https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/agentura-ochrany-prirody-kolisani-hladiny-na-novych-mlynech-prirodu-neohrozi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Agentura ochrany přírody: Kolísání hladiny na Nových Mlýnech přírodu neohrozí

9.6.2023 01:12 | PRAHA (ČTK)
Foto | Daniel Baránek / Wikimedia Commons
Kolísání hladiny na Novomlýnských nádržích podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR přírodu neohrozí, naopak povede ke zlepšení přírodních podmínek. Úsilí vodohospodářů o zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů začalo před čtyřmi lety. Aktuálně vede Jihomoravský kraj řízení, jehož výsledkem má být povolení hladinu zvýšit.
 

Zvýšením hladiny by se zásoba vody zvýšila o devět milionů metrů krychlových. Někteří ekologové záměr zvýšit hladinu kritizují od začátku, protože to podle nich poškodí významnou ptačí oblast. Snaha o zvýšení hladiny je reakcí na suchá léta, větší množství vody má sloužit zavlažování zemědělských plodin i k tzv. nadlepšování průtoku Dyje.

"Samo rozkolísání hladiny je návratem k přirozenému stavu, v minulosti byly mělčiny a mokřady s proměnlivou výškou hladiny běžné, na jaře přicházely povodně, léta byla sušší. Současný stav nevyhovuje ani ochraně přírody, ani vodohospodářům," uvedl Stanislav Koukal z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Rozkolísání hladiny je podle agentury jen jedním z mnoha opatření, která by měla zlepšit přírodní podmínky v řadě cenných míst na jihu Moravy. Dosavadní udržování stálé hladiny podle ní nevyužívalo všechny možnosti, které by mohla Věstonická nádrž poskytovat – jak pro přírodu, tak pro hospodaření s vodou.

Proti zvýšení hladiny se v nynějším řízení postavily čtyři spolky, a to Voda z Tetčic, Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu, Spolek Obchvat a Egeria. Úsilí vodohospodářů o zvýšení hladiny začalo v roce 2018, souhlasné stanovisko vydalo ministerstvo životního prostředí (MŽP) před dvěma lety. Na začátku letošního roku krajský úřad na základě žádosti Povodí Moravy zahájil řízení o "schválení změny povolení k nakládání s vodami na střední a dolní nádrži".

"Zvýšení vodní hladiny je v rozporu s plánem péče o přírodní rezervaci na střední nádrži, který platí až do roku 2026," uvedl už dříve předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Spolek se záměrem zabývá od prosince 2019. Největším problémem je podle něj Střední nádrž, kde hnízdí pět druhů ptáků, a to orel mořský, rybák obecný, husa velká, husa polní a husa běločelá. Zvýšení hladiny by podle kritiků ohrozilo jejich biotop.

Povodí Moravy argumentuje tím, že již před podáním žádosti splnilo veškeré podmínky, které k souhlasnému stanovisku připojilo MŽP. V principu spočívají v tom, že i po zvýšení hladiny budou mít především ptáci zajištěný svůj životní prostor. Jde například o tvorbu vlnolamů, izolaci lagun, plovoucí plošiny či pastvinu pro husy. "Všechna opatření jsme již udělali ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a Agenturou ochrany přírody a krajiny," řekl už dříve ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Soustava tří vodních nádrží vznikla postupně v 70. a 80. letech minulého století a jejím účelem bylo zachycení povodňových průtoků. Zároveň tehdejší plánovači chtěli akumulovat vodu pro intenzivní zemědělskou výrobu, vodu měl rozvádět rozsáhlý systém zavlažovacích kanálů. Z tohoto plánu se uskutečnil jen zlomek. Nádrže vznikly na místech rozsáhlých lužních lesů. Původně se plánovalo, že hladina bude ve výšce o 35 centimetrů výše, než je dnes. Ekologové však uhájili současnou výšku hladiny a o zvýšení se začalo hovořit až kvůli extrémnímu suchu, které jižní Moravu a prakticky celé Česko zasáhlo v letech 2015 až 2019. Podle vědců šlo o největší suchou epizodu za posledních 2000 let, negativní dopady na zemědělství byly značné.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

9.6.2023 07:41
No úpravy a ostrovy je velmi užitečné. Kolísání hladiny taky, ale jen ve vhodných termínech, no.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.6.2023 08:19
Proti zvýšení hladiny se v nynějším řízení postavily čtyři spolky, a to Voda z Tetčic, Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu, Spolek Obchvat a Egeria.
Samozřejmě, oni to ví lépe než AOPK.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.6.2023 08:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
Škoda, že se nedorazily Děti Marsu, to by mělo větší váhu.
Odpovědět
va

vaber

9.6.2023 08:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
víte jak probíhá takové rozhodování ve skupině lidí?
vedoucí řekne svůj názor,který vymyslel nebo někde slyšel nebo mu to někdo doporučil,
pokud není ve skupině jedinec který řekne jiný názor, je vyřešeno a schváleno,
ovšem jedinec musí být silná osobnost ,aby se postavil vedoucímu,
ostatní jen přikyvují a ani se nesnaží použít mozek, většinou na to nemají nebo nechtějí mít problém,
tak funguje demokracie, spolky i politické strany
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.6.2023 09:00 Reaguje na vaber
tak!
a kdo se ozve/ má jiný názor, končí
viz události posledních dnů/týdnů
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.6.2023 17:07
Asi jsem nedouk, ale mohl by mi, prosím, někdo vysvětlit, jak může zvýšení vodní hladiny o 35 centimetrů ohrozit hnízdění orla mořského, který hnízdí na stromech? To tam jsou v okolí fakt tak nízké stromy?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.6.2023 17:44 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tomu by to naopak přineslo více potravy, tj převážně utopených, na hladině plovoucích kadaverů, kterým často dává přednost před aktivním lovem. Kolísání vody umoží lov ryb, které se nestihnou vrátit z mělkých pláží.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist