Tiskové zprávy
MŽP ČR: Zpravodaj Ekofilmu 2006 číslo 2
XXXII. Mezinárodní filmový festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm
9. - 15. 10. České Budějovice, Český Krumlov
Zpravodaj č. 2
32. ročník Ekofilmu se rozjel jak se patří a od samého začátku nabral na pořádné rychlosti. V pondělí se přesně v jedenáct dostavil na krásnou podzimní louku, prozářenou říjnovým sluníčkem premiér Mirek Topolánek, aby společně s představiteli Jihočeského kraje, měst České Budějovice a Český Krumlov, zástupci festivalu a dalšími hosty, společně zasadili přibližně 50 doubků, které se tak staly základem budoucího smíšeného lesa. Kdyby jste to místo hledali, je označené symbolickou cedulí nesoucí název festivalu a nachází se za obcí Slupenec, nedaleko Českého Krumlova. Premiér prozradil, že už Ekofilm sleduje od jeho ranných let a dokonce ho v dobách, kdy se ještě konal v Ostravě, několikrát finančně podpořil. Odpoledne byl odstartován program na Biologické fakultě Jihočeské univerzity prezentací neziskových organizací a večernímu prvnímu oficiálnímu promítání letošního ročníku předcházelo vystoupení začínající zpěvačky Kristýny Peterkové, která nejenže hezky zpívá, ale má, jak na sebe prozradila, kladný vztah k ochraně životního prostředí. A pak se všichni diváci stali účastníky přednášky o globálním oteplování. Nevěřili byste, že budete sedět v kině 100 minut na přednášce, která vás zcela pohltí. Americký režisér Davis Guggenheim velice působivě zaznamenal ve filmu Nepříjemná pravda důrazné varování před globálním oteplováním, které neúnavně předává posluchačům a nyní i divákům bývalý viceprezident USA Al Gore. Tento charismatický muž vás nejen zaujme jako výjimečná osobnost, ale hlavně si uvědomíte, že skutečně záleží na tom, jak s přírodou zacházíme a že nám vše špatné krutě vrací.
Na Biologické fakultě se diskutovalo o využití jaderné energie a alternativních zdrojů.
Na pozvání Ekofilmu přijel z Francie ekolog a propagátor zdravého způsobu života jak v osobní, tak ve společenské sféře Bruno Comby, aby v úterý odpoledne vystoupil na univerzitní půdě, konkrétně v aule budovy K1, s kontroverzní přednáškou na téma alternativních zdrojů energie. Jako zakladatel a předseda sdružení Ochránci životního prostředí pro jadernou energii (EFN) obhajoval názor, že jaderná energetika je ekologicky šetrná. Zejména v jižních Čechách je toto téma velmi aktuální. Přednáška se konala v angličtině se simultánním překladem a přítomní se mohli živě zapojovat do diskuse, což také dělali.
Současně s přednáškou probíhalo na jiném místě fakulty promítání filmů na téma jaderné a alternativních zdrojů energie, na které navázala moderovaná diskuse s pozvanými odborníky a také zvláštními hosty, kterými byl ekolog, předseda Strany zelených pan Martin Bursík a opět Bruno Comby.
Posluchárna byla opět plná, někteří museli i stát. V auditoriu jsme zahlédli i zástupce letošního nového generálního partnera, Skupiny ČEZ.
Slovo partnera
„Festival Ekofilm začal před více jak třemi desítkami let v černé Ostravě, ale za posledních deset let spojil své jméno se zelenými jižními Čechami“, říká jeden z představitelů ČEZu, generální ředitel elektrárny Temelín Ing. Vladimír Hlavinka a dodává: „Naše elektrárna je rovněž pevně spjata s Jihočeským krajem, kde stojí a vyrábí elektřinu. A nestojí ve vzduchoprázdnu, vnímáme co se děje v jejím okolí a snažíme se podpořit zajímavé a životaschopné projekty na území kraje. A jedním z nich je bezesporu i filmová přehlídka Ekofilm 2006. , která proběhne v krásném prostředí Českého Krumlova a Českých Budějovic. Jsme rádi, že jako generální partner můžeme této akci pomoci v jejím 32. ročníku.“
Jak se na tento festival těšíte a co od něj očekáváte?
„Přiznám se, že jsem poslední léta působil na jižní Moravě a Ekofilm jsem sice zaznamenal, ale nebyl jsem přímým účastníkem. O to více se letos těším na jeho návštěvu. Od pořadatelů vím, že bude z čeho vybírat. Ekofilm však nejsou jenom filmové dokumenty, ale i doprovodné akce, diskuse veřejnosti a odborníků k různým tématům „světa, přírody a člověka“. Festival vnímám jako platformu k diskusi o ekologických tématech, kterou je nutno podporovat, a to i ohledem na to, že některé názory účastníků nebudou zdaleka nakloněny výrobě elektřiny z jádra. Předpokládám, že i naše energetická společnost ČEZ si z těchto diskusí bude moci odnést zajímavé náměty, které bude moci buď sama uplatnit nebo podpořit jejich realizaci v dalších letech. Očekávám, a zároveň přeji Ekofilmu 2006, hodně spokojených diváků a pořadatelům jeho bezproblémový průběh.“
Upřednostnit některý ze soutěžních filmů není možné, výborné jsou všechny.
Upřímně řečeno, mezinárodní filmové porotě není jejich úkol k závidění, letošní filmy jsou na vysoké úrovni a zasloužily by odměnu v podstatě všechny. Jak se porota nakonec rozhodne se dozvíme v sobotu večer na slavnostním předávání ocenění v Zámecké jízdárně v Českém Krumlově. My, diváci si zatím můžeme dělat během sledování filmů své tipy.
V úterý viděli návštěvníci dva slovenské a po jednom český a rakouský film, z toho jeden, „Iné svety“ režiséra Marka Škopka, který letos získal cenu i na karlovarském filmovém festivalu.
Pokud jste některý z filmů nestihli, nelamte si hlavu. Všechny je možné si v Českém Krumlově, v Mincovně na II.zámeckém nádvoří, individuálně promítnout podle vašeho přání. K tomu jste zváni na řadu dalších besed, přednášek a jiných doprovodných akcí.
Festivaloví hosté
Filmaře, cestovatele, dobrodruha Steva Lichtaga není třeba festivalovým účastníkům příliš představovat. Každým rokem přijíždí na jeho pozvání zajímaví hosté. Ne jinak tomu bude i letos. „Mým letošním hostem bude velký cestovatel Rudolf Švaříček, který je mým dlouholetým přítelem. Je to člověk, který má nacestováno více než kdokoli z nás, ale hlavně je to takový neudolatelný tvor, který ještě ke všemu úžasně vypráví. Bude povídat o svých cestách do nitra divoké a nepoznané Nové Guinei, o setkání s domorodci a o jejich způsobu života. Myslím, že vzhledem ke kontroverzním názorům na cestovatele a jejich pronikání do života nezkažených kultur, by to mohlo být velmi zajímavé si s takovým člověkem popovídat.“
Beseda se odehraje za účasti tlumočníka pro neslyšící a předcházet jí bude promítnutí filmu Paľa Barabáše „Pururambo“, opatřeného titulky pro neslyšící diváky, což je další letošní novinka.
Do kina se vyplatí ve středu přijít už v podvečer, protože to uvidíte světovou premiéru nového filmu S. Lichtaga, „Prapodivný svět“, který tentokrát není o žralocích, ale celý jeho děj se odehrává v jedné karpatské tůni a prý se jedná o „slušný horor“.
Čtvrtek je dnem, kdy se Ekofilm bude konat souběžně ve dvou městech.
V Českém Krumlově se bude dopoledne promítat pro školy a v Českých Budějovicích proběhne večer v kině Kotva zajímavé setkání na téma „Člověk a příroda = buddhismus“. Nejprve se podíváme na film „Stále okouzlující a okouzlená Květa Fialová“, o kterém nám jeho režisér, Martin Slunečko řekl: „Je to dokument o životní cestě, přesvědčení a životním stylu, kdy se Květa Fialová díky svému budhistickému přesvědčení dovede unikátním způsobem vyrovnávat se stářím, chorobami i další nepřízní osudu. Natáčení proběhlo především na Slovensku pod Tatrami, kam se Květa pravidelně vrací do domu, kde žila její matka. K několikadennímu natáčení se ve vzpomínkách často vracím a patřilo k mým největším životním zážitkům za kamerou.“ Po filmu si budete moci s hlavní aktérkou, s panem režisérem a dalším hostem, režisérem Viliamem Poltikovičem povídat o životě a nejen o něm.
Úplný program najdete na www.ekofilm.cz. Vstup na všechny akce je zdarma.
Ekofilm by se neuskutečnil bez finančních, mediálních a dalších partnerů, kterým děkujeme za podporu.
Generální partner: skupina ČEZ;
Hlavní partneři: ČSOB, Česká elektrárenská přenosová soustava, a.s.;
Partneři: Hochtief, Aston - služby v ekologii, Severočeské doly, Česká Unigrafie;
Mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas České Budějovice, Deník ..... Moje noviny;
Oficiální dopravce: Porsche České Budějovice;
Festival se koná za podpory: Ministerstva životního prostředí, Ministerstva kultury, Jihočeského kraje, měst Český Krumlov a České Budějovice, Evropského sociálního fondu v ČR;
Mediální podpora: Radio Faktor, Živa, EkoList, Literární noviny, FITES;
Poděkování za spolupráci: Daphne ČR, Biologická fakulta Jihočeské univerzity, Karlovarské minerální vody, Svaz výrobců vlnité lepenky
9. - 15. 10. České Budějovice, Český Krumlov
Zpravodaj č. 2
32. ročník Ekofilmu se rozjel jak se patří a od samého začátku nabral na pořádné rychlosti. V pondělí se přesně v jedenáct dostavil na krásnou podzimní louku, prozářenou říjnovým sluníčkem premiér Mirek Topolánek, aby společně s představiteli Jihočeského kraje, měst České Budějovice a Český Krumlov, zástupci festivalu a dalšími hosty, společně zasadili přibližně 50 doubků, které se tak staly základem budoucího smíšeného lesa. Kdyby jste to místo hledali, je označené symbolickou cedulí nesoucí název festivalu a nachází se za obcí Slupenec, nedaleko Českého Krumlova. Premiér prozradil, že už Ekofilm sleduje od jeho ranných let a dokonce ho v dobách, kdy se ještě konal v Ostravě, několikrát finančně podpořil. Odpoledne byl odstartován program na Biologické fakultě Jihočeské univerzity prezentací neziskových organizací a večernímu prvnímu oficiálnímu promítání letošního ročníku předcházelo vystoupení začínající zpěvačky Kristýny Peterkové, která nejenže hezky zpívá, ale má, jak na sebe prozradila, kladný vztah k ochraně životního prostředí. A pak se všichni diváci stali účastníky přednášky o globálním oteplování. Nevěřili byste, že budete sedět v kině 100 minut na přednášce, která vás zcela pohltí. Americký režisér Davis Guggenheim velice působivě zaznamenal ve filmu Nepříjemná pravda důrazné varování před globálním oteplováním, které neúnavně předává posluchačům a nyní i divákům bývalý viceprezident USA Al Gore. Tento charismatický muž vás nejen zaujme jako výjimečná osobnost, ale hlavně si uvědomíte, že skutečně záleží na tom, jak s přírodou zacházíme a že nám vše špatné krutě vrací.
Na Biologické fakultě se diskutovalo o využití jaderné energie a alternativních zdrojů.
Na pozvání Ekofilmu přijel z Francie ekolog a propagátor zdravého způsobu života jak v osobní, tak ve společenské sféře Bruno Comby, aby v úterý odpoledne vystoupil na univerzitní půdě, konkrétně v aule budovy K1, s kontroverzní přednáškou na téma alternativních zdrojů energie. Jako zakladatel a předseda sdružení Ochránci životního prostředí pro jadernou energii (EFN) obhajoval názor, že jaderná energetika je ekologicky šetrná. Zejména v jižních Čechách je toto téma velmi aktuální. Přednáška se konala v angličtině se simultánním překladem a přítomní se mohli živě zapojovat do diskuse, což také dělali.
Současně s přednáškou probíhalo na jiném místě fakulty promítání filmů na téma jaderné a alternativních zdrojů energie, na které navázala moderovaná diskuse s pozvanými odborníky a také zvláštními hosty, kterými byl ekolog, předseda Strany zelených pan Martin Bursík a opět Bruno Comby.
Posluchárna byla opět plná, někteří museli i stát. V auditoriu jsme zahlédli i zástupce letošního nového generálního partnera, Skupiny ČEZ.
Slovo partnera
„Festival Ekofilm začal před více jak třemi desítkami let v černé Ostravě, ale za posledních deset let spojil své jméno se zelenými jižními Čechami“, říká jeden z představitelů ČEZu, generální ředitel elektrárny Temelín Ing. Vladimír Hlavinka a dodává: „Naše elektrárna je rovněž pevně spjata s Jihočeským krajem, kde stojí a vyrábí elektřinu. A nestojí ve vzduchoprázdnu, vnímáme co se děje v jejím okolí a snažíme se podpořit zajímavé a životaschopné projekty na území kraje. A jedním z nich je bezesporu i filmová přehlídka Ekofilm 2006. , která proběhne v krásném prostředí Českého Krumlova a Českých Budějovic. Jsme rádi, že jako generální partner můžeme této akci pomoci v jejím 32. ročníku.“
Jak se na tento festival těšíte a co od něj očekáváte?
„Přiznám se, že jsem poslední léta působil na jižní Moravě a Ekofilm jsem sice zaznamenal, ale nebyl jsem přímým účastníkem. O to více se letos těším na jeho návštěvu. Od pořadatelů vím, že bude z čeho vybírat. Ekofilm však nejsou jenom filmové dokumenty, ale i doprovodné akce, diskuse veřejnosti a odborníků k různým tématům „světa, přírody a člověka“. Festival vnímám jako platformu k diskusi o ekologických tématech, kterou je nutno podporovat, a to i ohledem na to, že některé názory účastníků nebudou zdaleka nakloněny výrobě elektřiny z jádra. Předpokládám, že i naše energetická společnost ČEZ si z těchto diskusí bude moci odnést zajímavé náměty, které bude moci buď sama uplatnit nebo podpořit jejich realizaci v dalších letech. Očekávám, a zároveň přeji Ekofilmu 2006, hodně spokojených diváků a pořadatelům jeho bezproblémový průběh.“
Upřednostnit některý ze soutěžních filmů není možné, výborné jsou všechny.
Upřímně řečeno, mezinárodní filmové porotě není jejich úkol k závidění, letošní filmy jsou na vysoké úrovni a zasloužily by odměnu v podstatě všechny. Jak se porota nakonec rozhodne se dozvíme v sobotu večer na slavnostním předávání ocenění v Zámecké jízdárně v Českém Krumlově. My, diváci si zatím můžeme dělat během sledování filmů své tipy.
V úterý viděli návštěvníci dva slovenské a po jednom český a rakouský film, z toho jeden, „Iné svety“ režiséra Marka Škopka, který letos získal cenu i na karlovarském filmovém festivalu.
Pokud jste některý z filmů nestihli, nelamte si hlavu. Všechny je možné si v Českém Krumlově, v Mincovně na II.zámeckém nádvoří, individuálně promítnout podle vašeho přání. K tomu jste zváni na řadu dalších besed, přednášek a jiných doprovodných akcí.
Festivaloví hosté
Filmaře, cestovatele, dobrodruha Steva Lichtaga není třeba festivalovým účastníkům příliš představovat. Každým rokem přijíždí na jeho pozvání zajímaví hosté. Ne jinak tomu bude i letos. „Mým letošním hostem bude velký cestovatel Rudolf Švaříček, který je mým dlouholetým přítelem. Je to člověk, který má nacestováno více než kdokoli z nás, ale hlavně je to takový neudolatelný tvor, který ještě ke všemu úžasně vypráví. Bude povídat o svých cestách do nitra divoké a nepoznané Nové Guinei, o setkání s domorodci a o jejich způsobu života. Myslím, že vzhledem ke kontroverzním názorům na cestovatele a jejich pronikání do života nezkažených kultur, by to mohlo být velmi zajímavé si s takovým člověkem popovídat.“
Beseda se odehraje za účasti tlumočníka pro neslyšící a předcházet jí bude promítnutí filmu Paľa Barabáše „Pururambo“, opatřeného titulky pro neslyšící diváky, což je další letošní novinka.
Do kina se vyplatí ve středu přijít už v podvečer, protože to uvidíte světovou premiéru nového filmu S. Lichtaga, „Prapodivný svět“, který tentokrát není o žralocích, ale celý jeho děj se odehrává v jedné karpatské tůni a prý se jedná o „slušný horor“.
Čtvrtek je dnem, kdy se Ekofilm bude konat souběžně ve dvou městech.
V Českém Krumlově se bude dopoledne promítat pro školy a v Českých Budějovicích proběhne večer v kině Kotva zajímavé setkání na téma „Člověk a příroda = buddhismus“. Nejprve se podíváme na film „Stále okouzlující a okouzlená Květa Fialová“, o kterém nám jeho režisér, Martin Slunečko řekl: „Je to dokument o životní cestě, přesvědčení a životním stylu, kdy se Květa Fialová díky svému budhistickému přesvědčení dovede unikátním způsobem vyrovnávat se stářím, chorobami i další nepřízní osudu. Natáčení proběhlo především na Slovensku pod Tatrami, kam se Květa pravidelně vrací do domu, kde žila její matka. K několikadennímu natáčení se ve vzpomínkách často vracím a patřilo k mým největším životním zážitkům za kamerou.“ Po filmu si budete moci s hlavní aktérkou, s panem režisérem a dalším hostem, režisérem Viliamem Poltikovičem povídat o životě a nejen o něm.
Úplný program najdete na www.ekofilm.cz. Vstup na všechny akce je zdarma.
Ekofilm by se neuskutečnil bez finančních, mediálních a dalších partnerů, kterým děkujeme za podporu.
Generální partner: skupina ČEZ;
Hlavní partneři: ČSOB, Česká elektrárenská přenosová soustava, a.s.;
Partneři: Hochtief, Aston - služby v ekologii, Severočeské doly, Česká Unigrafie;
Mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas České Budějovice, Deník ..... Moje noviny;
Oficiální dopravce: Porsche České Budějovice;
Festival se koná za podpory: Ministerstva životního prostředí, Ministerstva kultury, Jihočeského kraje, měst Český Krumlov a České Budějovice, Evropského sociálního fondu v ČR;
Mediální podpora: Radio Faktor, Živa, EkoList, Literární noviny, FITES;
Poděkování za spolupráci: Daphne ČR, Biologická fakulta Jihočeské univerzity, Karlovarské minerální vody, Svaz výrobců vlnité lepenky
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk