Američané hledají v Duluthu na severu USA útočiště před změnou klimatu
Na promenádě podél jezera, kde tající ledové bloky kloužou po hladině v paprscích slunce, vypráví Christina Welchová o tom, co ji přimělo opustit vinice v kalifornské Sonomě a odejít do Duluthu. Poprvé se vyděsila v roce 2017, když hořelo nebezpečně blízko její čtvrti. O dva roky později, když byla na doporučení své kolegyně na dovolené v Duluthu, se dozvěděla o požáru, kvůli němuž se její rodiče museli evakuovat. "To byla poslední kapka," řekla Welchová.
Požáry se podle předpovědí odborníků budou s globálním oteplováním zhoršovat. Byly také jedním z důvodů, proč John Jenkins před devíti lety opustil kalifornské pláže a vydal se k mrazivým břehům Minnesoty.
"Je tu čistější vzduch. Voda je jedna z nejlepších na světě. Je prostě velmi čistá, krásná, nedotčená," říká Jenkins v kavárně a restauraci, kterou koupil a zrenovoval.
Čtyřicetiletá Welchová a o dva roky mladší Jenkins uzavřeli kapitoly svých kalifornských životů a přestěhovali se do Duluthu, které je i rodištěm Boba Dylana. Je sice pravda, že tu je v zimě někdy až minus 30 stupňů Celsia, ale svého rozhodnutí nelitují. Jenkinsovi, který přijel s manželkou, se už v Minnesotě narodily dvě děti a přistěhovalo se za ním i několik členů rodiny.
Welchová i Jenkins jsou průkopníky trendu, který je zatím v plenkách, ale v příštích desetiletích by se mohl rozšířit - trendu "klimatických migrantů". To jsou lidé, kteří při rozhodování o přestěhování kromě cen nemovitostí, kvality života nebo pracovních příležitostí berou v úvahu i změny klimatu.
Rozruch okolo města Duluth před pár lety odstartoval profesor Jesse Keenan. Tento specialista na vztah mezi plánováním měst a adaptací na změnu klimatu zkoumá regiony, kam by mohli ve Spojených státech zamířit budoucí klimatičtí migranti. Na základě analýzy vybral jako vhodná místa pro migraci mimo jiné Buffalo, Detroit a Duluth.
Duluth sice není vůči klimatickým změnám imunní, ale je to historicky průmyslové město, které profitovalo z investic "ze strany Minnesoty ve snaze podpořit udržitelnou ekonomiku", a má "extrémně dostupný" bytový fond, vysvětluje svou volbu Keenan. Díky blízkosti Hořejšího jezera má také dostatek kvalitní vody. "Sladká voda je nová ropa," míní Keenan.
Pro koncept klimatického útočiště se nadchla i média. Výhrady proti němu nemá ani většina místních obyvatel.
"Myslím, že je to úžasné," míní 65letá důchodkyně Lezlie Oachsová. Noví obyvatelé si ale "musí zvyknout na to, že je tu skoro pořád zima", dodává žena.
Úřady jsou však ve svých vyjádřeních opatrnější a starostka Duluthu Emily Larsonová "zdvořile odmítla" mluvit s agenturou AFP. Nedávno ale na veřejnosti prohlásila, že byla "zděšena", když se začalo šířit jméno jejího města v této souvislosti.
"Mám pocit, že jsme si ještě sami nenasadili kyslíkovou masku, a nejsme připraveni pomáhat ostatním, ačkoliv nás k tomu klima tlačí," použila Larsonová přirovnání s nouzovou situací v letadle. Starostka také uvedla, že by jí přišlo cynické cílit propagaci města na lidi prchající před důsledky změn klimatu.
Keenan neskrývá svou frustraci ze starostčina projevu. "Hádejte co: lidé přijdou v každém případě," říká Keenan. Město se buď na příliv nových obyvatel připraví ekologicky šetrným a sociálně spravedlivým způsobem s vhodným bydlením a dopravou, nebo se bude rozvíjet konvenčním způsobem s expanzí na periferii a masivním využíváním automobilů, míní Keenan.
Keenan je pevně přesvědčen, že "Duluth je místem pro klimatické optimisty", tedy pro ty, kteří si myslí, že je možné přizpůsobit se změnám světa, který jsme dosud znali. Zároveň ale varuje, že pokud se přizpůsobení nově příchozím "neprovede správně, mohlo by to situaci ještě zhoršit".
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Jaroslav Řezáč
29.5.2023 06:15Historikové nevěděli, proč odešli NMájové z měst a to je naše fáze zániku civilizace pokud bychom byli čistě zemědělci.
To, že zažíváme destrukci mezinárodního systému je zřejmé.
Zpětně chápu požadavky " Poslední generace" jako docela zajímavé, když si člověk vezme, že je třeba v podstatě okamžitě vytvořit nezaměstnanost aspoň čtvrt milionu lidí je to docela zajímavé.
To, co degeneruje je v podstatě kapitalismus, jako ekonomický koncept a k tomu to vidím požadavky " Poslední generace" ekonomický koncept který žijeme dne je vyčerpaný dnešní ekonomický stav už se " kapitalismem" nazývat nedá a musí se nahradit, nahradit mnohem méně egoistickým a více komunitním s ekologickým akcentem udržitelnosti, což je koncept méně vyrábět i méně spotřebovávat, vytvářet funkční komunity.
Pavel Hanzl
29.5.2023 07:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčNevím o jakém mezinárodním systému v destrukci píšete, já vím jen o snaze Ruska destabilizovat světovou politiku.
Na co jaká nezaměstnanost čtvrt miliónu lidí? Co je to za blábol?
Kapitalismus je jen ekonomický systém a nahrazení "komunitním" tj. komunismem se už fakt zkouštělo s výsledkem známým.
Jaroslav Řezáč
29.5.2023 09:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.5.2023 12:53 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
29.5.2023 10:02 Reaguje na Pavel HanzlKapitalismus v podstatě skončí v okamžiku, kdy už není koho zaměstnávat, zkrátka je to systém, který se sám sežere a je to problém nízké nezaměstnanosti ale také stárnutí populace, zkrátka nejsou další děti.
Celý systém se vyčerpává až se zhroutí.
Když by se splnily požadavky organizace " POSLEDNÍ GENERACE" stoupla by nezaměstnanost a přehřátý pracovní trh by se přechodně schladil ale si opravdu jen přechodně. Nicméně vyrábět méně a konzumovat méně je cesta udržitelnosti.
Pavel Hanzl
29.5.2023 12:58 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
29.5.2023 10:09 Reaguje na Pavel HanzlSystém se hroutí globálně neb je globalizací poháněný.
Čína s Tajwanem, Rusko s Ukrajinou, Afgánistán proti Iránu, suchá Indie rozložená Sýrie, Turecko se hádá s Řeckem o naleziště plynu. Dotace na cokoliv v Evropě, narůstající dluhy Eurozóny i naše vlastní. Sucho ve Španělsku a pan Hanzl nic nevidí? to asi ne.
Michal Uhrovič
29.5.2023 10:49 Reaguje na Jaroslav Řezáčněco na to bude, i když všeználek Hanzl nesouhlasí.
Pavel Hanzl
29.5.2023 13:01 Reaguje na Jaroslav ŘezáčRichard Vacek
29.5.2023 07:15Pavel Hanzl
29.5.2023 07:46 Reaguje na Richard VacekVladimir Mertan
29.5.2023 07:23https://www.forbes.sk/dajte-vypoved-prestahujte-sa-sem-10-krajin-ktore-si-mozete-dovolit/
Teda neviem či je až taký nával na sever za zimou. Som zvedavý čím tam v Duluthe kúria? SOlárnymi panelmi to asi nebude :-)
Viktor Šedivý
29.5.2023 08:42Michal Uhrovič
29.5.2023 11:02Ale jde vidět, že i ve státě, který je největší znečisťovatel na světě lidi začínají řešit změny v klimatu.
Pavel Hanzl
29.5.2023 13:03 Reaguje na Michal UhrovičMichal Uhrovič
29.5.2023 13:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.5.2023 18:25 Reaguje na Michal UhrovičV Číně odlili za rok víc betonu, než celé USA za celé 20. století. Připadá mi to taky přehnané, ale možná ne o moc.
Radek Čuda
29.5.2023 15:34Ostatně, zatím byl trend spíš opačný ... https://www.biggestuscities.com/city/duluth-minnesota
Ale s ohledem na to, že jediné dva exempláře, o kterých je v článku zmínka jsou z CA, tak se to dá i pochopit. Důvodů proč zdrhnout z CA je víc než dost:-).