Africká unie zakázala po celé Africe obchod s oslí kůží, o niž je zájem v Číně
Želatina, kterou kůže obsahuje, nemá v Africe žádnou hodnotu, je ale velmi oblíbená u čínských lékařů praktikujících tradiční medicínu jako lék proti anémii a menopauze. Pod názvem e-ťiao se prodává jako prášek používaný v tradičním lékařství také proti stárnutí či nedostatku libida. Jeho příznivé účinky nejsou vědecky prokázány. Čínské společnosti původně používaly oslí kůže pocházející z Číny, když se však počet těchto zvířat v zemi snížil, zaměřili pozornost k Africe.
Tento obchod je "brutální a neudržitelný", uvedla charitativní organizace Donkey Sanctuary. Dodala, že decimuje oslí populace po celém světě, zejména v Africe a Jižní Americe.
"Naše vlády v tom nejprve viděly příležitost a v Africe se otevřelo mnoho legálních jatek," uvedl Solomon Onyango z oslího útulku v Keni. "Ale (tady v Keni) byla v letech 2016 až 2019 zabita pro obchod asi polovina našich oslů. Zákaz by "značně přispěl k ochraně oslů a živobytí milionů lidí, kteří jsou na nich závislí", dodal.
Přibližně dvě třetiny světové populace oslů, která se odhaduje na 53 milionů, žijí v Africe. Lidé v nejchudších venkovských komunitách je využívají k dopravě a k nošení vody, potravin a dalšího zboží. Jedna z nedávných studií v Etiopii, která si kladla za cíl změřit ekonomickou hodnotu těchto zvířat, ukázala, že vlastnictví jednoho z nich může znamenat rozdíl mezi chudobou a skromným živobytím.
Jedná se o "úžasný okamžik pro komunity v Africe, které mají z oslů prospěch od nepaměti", uvedl Raphael Kinoti, který je regionálním ředitelem organizace na ochranu zvířat The Brooke ve východní Africe. "Zabíjení oslů pro jejich kůži podkopalo v Africe zdroje obživy a připravilo kontinent o jeho kulturu, biologickou rozmanitost a identitu. Vyzýváme všechny členy Africké unie, aby toto rozhodnutí dodržovali pro dobro všech," dodal.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Karel Zvářal
20.2.2024 04:31vaber
21.2.2024 08:41 Reaguje na Karel Zvářalale když jeho majitel chce aby dřel jak kůň, tak se zaseknou a neposlouchají ,
Karel Zvářal
21.2.2024 20:41 Reaguje na vabervaber
20.2.2024 08:29buď oslíky potřebují a nechají si je ,nebo ne a chovají je na kůži,
je to úplně stejné ,jako když Evropa chová jakékoliv zvíře na maso ,nebo se snad Evropa chystá zakázat obchod s masem,
kdy zakáží obchod s palmovým olejem, kvůli kterému se kácí pralesy a mizí mnoho živočichů, vlastně se tím zabíjí
Radek
20.2.2024 10:40 Reaguje na vaberJaroslav Řezáč
21.2.2024 12:42 Reaguje na vaberLukas B.
22.2.2024 08:22 Reaguje na vabernení to spíš tak, že prodávají osly nepotřebné, přestárlé a přebytečné, nahrazené třeba elektromobilem nabíjeným z fotovoltaiky? nejsou tam náhodou množírny a oslí farmy?
jo, a jak se posmíváme hloupým žluťákům a jejich šarlatánským práškům z tygřích chlupů na podporu potence, možná by bylo lepší se podívat do běžné české lékárny, kde se většina obratu neodehrává v antipyretikách, antibiotikách a flastrech, ale v doplňcích stravy z tajemných semen ananasu a bůhvíčeho dalšího.
vaber
22.2.2024 09:38 Reaguje na Lukas B.a lékárny jsou plné ,, léků,, na vše, to platí po celém světě ,kdy bude na léky jako na každé jiné zboží ,,záruka ,,a bude je možno vrátit lekárně když nefungují