Mgr. Hana Kuncová "> Zpráva o toxických látkách v krvi obyvatel z okolí Spolany má vážné trhliny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zprava-o-toxickych-latkach-v-krvi-obyvatel-z-okoli-spolany-ma-vazne-trhliny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Kampaň Stop nebezpečí ze Spolany: Zpráva o toxických látkách v krvi obyvatel z okolí Spolany má vážné trhliny

16. února 2004 | Arnika - Kampaň Stop nebezpečí ze Spolany
Autor: Mgr. Hana Kuncová, tel: 728 369 597
Studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) porovnává zátěž obyvatelstva ze dvou znečišťovaných lokalit: Benešova a Neratovic a okolí

Studie o výsledcích rozborů krve z okolí Spolany Neratovice zveřejněná dnes hlavním hygienikem ČR není ničím jiným nežli srovnáním zátěže u populace ze dvou míst postižených úniky toxických látek. „Srovnává totiž Benešov zatížený cca dvouletým provozem spalovny nebezpečných odpadů a dalšími zdroji znečištění s lokalitami v okolí chemičky, která dlouhodobě vyrábí chlór a jeho sloučeniny,“ vysvětlila kritický postoj Arniky vůči studii SZÚ Mgr. Hana Kuncová vedoucí kampaně Stop nebezpečí ze Spolany. Přestože se zveřejněním zprávy hygienici dva měsíce čekali, nezohlednili v ní tento závažný fakt.

Ze studie vyplývá, že její autoři vůbec nezjišťovali, jak daleko bydlí zkoumaná skupina lidí v Benešově od spalovny odpadů v Nemocnici Rudolfa a Stefanie. Přitom jde o spalovnu, která má problémy s vysokými emisemi dioxinů a I. skupiny těžkých kovů, včetně rtuti1).

„Spalovny zdravotnických odpadů patří k závažným zdrojům znečišťování ovzduší rtutí. Proto z hlediska zátěže rtutí je Benešov ještě nešťastnější pro srovnání s okolím Spolany nežli je tomu v případě dioxinů,“ doplnila Kuncová. Příjem z ovzduší se na celkové zátěži lidského organismu rtutí podílí významnější měrou nežli je tomu u dioxinů. V obou lokalitách však byly hodnoty rtuti v krvi vyšší nežli ukazují průměrné hodnoty u české populace za několik posledních let.

WHO (Světová zdravotnická organizace) nepovažuje krev za ideální z hlediska posuzování dlouhodobého ohrožení lidí rtutí2). „Krev odráží hlavně bezprostřední zátěž tímto toxickým kovem. Polovina rtuti nashromážděná v krvi se z ní vyloučí během 3 dní po expozici organismu jejím zvýšeným koncentracím. Z hlediska chronického působení rtuti je zajímavé konstatování studie o vyšším procentu onemocnění nervové soustavy v okolí Spolany. Právě nervovou soustavu poškozuje rtuť nejvíce,“ uzavřela Kuncová.

„Přesto lze studii považovat za přínosnou, protože z ní vyplývá nutnost daleko důslednější kontroly domácích chovů drůbeže,“ řekl RNDr. Jindřich Petrlík, který v Arnice vede program Toxické látky a odpady. Studie dává do souvislosti vyšší koncentrace toxických látek v krvi zkoumaného vzorku populace mimo jiné i s konzumací vajec z domácích chovů. „Navíc také konstatuje, že konzumace vajec z domácích chovů je velice častým případem u zkoumané populace3). K omezení vlivu toxických látek na zdraví lidí nepovede zákaz konzumace potravin z domácích zdrojů, ale omezování úniků toxických látek do životního prostředí a v tomto ohledu studie SZÚ zcela selhala. Po zdrojích kontaminace nepátrá, přestože je jasné, že lidé v okolí Spolany jsou toxickými látkami ohrožováni více nežli je tomu v jiných lokalitách ČR,“ doplnil Petrlík.

Z výsledků uvedených ve studii je patrné, že obsah tzv. seveského dioxinu (2,3,7,8-TCDD) je v krvi zkoumané skupiny lidí z okolí Spolany vyšší nežli u lidí z Benešova i ze světa. Tento dioxin je typický pro kontaminaci bývalé výroby pesticidů ve Spolaně Neratovice.

S výjimkou čtyř bývalých pracovníků v provozu původně vyrábějícím pesticidy nebyla také zatím posouzena zátěž lidí, kteří nyní pracují anebo pracovali ve Spolaně4).

Poznámky:

1) Emise ze spalovny nebezpečných odpadů v Benešově v roce 2002 (zdroj: Plán snižování emisí spalovny odpadů PL-10-200, Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov)

Emise Rok 2002 - koncentrace v kouř. plynech Rok 2002 - odhad možného rozsahu celkových emisí za rok
Cd + Ti + Hg 0,6353 mg/m3 8,44 - 16,87 kg
Dioxiny (PCDD/F) 6,5649 ngTEQ/m3 87,182 - 174,364 mg TEQ


2) „Koncentrace rtuti v krvi odráží jednak expozici organické rtuti (methylrtuť), kovové rtuti i anorganické rtuti. Stanovení rtuti musí být provedeno brzy po expozici, protože rtuť zůstává v krvi pouze několik dní,“ konstatuje na svých internetových stránkách (http://pasture.ecn.purdue.edu/~mercury/src/bio.htm) Purdue University, The department of Agricultural and Biological Engineering, USA - IN

Materiál zpracovaný pro WHO o indikátorech zátěže lidí rtutí:

Moč – Analýza vzorků moči představuje nejlepší indikátory dlouhodobého vystavení lidského organismu elementární a anorganické formě rtuti. Měření rtuti v moči je spolehlivá, rychlá a nenáročná analýza, která umožňuje velmi rychle identifikovat zvyšující se hladinu rtuti v lidském organismu.
Krev – Analýza vzorků krve je užitečná v případě, že došlo k jednorázové krátkodobé ale velmi vysoké expozici organismu rtuti. Analýza vzorků krve není vhodná jako indikátor dlouhodobého vystavení organismu rtuti, protože rtuť zůstává v krvi pouze několik dní (poločas rozpadu: za 3 dny je vyloučena polovina množství z celkové rtuti, které byl organismus vystaven). Hladina rtuti ostře stoupne velice brzy po krátké a velké expozici, proto by měření měla být provedena ihned.
Vlasy – Nejsou dobrými indikátory anorganické formy rtuti (málo ji tělo vylučuje do vlasů). Přesto se tento materiál využívá jako indikátor expozice lidského organismu rtuti (stanovují se anorg. a org. formy Hg).
Zdroj: Risher, J.F. (2003): Elementar Mercury and Inorganic Mercury Compounds: Human Health Aspects; Concise International Chemical Assessment Document 50; WHO; Geneva:

3) Studie konstatuje: „Nejčastěji konzumovaným druhem potravin z domácích zdrojů byla vejce, 40 osob je konzumovalo alespoň jednou týdně, 16 osob denně.“ Celkový počet zkoumaných osob byl dle studie 80.

4) Průměrná koncentrace dioxinů v krvi čtyř bývalých pracovníků Spolany činila 375,1 pgTEQ/g tuku.
Mgr. Hana Kuncová, tel: 728 369 597
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist