Romana Šonková "> Zmutovaná ptačí chřipka je přenosná i na savce. Urychlená reforma chovů drůbeže je nezbytná, jinak hrozí další pandemie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zmutovana-ptaci-chripka-je-prenosna-i-na-savce.urychlena-reforma-chovu-drubeze-je-nezbytna-jinak-hrozi-dalsi-pandemie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CIWF Česko: Zmutovaná ptačí chřipka je přenosná i na savce. Urychlená reforma chovů drůbeže je nezbytná, jinak hrozí další pandemie

16. února 2023 | CIWF Česko
Autor: Romana Šonková, tel: 778000288
Ředitel mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) Philip Lymbery vyzývá vládu České republiky a celou EU, aby společně připravily naléhavou reformu globálního sektoru chovu drůbeže. Je nezbytné předejít ztrátě kontroly nad vysoce patogenními viry, jako je virus ptačí chřipky H5N1, a následné další pandemii u lidí.

Tato výzva je reakcí na zprávy, dle kterých virus ptačí chřipky již infikoval ptáky až na Antarktidě a díky mutaci je přenosný z ptáků na savce, například vydry, lišky, medvědy, mývaly, lachtany a tuleně. Od října 2021 virus způsobil úhyn či preventivní usmrcení přibližně 140 milionů kusů drůbeže, včetně 48 milionů ptáků v Evropě a přes 53 milionů ptáků v USA, což vedlo ke značnému narušení zemědělské výroby i environmentálním problémům.

Jen v České republice se od začátku roku 2023 objevilo 14 nových ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Začátkem ledna bylo na Tachovsku utraceno všech 750 000 slepic v jednom z největších českých chovů nosnic.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že za posledních 20 let bylo ve 21 zemích zaznamenáno téměř 870 případů infekce člověka virem ptačí chřipky H5N1. 457 z nich bylo smrtelných. Odborná veřejnost varuje před zásadní změnou v šíření infekce.

Virus pravděpodobně pochází z intenzivních chovů drůbeže v Asii. Při chovu velkých hejn na malém prostoru se virus snadno a rychle přenáší mezi jednotlivými ptáky. Průmyslový chov drůbeže a haly přeplněné zvířaty zajišťují viru neustálý přísun nových hostitelů. Virus při přenosu mezi jedinci také nejspíš mutuje. V této situaci je velmi pravděpodobné, že se objeví vysoce virulentní kmeny. Nákaza se pak přenáší na volně žijící ptáky. Tím se vytváří začarovaný kruh mezi drůbežárnami a volně žijícími zvířaty, a tak se nákaza rychle šíří po celém světě. Některé z těchto nových kmenů mohou postihnout i savce.

Globální ředitel CIWF Philip Lymbery burcuje na poplach: „Tato vážná situace se začíná rychle vymykat kontrole a zásadně ohrožovat zdraví celého lidstva. Od možnosti přenosu viru z člověka na člověka nás dělí jen několik mutací. Jediné, čím tuto krizi můžeme zažehnat, je poučit se z pandemie COVID-19. Musíme jednat dřív, než bude pozdě, a od základů proměnit způsob, jak chováme drůbež. Musíme se odklonit od intenzivních systémů, které slouží jako inkubátor pro nové a stále nebezpečnější virové kmeny.

Nejprve je zapotřebí drůbež vakcinovat, aby se oslabil přenos mezi volně žijícími ptáky a savci. Česká vláda a EU musí jednat ihned a připravit strategii pro transformaci chovů drůbeže tak, aby se zmenšila hejna, snížila hustota osazení a aby se na dané ploše nacházelo méně drůbežích farem. To poskytne ptákům více prostoru a sníží se riziko šíření vysoce patogenních chorob.

Více prostoru pro ptáky s sebou ovšem ponese i snížení produkce drůbežího masa a vajec. Je tedy na nás, abychom sehráli svou úlohu a podíleli se na snížení přílišné konzumace živočišných potravin. To přinese i několik dalších významných výhod, včetně toho, že se zvýší možnost splnit cíle Pařížské klimatické dohody a sníží se využívání sóji a obilovin – pšenice a kukuřice – jako krmiva pro zvířata."

Více informací naleznete v odborné zprávě CIWF Máme další pandemii na svém talíři?.

Romana Šonková, tel: 778000288
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist