí. Úkolem pro krajské zastupitelstvo teď je připravit návrh potřebných změn v atomovém zákoně a předložit je Poslanecké sněmovně ke schválení.“
Monika Wittingerová z Jihočeských matek doplnila: „Nechápeme logiku uvažování těch politiků, kteří na jedné straně chtějí prosazovat rozšíření jaderné elektrárny Temelín, s čímž souvisí další produkce vyhořelého jaderného paliva, na druhé straně však odmítají výstavbu hlubinného úložiště.“
Kontakty:
Edvard Sequens, Calla, telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@calla.cz
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon: 737 128 471, email: martin.sedlák@hnutiduha.cz
Monika Wittingerová, Jihočeské matky, telefon 603 516 603, email: monika.wittingerova@centrum.cz
Poznámky:
[1] Kompletní odpovědi politických stran na anketu Hnutí DUHA a sdružení Calla: www.calla.cz/anketa2008
Příloha:
Fórum kandidátů do krajských voleb „Poznej svého politika“
23. září 2008 v Českých Budějovicích
Přepis odpovědí k problematice jaderné energetiky
Otázka: ČEZ plánuje vystavět v Temelíně další dva jaderné reaktory. Zároveň však platí usnesení krajského zastupitelstva, které s rozšiřováním JETE nesouhlasí. Jak se Vaše strana zachová v budoucím zastupitelstvu – přehodnotíte platné usnesení a umožníte tuto stavbu zanést do územních plánů a tedy fakticky ji postavit? Proč?
RNDr. Jana Krejsová – ČSSD
ČSSD je pro jadernou energii, a je důležité, aby výhodu kompenzace získali i občané, aby byla snížená cena energie v regionu. Jsem přesvědčená, že jaderná energie je čistější energie než v uhelných elektrárnách a samozřejmě budou využívány další zdroje energie, jako jsou obnovitelné zdroje – vítr, sluneční energie. Ale nejdůležitější je energetická strategie státu, která bude vypracovaná, a já si myslím, že tam ta energie jaderná bude. Myslím si, že při současných ekologických postupech to není tak velké nebezpečí a také je nutno využít odpadní energii tepelnou. To bude požadovat ČSSD.
JUDr. Luboš Dvořák – KSČM
Stanovisko KSČM k jaderné energii je dlouhodobě stálé a neměnné. Jsme od začátku pro její budování, a proto jsme taky navrhli onen bod, že si kraj nepřeje výstavbu JE v kraji, revokovat a toto usnesení zrušit. Otázka jestli Temelín nebo Dukovany - Temelín vyjde zhruba o 40 miliard levněji díky vybudované infrastruktuře.
Ing. František Štangl – ODS
Stanovisko ODS je dostatečně známé, ale přesto jej zopakuji. My jsme si vědomi toho, že s ohledem na stav uhelných elektráren může ve velmi krátké době dojít k tomu, že elektřiny bude nedostatek. Je důležité, aby ČR byla ve výrobě elektřiny soběstačná, a z toho důvodu se nevyhneme výstavě dalších dvou bloků a my proto tuto výstavbu podporujeme.
MUDr. Lumír Mraček – SNK-ED
Názor SNK-ED kopíruje ODS s tím, že dáváme důraz na kompenzace. Věříme tomu, že vláda nezapomene na kompenzace pro občany Jihočeského kraje a kompenzace sem skutečně dá a to do oprav a staveb dálnice, silnic a. železničního koridoru . Pokud nebudou kompenzace, tak se postavíme proti stavbě či dostavbě JETE.
Mgr. Jiří Guth – SZ
Domnívám se, že otázka dostavby JETE není položena správně a ve správnou dobu. Nejdřív bychom měli mít jako republika jasno v tom, kolik elektřiny budeme potřebovat a potom se budeme ptát z jakých zdrojů ji získávat. Dokud neukončila práci Pačesova komise, tak do té doby se obávám, že nelze předjímat výsledky tak, jak to udělal kolega Štangl o tom, že ve krátké době nebude elektřina. A vzhledem k tomu, co víme o potenciálu úspor 28-30% celkové spotřeby energie jak v průmyslu, tak ve stavbách, tak v budoucnu nebude potřeba o nových zdrojích a zejména jaderných, při daných rizicích, vůbec uvažovat. Nejsme si jisti, že by rizika mohla kompenzovat například výstavba dopravní infrastruktury.
Otázka: S jadernou elektrárnou souvisí i problém vyhořelého paliva. Jiné alternativy, než je hlubinné úložiště nejsou pro několik dalších desetiletí schůdné. Stát hledá místo pro úložiště i na dvou místech Jihočeského kraje – na Jistebnicku a u Lodhéřova. Zároveň platná legislativa neumožňuje obcím účinně hájit právo na samosprávu a stavbu s dopady na sto tisíc let odmítnout. Co Vy na hrozbu vybudování hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v Jihočeském kraji? Jaké kroky uděláte, aby byl u podobných staveb respektován názor dotčených obcí, pokud by dle Vás respektován měl být?
Mgr. Jiří Guth – SZ
Připomínám, že SZ je v současné vládní koalici a ve vládním prohlášení je výslovně, že nepřekročitelným kriteriem pro umístění hlubinného úložiště bude souhlas dotčených obcí. Tedy přinejmenším dokud jsou zelení ve vládě, tak ten souhlas bude vyžadován. Systémovější řešení je změna atomového zákona a tam budeme podporovat, zjednodušeně řečeno, veto obcí. Samozřejmě u všech nadmístních projektů je otázka, jestli obyvatelé jednoho konkrétního místa mají nést ta rizika. Patrně mají právo to odmítnout a je věcí představitelů vyšších celků, v daném případě státu, aby dokázali ty obyvatele přesvědčit, že je to potřebné pro všechny. Pokud je přesvědčit nedokážou, pak by neměli používat sílu.
RNDr. Jana Krejsová – ČSSD
Já jsem skoro stejného názoru jako zástupce SZ, myslím si, že názor obce je velice důležitý, jestli to tam chce nebo nechce a ta vláda by měla přesvědčit toho dotyčného, že si to na tom svém území má nechat udělat.
JUDr. Luboš Dvořák – KSČM
I v této otázce je stanovisko KSČM dlouhodobě stabilní. Uvědomujeme si, že řada staveb významných pro stát, kdyby existovala možnost skupin nebo obcí tyto stavby blokovat, nebylo by postaveno … a není to jenom jaderné úložiště, je to řada dálnic, velkých staveb, přehrad …
V tomto ohledu my se nedomníváme, že lze připustit, aby obce měli právo blokovat. Budeme se snažit, aby měli právo se vyjádřit a aby jejich názory byli respektovány a bylo k nim přihlíženo, ale právo blokovat v žádném případě mít nesmí. Např. u bezpečnostních otázek by to bylo proti zájmům státu. Jinak je to předčasná otázka, protože jaderné úložiště bude potřeba začít stavět nejdříve v roce 2050. Nevím, jestli v té době budou zelení ještě ve vládě a jestli budou mít ty názory, které mají dneska.
Ing. František Štangl – ODS
ODS nesouhlasí s vybudováním úložiště vyhořelého paliva v Jihočeském kraji, myslím si, že v tom bude to usnesení zastupitelstva neměnné a naši zastupitelé nepodpoří revokaci této části usnesení. Podle nás vybudování úložiště skutečně teď akutně není třeba, z toho jaderného paliva se efektivně využívá cca 2 % a my se domníváme, že mezitím popojde výzkum tak, že se to palivo bude moci dále využívat.
MUDr. Lumír Mraček – SNK-ED
SNK-ED je proti tomu, aby se v Jihočeském kraji vytvořilo úložiště. Pokud by bylo nuceno ustoupit od tohoto kroku, tak by to znamenalo, že nikde jinde na území celé ČR by nebyl vhodnější terén. Obce, ve kterých se to má uskutečnit, by měly mít právo si k tomu říci své. To je velice problematické, protože většina obyvatel v těch obcí neví, o čem se vlastně jedná. Ty zprávy o tom, jak bude úložiště jištěno atd., to je pro prostého člověka i pro mě velkou neznámou.
Otázka z publika: Je správné odmítnout 150 mld. investici (JETE) v kraji?
Mgr. Jiří Guth – SZ
Ano, možno odmítnout.
Ing. František Štangl – ODS
Otázka, jaké budou profity.
JUDr. Luboš Dvořák – KSČM
Je to příležitost pro kraj.
RNDr. Jana Krejsová – ČSSD
ČEZ má i na nadstandard pro občany kraje.
Otázka z publika: Jak bude při rozšíření JETE dodržena otázka jaderné bezpečnosti?
MUDr. Lumír Mraček – SNK-ED
Nebude větší vliv, než nyní, ale není odborník.
Mgr. Jiří Guth – SZ
Největším rizikem je přehřívání Vltavy.
RNDr. Jana Krejsová – ČSSD
Jaderná elektrárna neznečišťuje ovzduší jako uhelné nebo doprava. Díky klimatickým změnám páru, které JE vypouští do ovzduší, potřebujeme.
JUDr. Luboš Dvořák – KSČM
Protestovat může kdokoliv, ale příspěvky ze zahraničí by měly být transparentní. Jaderná elektrárna vypouští čistější vodu a vzduch, než čerpá.
Ing. František Štangl – ODS
Není problém, jaderné elektrárny jsou čistější, než uhelné.
ODS, ČSSD a Strana zelených jednoznačně říkají, že nechtějí v kraji vybudování úložiště, SNK-ED s ním souhlasí v případě, že podmínky zde pro něj budou v rámci České republiky nejlepší, a KSČM se proti vybudování úložiště nepostaví. Lidovci se ankety i fóra kandidátů odmítli zúčastnit.
Pokud jde o respektování práva dotčených obcí rozhodnout se, zda na svém území úložiště strpí či nikoliv, pro se vyslovili pouze zástupci Strany zelených a ČSSD. SNK-ED považuje za důležité objektivní informování obcí a KSČM z principu právo veta bránící „celospolečenskému rozvoji“ odmítá.
Všechny strany, kromě Strany zelených, podporují další produkci vysoce radioaktivních odpadů v nových jaderných reaktorech, které by mohly být postaveny v Temelíně. Rovněž jen Strana zelených bude požadovat plnou odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za případné škody. Podle současné legislativy by totiž ČEZ při případné havárii měl zaplatit pouze šest miliard korun.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Věříme, že se po volbách nezmění usnesení jihočeského krajského zastupitelstva z roku 2004 odmítající úložiště v kraji. I nové vedení kraje by mělo respektovat, že v obou jihočeských lokalitách, Lodhéřov a Jistebnice-Nadějkov, plány státu odmítli obyvatelé v místních referendech.“
Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl: „Místní lidé z postižených obcí vzkázali krajským politikům, že úložiště radioaktivních odpadů nechtějí. Úkolem pro krajské zastupitelstvo teď je připravit návrh potřebných změn v atomovém zákoně a předložit je Poslanecké sněmovně ke schválení.“
Monika Wittingerová z Jihočeských matek doplnila: „Nechápeme logiku uvažování těch politiků, kteří na jedné straně chtějí prosazovat rozšíření jaderné elektrárny Temelín, s čímž souvisí další produkce vyhořelého jaderného paliva, na druhé straně však odmítají výstavbu hlubinného úložiště.“
Kontakty:
Edvard Sequens, Calla, telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@calla.cz
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon: 737 128 471, email: martin.sedlák@hnutiduha.cz
Monika Wittingerová, Jihočeské matky, telefon 603 516 603, email: monika.wittingerova@centrum.cz
Poznámky:
[1] Kompletní odpovědi politických stran na anketu Hnutí DUHA a sdružení Calla: www.calla.cz/anketa2008
Příloha:
Fórum kandidátů do krajských voleb „Poznej svého politika“
23. září 2008 v Českých Budějovicích
Přepis odpovědí k problematice jaderné energetiky
Otázka: ČEZ plánuje vystavět v Temelíně další dva jaderné reaktory. Zároveň však platí usnesení krajského zastupitelstva, které s rozšiřováním JETE nesouhlasí. Jak se Vaše strana zachová v budoucím zastupitelstvu – přehodnotíte platné usnesení a umožníte tuto stavbu zanést do územních plánů a tedy fakticky ji postavit? Proč?
RNDr. Jana Krejsová – ČSSD
ČSSD je pro jadernou energii, a je důležité, aby výhodu kompenzace získali i občané, aby byla snížená cena energie v regionu. Jsem přesvědčená, že jaderná energie je čistější energie než v uhelných elektrárnách a samozřejmě budou využívány další zdroje energie, jako jsou obnovitelné zdroje – vítr, sluneční energie. Ale nejdůležitější je energetická strategie státu, která bude vypracovaná, a já si myslím, že tam ta energie jaderná bude. Myslím si, že při současných ekologických postupech to není tak velké nebezpečí a také je nutno využít odpadní energii tepelnou. To bude požadovat ČSSD.
JUDr. Luboš Dvořák – KSČM
Stanovisko KSČM k jaderné energii je dlouhodobě stálé a neměnné. Jsme od začátku pro její budování, a proto jsme taky navrhli onen bod, že si kraj nepřeje výstavbu JE v kraji, revokovat a toto usnesení zrušit. Otázka jestli Temelín nebo Dukovany - Temelín vyjde zhruba o 40 miliard levněji díky vybudované infrastruktuře.
Ing. František Štangl – ODS
Stanovisko ODS je dostatečně známé, ale přesto jej zopakuji. My jsme si vědomi toho, že s ohledem na stav uhelných elektráren může ve velmi krátké době dojít k tomu, že elektřiny bude nedostatek. Je důležité, aby ČR byla ve výrobě elektřiny soběstačná, a z toho důvodu se nevyhneme výstavě dalších dvou bloků a my proto tuto výstavbu podporujeme.
MUDr. Lumír Mraček – SNK-ED
Názor SNK-ED kopíruje ODS s tím, že dáváme důraz na kompenzace. Věříme tomu, že vláda nezapomene na kompenzace pro občany Jihočeského kraje a kompenzace sem skutečně dá a to do oprav a staveb dálnice, silnic a. železničního koridoru . Pokud nebudou kompenzace, tak se postavíme proti stavbě či dostavbě JETE.
Mgr. Jiří Guth – SZ
Domnívám se, že otázka dostavby JETE není položena správně a ve správnou dobu. Nejdřív bychom měli mít jako republika jasno v tom, kolik elektřiny budeme potřebovat a potom se budeme ptát z jakých zdrojů ji získávat. Dokud neukončila práci Pačesova komise, tak do té doby se obávám, že nelze předjímat výsledky tak, jak to udělal kolega Štangl o tom, že ve krátké době nebude elektřina. A vzhledem k tomu, co víme o potenciálu úspor 28-30% celkové spotřeby energie jak v průmyslu, tak ve stavbách, tak v budoucnu nebude potřeba o nových zdrojích a zejména jaderných, při daných rizicích, vůbec uvažovat. Nejsme si jisti, že by rizika mohla kompenzovat například výstavba dopravní infrastruktury.
Otázka: S jadernou elektrárnou souvisí i problém vyhořelého paliva. Jiné alternativy, než je hlubinné úložiště nejsou pro několik dalších desetiletí schůdné. Stát hledá místo pro úložiště i na dvou místech Jihočeského kraje – na Jistebnicku a u Lodhéřova. Zároveň platná legislativa neumožňuje obcím účinně hájit právo na samosprávu a stavbu s dopady na sto tisíc let odmítnout. Co Vy na hrozbu vybudování hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v Jihočeském kraji? Jaké kroky uděláte, aby byl u podobných staveb respektován názor dotčených obcí, pokud by dle Vás respektován měl být?
Mgr. Jiří Guth – SZ
Připomínám, že SZ je v současné vládní koalici a ve vládním prohlášení je výslovně, že nepřekročitelným kriteriem pro umístění hlubinného úložiště bude souhlas dotčených obcí. Tedy přinejmenším dokud jsou zelení ve vládě, tak ten souhlas bude vyžadován. Systémovější řešení je změna atomového zákona a tam budeme podporovat, zjednodušeně řečeno, veto obcí. Samozřejmě u všech nadmístních projektů je otázka, jestli obyvatelé jednoho konkrétního místa mají nést ta rizika. Patrně mají právo to odmítnout a je věcí představitelů vyšších celků, v daném případě státu, aby dokázali ty obyvatele přesvědčit, že je to potřebné pro všechny. Pokud je přesvědčit nedokážou, pak by neměli používat sílu.
RNDr. Jana Krejsová – ČSSD
Já jsem skoro stejného názoru jako zástupce SZ, myslím si, že názor obce je velice důležitý, jestli to tam chce nebo nechce a ta vláda by měla přesvědčit toho dotyčného, že si to na tom svém území má nechat udělat.
JUDr. Luboš Dvořák – KSČM
I v této otázce je stanovisko KSČM dlouhodobě stabilní. Uvědomujeme si, že řada staveb významných pro stát, kdyby existovala možnost skupin nebo obcí tyto stavby blokovat, nebylo by postaveno … a není to jenom jaderné úložiště, je to řada dálnic, velkých staveb, přehrad …
V tomto ohledu my se nedomníváme, že lze připustit, aby obce měli právo blokovat. Budeme se snažit, aby měli právo se vyjádřit a aby jejich názory byli respektovány a bylo k nim přihlíženo, ale právo blokovat v žádném případě mít nesmí. Např. u bezpečnostních otázek by to bylo proti zájmům státu. Jinak je to předčasná otázka, protože jaderné úložiště bude potřeba začít stavět nejdříve v roce 2050. Nevím, jestli v té době budou zelení ještě ve vládě a jestli budou mít ty názory, které mají dneska.
Ing. František Štangl – ODS
ODS nesouhlasí s vybudováním úložiště vyhořelého paliva v Jihočeském kraji, myslím si, že v tom bude to usnesení zastupitelstva neměnné a naši zastupitelé nepodpoří revokaci této části usnesení. Podle nás vybudování úložiště skutečně teď akutně není třeba, z toho jaderného paliva se efektivně využívá cca 2 % a my se domníváme, že mezitím popojde výzkum tak, že se to palivo bude moci dále využívat.
MUDr. Lumír Mraček – SNK-ED
SNK-ED je proti tomu, aby se v Jihočeském kraji vytvořilo úložiště. Pokud by bylo nuceno ustoupit od tohoto kroku, tak by to znamenalo, že nikde jinde na území celé ČR by nebyl vhodnější terén. Obce, ve kterých se to má uskutečnit, by měly mít právo si k tomu říci své. To je velice problematické, protože většina obyvatel v těch obcí neví, o čem se vlastně jedná. Ty zprávy o tom, jak bude úložiště jištěno atd., to je pro prostého člověka i pro mě velkou neznámou.
Otázka z publika: Je správné odmítnout 150 mld. investici (JETE) v kraji?
Mgr. Jiří Guth – SZ
Ano, možno odmítnout.
Ing. František Štangl – ODS
Otázka, jaké budou profity.
JUDr. Luboš Dvořák – KSČM
Je to příležitost pro kraj.
RNDr. Jana Krejsová – ČSSD
ČEZ má i na nadstandard pro občany kraje.
Otázka z publika: Jak bude při rozšíření JETE dodržena otázka jaderné bezpečnosti?
MUDr. Lumír Mraček – SNK-ED
Nebude větší vliv, než nyní, ale není odborník.
Mgr. Jiří Guth – SZ
Největším rizikem je přehřívání Vltavy.
RNDr. Jana Krejsová – ČSSD
Jaderná elektrárna neznečišťuje ovzduší jako uhelné nebo doprava. Díky klimatickým změnám páru, které JE vypouští do ovzduší, potřebujeme.
JUDr. Luboš Dvořák – KSČM
Protestovat může kdokoliv, ale příspěvky ze zahraničí by měly být transparentní. Jaderná elektrárna vypouští čistější vodu a vzduch, než čerpá.
Ing. František Štangl – ODS
Není problém, jaderné elektrárny jsou čistější, než uhelné.
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk