https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/africka-unie-zakazala-po-cele-africe-obchod-s-osli-kuzi-o-niz-je-zajem-v-cine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Africká unie zakázala po celé Africe obchod s oslí kůží, o niž je zájem v Číně

20.2.2024 01:19 (ČTK)
Přibližně dvě třetiny světové populace oslů, která se odhaduje na 53 milionů, žijí v Africe. Lidé v nejchudších venkovských komunitách je využívají k dopravě a k nošení vody, potravin a dalšího zboží. Vlastnictví jednoho z nich může znamenat rozdíl mezi chudobou a skromným živobytím.
Přibližně dvě třetiny světové populace oslů, která se odhaduje na 53 milionů, žijí v Africe. Lidé v nejchudších venkovských komunitách je využívají k dopravě a k nošení vody, potravin a dalšího zboží. Vlastnictví jednoho z nich může znamenat rozdíl mezi chudobou a skromným živobytím.
Zákaz zabíjení oslů pro kůži bude nezákonný po celé Africe, rozhodli představitelé Africké unie na závěr nedělního summitu v Etiopii. Poptávku po zvířecích kůžích vyvolává obliba starobylého čínského léku zvaného e-ťiao, který se tradičně vyrábí z oslích kůží. Organizace na ochranu zvířat zákaz uvítaly, uvedl server BBC News.
 

Želatina, kterou kůže obsahuje, nemá v Africe žádnou hodnotu, je ale velmi oblíbená u čínských lékařů praktikujících tradiční medicínu jako lék proti anémii a menopauze. Pod názvem e-ťiao se prodává jako prášek používaný v tradičním lékařství také proti stárnutí či nedostatku libida. Jeho příznivé účinky nejsou vědecky prokázány. Čínské společnosti původně používaly oslí kůže pocházející z Číny, když se však počet těchto zvířat v zemi snížil, zaměřili pozornost k Africe.

Tento obchod je "brutální a neudržitelný", uvedla charitativní organizace Donkey Sanctuary. Dodala, že decimuje oslí populace po celém světě, zejména v Africe a Jižní Americe.

"Naše vlády v tom nejprve viděly příležitost a v Africe se otevřelo mnoho legálních jatek," uvedl Solomon Onyango z oslího útulku v Keni. "Ale (tady v Keni) byla v letech 2016 až 2019 zabita pro obchod asi polovina našich oslů. Zákaz by "značně přispěl k ochraně oslů a živobytí milionů lidí, kteří jsou na nich závislí", dodal.

Přibližně dvě třetiny světové populace oslů, která se odhaduje na 53 milionů, žijí v Africe. Lidé v nejchudších venkovských komunitách je využívají k dopravě a k nošení vody, potravin a dalšího zboží. Jedna z nedávných studií v Etiopii, která si kladla za cíl změřit ekonomickou hodnotu těchto zvířat, ukázala, že vlastnictví jednoho z nich může znamenat rozdíl mezi chudobou a skromným živobytím.

Jedná se o "úžasný okamžik pro komunity v Africe, které mají z oslů prospěch od nepaměti", uvedl Raphael Kinoti, který je regionálním ředitelem organizace na ochranu zvířat The Brooke ve východní Africe. "Zabíjení oslů pro jejich kůži podkopalo v Africe zdroje obživy a připravilo kontinent o jeho kulturu, biologickou rozmanitost a identitu. Vyzýváme všechny členy Africké unie, aby toto rozhodnutí dodržovali pro dobro všech," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.2.2024 04:31
Bože, bože, na co všechno človíček v touze po nesmrtelnosti neskočí... Opravdu oslí hlavy.
Odpovědět
va

vaber

21.2.2024 08:41 Reaguje na Karel Zvářal
oslíci jsou velice inteligentní, neví proč se říká, oslí hlava,
ale když jeho majitel chce aby dřel jak kůň, tak se zaseknou a neposlouchají ,
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.2.2024 20:41 Reaguje na vaber
To se říkalo zkraje osmdesátek - ty jsi chytrý, jak bulharský osel. To šlo tuším v seriálu na Každom kilometri, kde měli vojáci strach přejít přes minové pole, no ale oslík to zvládal opakovaně, tam a zase zpátky, i s patřičnou bagáží (proviant, munice). Asi se Chanové tímto inspirovali a doufají, že výtažek z kůže jim zajistí nadlidské schopnosti. Pořád lepší osli, než kosti z tygra.
Odpovědět
va

vaber

20.2.2024 08:29
co to je za blbost ,
buď oslíky potřebují a nechají si je ,nebo ne a chovají je na kůži,
je to úplně stejné ,jako když Evropa chová jakékoliv zvíře na maso ,nebo se snad Evropa chystá zakázat obchod s masem,
kdy zakáží obchod s palmovým olejem, kvůli kterému se kácí pralesy a mizí mnoho živočichů, vlastně se tím zabíjí
Odpovědět
Ra

Radek

20.2.2024 10:40 Reaguje na vaber
Krásně se ptáte 😊 nikdy nezakáží obchod z palmovým olejem , protože by přišli o zisky které z toho pramení
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.2.2024 12:42 Reaguje na vaber
nějaké kožky našich politiků bychom do Číny mohli poslat.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.2.2024 08:22 Reaguje na vaber
ano. není to tak, že by se pod rouškou noci připlížil k chatrči chudé rodiny prašivý zloděj koní, a odvedl osla na jatka, a chudé rodině zůstaly oči pro pláč. chudá rodina prodala osla. chceme chudé rodině zakázat svobodně disponovat s jejím oslem?
není to spíš tak, že prodávají osly nepotřebné, přestárlé a přebytečné, nahrazené třeba elektromobilem nabíjeným z fotovoltaiky? nejsou tam náhodou množírny a oslí farmy?

jo, a jak se posmíváme hloupým žluťákům a jejich šarlatánským práškům z tygřích chlupů na podporu potence, možná by bylo lepší se podívat do běžné české lékárny, kde se většina obratu neodehrává v antipyretikách, antibiotikách a flastrech, ale v doplňcích stravy z tajemných semen ananasu a bůhvíčeho dalšího.
Odpovědět
va

vaber

22.2.2024 09:38 Reaguje na Lukas B.
farmacie je obrovský kšeft se strachem lidí o své zdraví
a lékárny jsou plné ,, léků,, na vše, to platí po celém světě ,kdy bude na léky jako na každé jiné zboží ,,záruka ,,a bude je možno vrátit lekárně když nefungují
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.2.2024 10:45 Reaguje na vaber
něco jsou léky (prokazuje se účinnost) a něco doplňky stravy (prokazuje se zdravotní nezávadnost).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist