Africká příroda jako nečekaná oběť koronaviru
Tam, kde se daří cestovnímu ruchu cílenému na divoká zvířata, nejrůznějším národním parkům a safari, dost často populace chráněných živočichů vzkvétají. Ale když se turistický ruch v důsledku nepředvídatelných událostí vypne? Ochranářské neziskovky na jihu Afriky teď bolestně zjišťují, že jednou z ne zrovna očekávatelných obětí pandemie se stávají nosorožci. Prakticky od momentu, kdy v Botswaně a JAR ustal v důsledku pandemie příliv turistů, znásobila se aktivita pytláků v rezervacích a v chráněných území. Nové případy upytlačených zvířat jsou tu hlášeny prakticky každý den.
Rozmarné léto v Africe
Pytláctví bohužel není v Africe mimořádností, ale zahraničními výletníky frekventovaně navštěvované lokace patřily až dosud k relativně bezpečným místům. Hodí se zmínit, že ochrana přírody v celé Africe je zásadním způsobem závislá na penězích ze zahraničí. Z cestovního ruchu ročně celý kontinent vytěží kolem 39 miliard dolarů. A byť se tyto zisky ubírají nejrůznějšími cestičkami, část z nich nakonec končí tam, kde jsou v ochraně přírody zapotřebí. Letos ale turistická sezóna nezačala a nejspíš ani nezačne.
Mechanismy ochrany přírody, navázané třeba na ekoturistiku zrovna tak jako na regulované odstřely trofejních zvířat, se teď zadrhly. Byznys postavený na přítomnosti platících cizinců se zastavil. A environmentální odborníci se nyní obávají, co teď bude s africkou přírodou dál. Vyplatí se místním ji chránit dál, když z toho nemají přímý profit? Strach o další osud ohrožených živočichů je evidentně opodstatněný.
Zvířata chránila přítomnost turistů
„Ta zvířata v národních parcích a safari nejsou chráněna jen strážci, ale přítomností turistů,“ vysvětluje Tim Davenport, ředitel africké pobočky WCS (Wildlife Conservation Society). „Když jste pytlákem, nevyrazíte na lov někam, kde můžete potkat mikrobus plný výletníků. Půjdete tam, kde jich je málo, nebo žádní.“ A tímto prostorem bez turistů se nyní stala celá Afrika.
„Aniž bychom si to dříve uvědomovali, turisté příhodně doplňovali režim územní ochrany. Fotografové, nadšenci, lovci trofejí, ti všichni s průvodci, řidiči, nosiči a agenty cestovních kanceláří by teď nyní normálně byli rozprostřeni po milionech akrů odlehlé divočiny. Nejsou a je otázkou, jestli pár rangerů dokáže tato území uhlídat,“ dodává Davenport.
Pytlák nebo průvodce?
Problém se navíc postupně zhoršuje: nemálo stávajících rangerů a průvodců v Africe je totiž přeškolenými pytláky. Nemálo z nich dalo přednost jistému a stabilnímu výdělku v nekriminalizované ochraně přírody před riskantním pytláctvím. Jak dlouho jim ale jejich odhodlání pomáhat přírodě vystačí, když se jim bude v důsledku absence turistů zkracovat plat? Jsou to drobnosti, ale podstatné. Například Anthony Ntalamo, který zajišťuje průvodcovský servis v deltě Okavango, musel propustit dvanáct svých zaměstnanců. Někteří z nich byli dříve pytláky a rezervaci znají jako svoje boty. Čím se teď asi budou živit?
Lynne MacTavishová, správkyně reverzace v jihoafrickém Mankwe, to nevidí nadějně: „Jsme v situaci s nulovým příjmem a naše výdaje naopak extrémně narůstají, protože každý den musíme odhánět pytláky a chránit rezervaci.“ Jihoafrická republika přitom patří v Africe mezi ty bohaté země, s propracovanou legislativou a jejím vymáháním v praxi. I tak tu 85 % finančních zdrojů ochrany přírody stojí na penězích z loveckých povolenek a vstupného do národních parků. V zemích, které jsou chudší, to bude ještě horší.
Bez peněz se chrání špatně
„Pozorujeme rapidní nárůst upytlačených slonů a nosorožců,“ říká ředitelka Map Ivesová z botswanské Rhino Conservation. „Očekáváme také nárůst odlovů „masa z pralesa“, bushmeatu. Hodně lidí tu letos bude bez práce a bez peněz, takže se svým hladem obrátí k přírodě. Vlastně se na ně ale nemůžeme zlobit.“ Nakonec, to my jsme je naučili, že jim za ochranu přírody budou turisté vždycky platit.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (55)
Jakub Graňák
10.4.2020 12:46 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
10.4.2020 13:09A teď se najednou ukazuje, že tito lovci jsou základ financování afrických rezervací a že trofejní lov je hlavní důvod, proč ještě v Africe ty vzácná chráněná zvířata existují. Bez těchto lovců a jejich miliónů by už v Africe prakticky žádná vzácná chráněná zvěř nezbyla, všechno by už dávno černoši zkonzumovali jako bushmeat.
S4ki S4ki
11.4.2020 04:24 Reaguje na Radim Polášekdavid matoušek
11.4.2020 07:07 Reaguje na S4ki S4kivaber
11.4.2020 10:10 Reaguje na david matoušekSlovan
11.4.2020 10:58 Reaguje na vaberdavid matoušek
11.4.2020 11:18 Reaguje na vaberJiří Daneš
11.4.2020 11:55 Reaguje na david matoušekPavel Hanzl
11.4.2020 07:14 Reaguje na S4ki S4kiDiskutovaným případem i v našich médiích byl nějaký starý lev, kterého odszřelili za kačáky. Byl už impotentní, ale zabil mladého samce. Bylo ho nějak výrazně škoda??
Radim Polášek
15.4.2020 13:50 Reaguje na Pavel HanzlJinak ale většinou dobrá trofejní zvířata, za které získá ten region nejvíc peněz, jsou v podstatě taky stará. Takový jedinec už obvykle svůj genom dostatečně rozšířil a genomy těch méně vhodných dostatečně potlačil. A i z hlediska genové diverzity toho druhu je tak obvykle už vhodné, aby uvolnil místo mladším.
Michal Ukropec
11.4.2020 19:11 Reaguje na S4ki S4kiJan Šural
11.4.2020 05:31 Reaguje na Radim Polášekdavid matoušek
11.4.2020 07:09 Reaguje na Jan ŠuralJan Šural
11.4.2020 09:19 Reaguje na david matoušekdavid matoušek
11.4.2020 11:21 Reaguje na Jan ŠuralSlovan
11.4.2020 12:02 Reaguje na david matoušekPane Matoušek, Vy se zase podívejte třeba na Tanzánii jak je trofejní lov výdělečný oproti klasickému ekologickému turismu (safari).
Jan Šural
11.4.2020 13:02 Reaguje na Slovantaky se podle mě nedají dost dobře porovnávat parky z různých zemí, jako to děláte. situace v JAR je určitě úplně jiná, než v Mosambiku.
Michal Ukropec
12.4.2020 06:54 Reaguje na Jan ŠuralJan Šural
11.4.2020 13:09 Reaguje na Slovana tomto směru se mi zdá turismus nejlepší možností, jak tam ty peníze dostat.
Slovan
11.4.2020 14:01 Reaguje na Jan ŠuralMojmir Kosco
11.4.2020 07:30Jan Šural
11.4.2020 09:36 Reaguje na Mojmir KoscoSlovan
11.4.2020 08:572) Tuto realitu zaznamenali v poslední době třeba již i vlády v Angole nebo Mozambiku, kde ochrana přírody získala velkou vládní podporu. Angola nabídla např. pomoc Botswaně s jejich slony a z jihovýchodu země chtějí udělat přírodní ráj. Plán tam na to evidentně mají.
3) Není pravda, že bez trofejních lovců, jak zde bylo v diskuzi zmíněno, by ochrana přírody v Africe neexistovala. Stačí se podívat na případ Tanzanie, která nedávno zrušila několik “Game reserve” na národní parky, kde již trofejní lov nebude možný právě z důvodu malého zisku z lovu. Z Selous game reserve zůstala jen necelá půlka, z větší části vznikl největší národní park východní afriky - národní park Nyerere. Takže pánové nelžete!
4) Tímto neříkám, že nemůže nastat problém. Ovšem ochranu africké přírody sleduji dlouhodobě a vidím, že ty peníze z ochrany jsou pro africké státy obrovské a zisk měl před krizí jednoznačně vzestupný trend.
Hunter
13.4.2020 19:55 Reaguje na SlovanKENYA v 1977 – odhad 176 000 ks slonů a více, než 8000 ks černých nosorožců. Dnes různé odhady , pravděpodobně cca 20,000 slonů a cca 500 nosorožců. Po celou dobu zákaz legálního lovu.
KONGO (Zair) - původně nejvíc pralesních slonů, legální lov zakázán v roce 1984 až doposud. Pralesní slon je už vzácnost.
Nějak ta ekoturistika ty populace divoké zvěře moc neochránila :-).
Slovan
13.4.2020 22:49 Reaguje na HunterHlavním důvodem, proč počet těchto zvířat klesl je nelegální lov, pytláctví. Co s tím má společného “legální” lov? Srovnávat dobu 70. - 80. roků minulého století s dnešní je také blbost! Takže ne, legální lov nepřináší větší peníze než ekoturistika. Nepřináší lepší ochranu než ekoturistika! Nepřináší vůbec nic lepšího a můžete si ty hlouposti psát dál.
Proč jste nezmínil, že růst populace slonů a nosorožců byl hlavně díky protipytláckým krokům vlády? To se vám nehodí do krámu, že? S tím nemá trofejní vůbec, ale vůbec nic společného! Realita je, že Tanzanie lovecké rezervace ruší z důvodu, že finance z nich nedokáží financovat chod rezervací. Mění je v národní parky, které mají mnohem větší potenciál!
Afrika má dostatek prostoru pro divokou přírodu. Je tam obrovské množství území, kde by tato zvířata mohla žít a prosperovat - Angola, Mozambik, CAR, oba Sudány, atd. Stačí se o území starat, chránit. Pak přijdou turisté i peníze.
Hunter
14.4.2020 07:56 Reaguje na Slovanhttps://neweralive.na/2015/11/26/anti-hunting-lobbyists-cost-namibia-dearly-shifeta/
Problémem Afriky je nelegální lov, nárůst populace, mizení přirozeného prostředí a biotopů, tradiční vysoká míra korupce, mentalita domorodého obyvatelstva atd. Tomu eko nijak neprospívá, spíše naopak rozšiřováním infrastruktury v rámci ekoturistiky. Mediální masáže jsou od reality Afriky naprosto vzdálený. Pro místní domorodce je divoký lev, slon, apod. akorát nositelem velkých problému. Stačí se podívat na JAR, kde záchrana nosorožce probíhá jen díky loveckým farmám. Díky loveckým farmám byl zachráněn pakůň běloocasý (klidně si to ověřte na IUCN red list včetně historie) atd. atd.
Melete akorát hlouposti.
Slovan
14.4.2020 10:12 Reaguje na HunterDalším účinným opatřením je povolení zabíjení pytláků strážci, případně chycení a odsouzení “šéfa” pytláků v dané zemi jako se to nedávno povedlo v Mosambiku.
Aplikace podobných metod do více zemí, které to budou aplikovat ve svých parcích a rezervacích zajistí budoucnost africké divočiny. Vy si myslíte opak než já - jenže mnou podporovaný model nikdo neruší tak jako ten váš :) Ten model má výsledky v dnešní době a nemusí zemřít jediné zvíře kvůli nějakému bohatému “hrdinovi”, který si jen potřebuje honit ego protože má, asi, malé přirození. Jak by zarepoval Ektor “dej lovce a tygra do jedný klece” ;)
Hunter
14.4.2020 11:29 Reaguje na SlovanJinak vámi zmiňovaná CAR - v roce 1984 zákaz lovu slonů, v roce 1986 početní odhad 60 000, v roce 2014 napočítali se štěstím 3000 slonů. Kde je ten úžasný ochranářský efekt tý ekoturistiky a CAR, kterou se mi tady pokoušíte dávat za vzor?
Hunter
14.4.2020 12:14 Reaguje na HunterNot to mention the over-exploitation and growing environmental footprint from over-tourism. An increase in asphalt roads, electricity lines, water usage, mountains of garbage and a never decreasing list of requirements and needs to be met for the tourist wanting to observe game from already worn-out gravel roads. By contrast, one hunter seeks nothing more than unspoiled open landscapes, and wild animals unaffected by humans. Such a hunter brings the same amount of revenue into our country as roughly 2000 tourists.
Takže jeden trofejový lovec přinese do země stejné množství příjmů jako 2000 ekoturistů!!!!!!
Slovan
14.4.2020 14:54 Reaguje na Hunter2) V Chinku, které mají Africké parky, funguje jejich model ochrany.
CAR je jednou z nejchudších zemí světa a není ani zrovna stabilní. Těžko ji dnes považovat za vzor, ale potenciál mají obrovský. Dnes tam ekoturistika téměř neexistuje.
“Těm lidem jde o to, aby nakrmili rodinu” - no a to jim dají ti turisté. Peníze z ekoturismu jdou nejen do ochrany přírody, ale i právě do místních komunit (což je samo o sobě ochrana). Ty peníze fakt nezískají z lovce, kterého shrábne firma co mu to zajišťuje.
Vy si tu můžete trofejní lov obhajovat jak chcete. Problém je, že ochranáři našli systém ochrany z kterého mají prospěch všichni.
Co doporučuji všem, a vám hlavmě, je dokumentární cyklus českého novináře “zde jsou sloni”. Vše je na youtube. Série má 15 dílů a ukazuje tam západní Afriku. V 9 díle ukazuje v čase 12:30 realitu onoho trofejního lovu v Kamerunu - a že by to tamním slonům jakkoli pomohlo? Hahaha, ani v nejmenším! Naproti tomu ukazuje i Jak funguje Zakouma - park, který spravujou právě Africké parky a kde zvěř i místní skutečně prosperují. To je budoucnost a i vlády to již vidí. Ať se to vám líbí nebo ne.
Hunter
14.4.2020 19:00 Reaguje na SlovanSlovan
14.4.2020 22:18 Reaguje na HunterNe milý pane. Já celý život žiju na vesnici u CHKO. Do přírody chodím furt. Vy jste prostě ve všem vedle, nedokážete přijmout fakta, která se vám nehodí do krámu. A může vám sem člověk dát milion důkazů a stejně to bude pro vás lež a stejně si budete psát své bludy. To je pak těžké.
Hunter
14.4.2020 22:45 Reaguje na SlovanSlovan
15.4.2020 08:32 Reaguje na Hunter1) Růst populací zvěře.
2) Podařilo se z rezervace dostat pastevce ze Sudánu, jejichž stáda ničila místní ekosystém.
3) Největší zaměstnavatel v regionu (a druhý největší v zemi), kdy rezervace zaměstnává stovky místních lidí.
4) AP poskytuje plat pri lékaře a učitele. Lidé mají v této oblasti přístup ke zdravotní péči a vzdělání.
5) V roce 2017 utekli do rezervace lidé z okolních vesnic před násilím rebelů. Díky rezervaci nikdo z nich nepřišel o život a v roce 2018 se vrátili zpět.
Takže třeba toto.
Slovan
16.4.2020 07:51 Reaguje naCo mi mají občané spočítat? Bavíme se tu o jedné rezervaci, ne o celé zemi. To zaprvé. Zadruhé je to pro ochranu jaksi dost důležité, zvlášt v tak nestabilní zemi jakou CAR je (mít místní z okolí parku na své straně). Navíc - čím bohatší společnost, tím méně dětí má. Tak to funguje úplně všude na světě a Afrika není vyjímkou.
Vím, že se to ochráncům nelíbí, když někdo něco před nimi vymyslí a nepotřebuje na to státní finance, ale s těmi nosorožci je to realita. Ze života znám leda to, že ochranáři především cucali vždy granty s výsledkem spíše tristním, žádným. A samozřejmě - vyčerpá se grant a ochranáře už většinou osud zachraňovaného, před tím velmi ohroženého subjektu, jaksi dále už nezajímá. Ale to snad znáte už sám. Ty vaše body snad ani nemá cenu rozebírat - fungují více méně už od války a ty jejich výsledky snad vidíte sám. A co budou chtít občané vyúčtovat? Přečtěte si vaše body a zamyslete se nad situací E.
Slovan
16.4.2020 17:09 Reaguje na“The white rhino recovered from near extinction with numbers as low as 50 – 100 left in the wild in the early 1900’s, this sub-species of rhino has now increased to between 17,212 and 18,915”
https://www.savetherhino.org/rhino-info/population-figures/
Jedná se zřejmě o starší odhad dnešní populace (dnes se uvadí kolem 20 000), ale ochranáři asi lžou i o tom, kde se poslední kusy našli...
Ochranář o kterém píšete se jmenuje Ian Player. Ten měl vskutku zásadní vliv na ochranu tohoto druhu. Tak aspoň jedna pravda. Ono se to skutečně nenašlo v stádu. Nosorožec ve stádech jaksi nežije. Krom toho skryté populace zvířat se nachází i dnes. Například lvi v Etiopii (Alatash NP) a ne, nebyli ve vákuu :)
https://www.livetradingnews.com/amp/good-news-lion-population-africa-12995.html
Ke zbytku se vyjadřovat nebudu. Nemá to smysl.
Hunter
15.4.2020 20:02 Reaguje na SlovanSlovan
16.4.2020 08:12 Reaguje na HunterHunter
16.4.2020 20:59 Reaguje na SlovanSlovan
17.4.2020 13:14 Reaguje na HunterK Bangweulu. Když napíšete A, napište i B
Cituji z výroční zprávy 2018:
“ TOURISM - The park’s 1,197 tourists generated just over $14,000. The Shoebill Island Camp, which is made up of four luxury tents and a communal dining area, was completed, adding critically needed tourism infrastructure to increase revenue for the park. Self- driving tourism grew substantially during 2018, with upgrades to the Nkondo camp and to Nsobe Community Camp, which benefitted from several recent improvements including the construction of grass chalets.
Bangweulu Wetlands is a Game Management Area (GMA) and under the Zambian law, sustainable hunting is permissible.
Bangweulu’s Board is therefore committed to ensuring that hunting of game species within these wetlands is conducted in the most sustainable way, utilising sound science and management techniques to ensure that game populations continue to grow while delivering much needed benefits for surrounding communities. Funds generated from this hunting initiative are injected back into the region, where they serve as one of the only revenue streams providing for an extremely rural and impoverished community. The long-term goal is to unlock the ecological, social and economic value of Bangweulu Wetlands to provide for a healthy future for people and wildlife. Safari hunting at Makanga Camp experienced an increase in guests with improved marketing, helping to position as a choice destination for sitatunga and tsessebe trophy hunting. “
Co z toho vyplívá. Oblast není národním parkem a podle namibijských zákonů se tam může část zvěře skutecně legálně ulovit, protože se jedná o Game Management Area. Místní tam mohou i lovit ryby, což se děje díky AP skutečně udržitelně (v době rozmnožování místní neloví). Pokud by se udržel současný příjem z jednoho turisty (ale ono to spíš poroste díky budovaným lodge, tedy infrastruktuře), stačí pouhých 30 000 turistů za rok, aby vygenerovali nějakých 350 000 USD (Ale pro představu - Akagera vygeruje ročně 2 miliony USD na ekoturistice, při návštěvnosti 44 000 turistů, z nichž 50% jsou rwandští občané). Legální lov není důvodem, proč se stavy Vodušky černé zvýšili za dobu působení AP z 35 000 na 50 000. Hlavním důvodem je snížení nelegálního lovu a aplikování modelu správy parku od AP.
Hunter
19.4.2020 16:02 Reaguje na SlovanSlovan
20.4.2020 10:02 Reaguje na HunterAkagera má největší úspěch, ovšem jediný park to rozhodně není. Za rok 2018:
Zakouma - 700 000 USD
Liwonde - 405 000 USD
Majete - 323 000 USD
Přičemž se jedná i o 20% nárůsty oproti roku 2017. AP se úspěšně stará i o parky, které takové zisky nemají, pravda. Ale kdo by jel do Chinka, když se jedná o válkou zmítanou zemi nebo Garamby, kam je zákaz cestovat? Někdy hold musí ochránci doufat v pomoc jiných subjektů než turistů aby se ta nádhera zachovala. Parky jako Pendjari, Liuwa Plain nebo nově Matusadona a Iona mají obrovský potenciál podobný jako měla Akagera když ji AP přebíralo.
Jakub Graňák
11.4.2020 16:54Svatá Prostoto
12.4.2020 13:12 Reaguje na Jakub GraňákJenže jaké je řešení? Reálné!
Teoretické je jasné, vláda nastaví pravidla tak, aby země z uvedené činnosti profitovaly ve výrazně větší míře a to takovým způsobem, aby docházelo k soustavnému zlepšování života obyvatel. Všech.
A jak to vypadá v praxi?
A nemusí jít ani o nerostné suroviny, ale i o zemědělství ... viz Rhodesie vs Zimbabve. Jako být kolonií asi fakt nic moc ... ale tak, jak to do kopru šlo za Mugabeho ... hrabat se z toho budou desítky let.
A netýká se to jen Afriky ... stačí se podívat kam to dopracovala Venezuela. A že by si svého času jeden říkal, že tam se to podělat prostě nedá.
Jakub Graňák
12.4.2020 18:56 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
12.4.2020 20:32 Reaguje na Jakub GraňákOSN je taková podivná organizace, ale co tam má jako dělat? A myslím zcela konkrétní kroky.