Jana Zvettlerová "> Zoologové zkoumají šumavské rysy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoologove-zkoumaji-sumavske-rysy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Zoologové zkoumají šumavské rysy

16. prosince 2010 | Správa NP Šumava
Autor: Jana Zvettlerová, tel: 388 450 229, 731 530 291
Rys se v dávné historické době vyskytoval téměř v celé Evropě. Devatenácté století zaznamenalo jeho ústup ze západní Evropy. V současné době jsou místa přítomnosti rysa například na Šumavě, v Karpatech, na Balkáně, ve švýcarských Alpách a v severním Rusku.

Tým zoologů ze Správy NP a CHKO Šumava a NP Bavorský les realizuje na Šumavě již šest let telemetrický výzkum velkých savců, který je finančně podporován z evropských fondů. Tato metoda je neinvazivní a díky nejmodernějším technologiím je možné sledovat nejen počty zvířat, ale i jejich pohyb a konzumaci kořisti.

Kromě „sledování“ jelenů a srnců, se telemetry team zabývá monitoringem česko-bavorské populace rysa ostrovida. K přímému sledování rysa dochází náhodně, ale nepřímé pozorování nabízí více možností – je to např. sledování stop, trusu, zbytků potravy. Dalšími metodami jsou - monitorování pomocí kamery, či fotopastí, genetická (DNA z tkání, chlupů, trusu a slin) a již zmiňovaná telemetrie.

„Na Šumavě získáváme data pomocí GPS, jsou přesná a časově úsporná – díky záznamům z obojků, kterými jsou rysi a další savci vybaveni, dostáváme v pravidelných intervalech pomocí sms informace o aktivitách sledovaných jedinců,“ sdělil Luděk Bufka, referent oddělení zoologie Správy NP a CHKO Šumava.

Během zimy 2009 – 2010 zoologové nainstalovali na ploše téměř 700 km2 na 57 lokalitách celkem 114 fotopastí. Zaslaná data potvrdila 10 samostatných jedinců rysa a 8 závislých (koťata). Byla také vysledována přítomnost pěti skupin samic s mláďaty. V průměru mají zdejší rysové 2 mláďata, jejichž mortalita do věku 2 let je však 50 %. Samci mají své domovské okrsky na ploše 438 km2 a samice 278 km2. Denně samci nachodili na úseku dlouhém 4 km až 21 km (cesty tam a zpět, či dokola) a kojící samice na úseku 2,1 km necelý 0,4 km.

Výzkumníci prostřednictvím telemetrie také zjišťují zbytky rysí kořisti - mezi hlavní kořist rysa je v téměř 72 % srnec, ve více jak 13 % jelen a dále menší savci (např. prasata, hlodavci). V průměru ulovenou potravu konzumuje 2,9 dne.

„Smutným zjištěním je, že sedm telemetricky sledovaných rysů bylo upytlačeno a bohužel pytláctví stále trvá. V letech 1989 – 2006 bylo na Šumavě potvrzeno 56 případů pytláctví,“ řekl Luděk Bufka.
Jana Zvettlerová, tel: 388 450 229, 731 530 291
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist