https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoo-ulicnik-je-zpatky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zoo Děčín: Zoo: Uličník je zpátky!

8. srpna 2008 | Zoo Děčín, tel: 603 465 310
Když byly Ulimu dva roky odcestoval dělat společnost samici do ústecké zoologické zahrady. Tam pobyl několik let. "Přibližně na půl roku se v roce 2007 vrátil zpátky k nám, poté pro něj koordinátor chovu našel místo ve francouzské zoo St. Martin la Plaine. Tam však po úhynu samice zůstal sám. U nás mezitím uhynul samec Kašpar, a proto jsme požádali koordinátora chovu o přidělení nového samce," vysvětlil zoolog. Rozhodnutí koordinátora tak vrátilo Uliho, kterému v děčínské zoo říkají zrdobněle Uličník, zpátky do Děčína.
"Na uvítanou jsme Uličníkovi přichystali mísu plnou ovoce, zeleniny a těstovin. S adaptací, myslím, problémy nebudou, hned mu chutnalo a s Utou si také hned padli do oka," uvedl ošetřovatel Zdeněk Šimek.


Babirusa (Babyrousa babyrussa) patří zcela jistě k nejbizarnějším zvířatům světa. Toto prase je pojmenováno podle domorodého názvu a znamená volně přeloženo „rohaté prase“ (babi = prase; rusa = roh). Název babirusa se rozšířil i do ostatních světových jazyků.
Samcům babirus dodávají prazvláštního vzhledu velmi dlouhé špičáky. Ty horní prorůstají kůží na rypáku, směřují kolmo vzhůru a obloukovitě se stáčejí k očím. Vytvářejí tedy zdání jakýchsi rohů, což zcela jistě vedlo k jeho domorodému jménu. Dolní špičáky bývají u starých jedinců ještě delší a jsou rovněž zatočené směrem k čelu. Samci si své kly brousí o kmeny stromů, ale pravděpodobně je používají k vzájemným soubojům a potyčkám jen ojediněle. Horní kly jsou totiž kupodivu křehké a překvapivě snadno se lámou. O jejich pravé funkci se vedou doposud učené diskuse, zdá se však, že slouží jen jako prostředek k imponování samici nebo k zastrašování nepřítele. Samice mají špičáky zakrnělé, u některých mohou dokonce zcela chybět.
Šedohnědá kůže na těle je měkká, zbrázděná četnými záhyby a téměř bez štětin. Velmi podivně působí také chobotovitě prodloužený rypák, který babiruse dobře umožňuje vyhledávat a získávat potravu v lesním podrostu. Babirusy obývají deštné pralesy zpravidla v blízkosti vodních toků, jezer a mořského pobřeží, ale také bažinaté a keřové porosty nedaleko lidských sídel. Zde si vyhledávají rostlinnou i živočišnou potravu, na rozdíl od ostatních prasat však neprorývají rypákem půdu, ale živí se listím, plody a drobnými živočichy, které najdou na zemi a v bylinném patře.
Babirusy nepatří k velkým prasatům. Délka těla se pohybuje obvykle mezi 80 a 110 centimetry, ocas je dlouhý 27- 32 cm a výška v kohoutku dosahuje 65 – 80 cm. Hmotnost dospělců může být až 100 kg. Dokáží se velmi rychle pohybovat v podrostu a také velmi dobře plavat mezi ostrůvky na moři. Potulují se v menších skupinách kolem 8 jedinců krajinou, kde svou přítomnost mohou ohlašovat charakteristickými hluboce mručivými hlasy. Babirusy odpočívají na dobře chráněných místech v ložích z trávy, listí a větví, velmi rády se také vyvalují v bahnitých kalištích.
Mívají dva vrhy do roka, ale samici se rodí jen 1 až 2 selata. Na rozdíl od ostatních prasat nejsou mláďata pruhovaná a samice má pouze jediný pár mléčných bradavek (proto ani nemůže mít více selat, protože by je neukrmila). Březost trvá přibližně 155 - 158 dní. Pohlavně mláďata dospívají přibližně po 1,5 roce života a dožívají se až 24 let věku.
Babirusa obývá pouze ostrov Sulawesi a několik menších přilehlých ostrůvků. Patří mezi ohrožené živočichy, jeho populace byla v roce 1986 odhadována na 4000 jedinců, ale v současnosti bude toto číslo patrně nižší. Je totiž lovena domorodci pro své chutné maso. Člověk pro babirusu představuje prakticky jediného nepřítele, neboť mimo přímého pronásledování působí negativně i odlesňováním krajiny a potenciálním přenosem chorob i parazitů z domácích prasat.
, tel: 603 465 310

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist