Africké země obnovily jednání o etiopské přehradě na Nilu
Chtějí, aby Etiopie uzavřela právně závaznou dohodu, která bude regulovat napouštění a provoz přehrady. Etiopie možnost uzavřít takovou dohodu dosud odmítala a tvrdí, že oba státy nemají důvod k obavě o své vodní zdroje.
Podle ujednání budou do 10. ledna pokračovat bilaterální rozhovory mezi jednotlivými státy. Následovně by se měla uskutečnit jednání za přítomnosti všech tří stran a zástupců Africké unie, kteří se snaží dohodu zprostředkovat.
Na vodních zdrojích z Nilu závisí podle agentury AFP až 97 procent obyvatel Egypta, kterých je zhruba 100 milionů. Súdán v minulosti trpěl rozsáhlými povodněmi a regulace toku Nilu by mu mohla dokonce pomoci. Ovšem i tento stát se obává, že se kvůli přehradě sníží průtok řeky. Zhruba 85 procent vody teče do Súdánu a Egypta z Etiopie.
Spor o přehradu se promítá i do diplomatických vztahů těchto zemí. Ve čtvrtek si egyptské ministerstvo zahraničí povolalo etiopského chargé d'affaires kvůli tomu, že mluvčí etiopského ministerstva zahraničí Dina Mufti prohlásil, že Egypt chce sporem o přehradu pouze odvést pozornost od svých domácích problémů. Strany si v minulosti hrozily konfliktem.
Etiopská přehrada za 4,6 miliardy dolarů (102,3 miliardy korun) má být největší hydroelektrárnou v Africe a Etiopie stavbu už dokončuje. Pro východoafrickou zemi je vodní dílo otázkou národní hrdosti a tamní vůdci v něm vidí způsob, jak s pomocí levné elektrické energie nastartovat ekonomiku.
reklama