https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zvirat-zabitych-travici-pribyva-posledni-obeti-je-orel-morsky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Zvířat zabitých traviči přibývá, poslední obětí je orel mořský

Policie se zabývá dalším nálezem mrtvého dravce s důvodným podezřením na otravu. Mrtvý orel mořský objevený na Strakonicku je jen za tento rok s největší pravděpodobností již devatenáctou obětí otrávených nástrah, které berou velmi brutálním způsobem život často extrémně vzácným a ohroženým druhům dravců. Orel si zřejmě přinesl část návnady na místo, kde se jejím pozřením otrávil. Zbytek nástrahy se smrtelně jedovatým karbofuranem tak může stále být v širším okolí nálezu a ohrožovat další dravce, ale i jiné živočichy včetně člověka. Lidé by se v případě podezřelého nálezu návnady nebo uhynulého zvířete neměli ničeho dotýkat, ale měli by neprodleně volat policii a Českou společnost ornitologickou.

Mrtvý orel mořský s podezřením na otravu byl nalezen poblíž obce Třebohostice na Strakonicku. Na místo byla přivolána Policie ČR a také specializovaná „psí jednotka“ České společnosti ornitologické. „Orla našel náhodou místní mladý muž při venčení psů. Pták ležel uprostřed louky a bylo velké štěstí, že se ho nálezce a jeho psi ani nedotkli,“ uvádí psovodka Klára Hlubocká, pracovnice projektu PannonEagle Life z České společnosti ornitologické. Podle polohy ptáka na břiše s roztaženými křídly a zatnutými pařáty, se s velkou pravděpodobností jedná o dalšího dravce otráveného zakázaným jedem karbofuranem. Pták se ve velkých křečích za plného vědomí postupně udusil.

„Otrávené nástrahy jsou u nás více jak padesát let zakázané a za jejich pokládání může jít člověk na osm let do vězení, přesto lidé tyto středověké metody k hubení domnělých škůdců stále používají. Každoročně tak zabijí desítky ptáků, včetně extrémně vzácných a ohrožených dravců. Jen orlů mořských zlikvidují traviči v Česku třeba i více než deset ročně,“ upozorňuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. Za letošní rok už ornitologové zaznamenali 4 orly mořské, 11 kání lesních, 2 krkavce, lišku a kunu, kteří byli s největší pravděpodobností otráveni.

Ornitologové znají díky kovovému kroužku Kroužkovací stanice Národního muzea, kterým byl pták označen, i jeho historii. „Byl to dospělý osmiletý pták, který byl okroužkovaný jako mládě v jižních Čechách. Touto dobou už mohl mít partnera a připravovat se na hnízdění. Velkou část života měl ještě před sebou – pokud by ho někdo tak barbarským činem nesprovodil ze světa, mohl žít klidně dalších deset-dvacet let,“ vysvětluje Vermouzek.

O posledním nálezu se Hlubocká nedozvěděla obvyklou cestou přes e-mail nebo telefon, ale díky sociálním sítím. Člověk, který orla našel, dal jeho fotografii na facebook a doplnil ji dotazem, co s tím má dělat. „Díky zapojení několika lidí v různých facebookových skupinách jsem získala kontakt na nálezce a ten už mě dovedl na přesné místo nálezu. Místo i nejbližší okolí jsem prohledala se Samem – retrívrem speciálně vycvičeným na hledání otrávených nástrah a uhynulých zvířat. Žádná další zvířata ani samotnou návnadu jsem ale nenašla,“ popisuje Hlubocká. Případem se nyní zabývá kriminální policie.

Vzhledem k tomu, že se nástrahu terénní jednotce nepodařilo dohledat, je možné, že si pták její část přinesl i z několikakilometrové vzdálenosti. V okolí Třebohostic tedy stále existuje riziko, že se zde nachází návnada napuštěná smrtelně jedovatým karbofuranem. Lidé by proto měli dávat dobrý pozor na to, kde se jejich děti a domácí mazlíčci pohybují. V případě podezřelého nálezu návnady nebo mrtvého zvířete by lidé neměli na nic sahat a vše by měli neprodleně ohlásit policii a také České společnosti ornitologické. Na stránkách karbofuran.cz jsou dostupné všechny potřebné informace.
Zuzana Karlíková tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist