Agrární komora: Nastavení dotací ve prospěch malých farmářů ohrozí produkci
Vládní koalice se shodla na tom, že výše tzv. redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů, bude na úrovni 23 procent z celkové částky na přímé platby. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Více peněz tak dostanou malí farmáři. Koalice se na tom shodla již v lednu, kdy to vyvolalo protesty zemědělců. Minulá vláda plánovala redistributivní platbu na úrovni deseti procent. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce přitom získat další dvě až tři miliardy navíc pro malé a střední firmy z národních dotací nebo formou daňových úlev.
Agrární komora a Zemědělský svaz ČR už od počátku roku upozorňovaly na to, že změna nastavení dotací ohrožuje produkci masa, mléka, ovoce, zeleniny nebo například chmele. "Těmito náročnými činnostmi zemědělské prvovýroby se totiž zabývají zejména střední a větší podniky, kterým vláda svým rozhodnutím nastavila neférové podmínky a poškodila jejich konkurenceschopnost na evropském trhu," řekl dnes ČTK Doležal. Varuje také před tím, že nastavení dotací povede k menší pestrosti krajiny bez organické hmoty z živočišné výroby, přičemž již v současnosti podle něho řada zemědělců kvůli růstu cenám energií nebo pohonných hmot plánuje omezovat produkci.
Komora také upozorňuje na to, že rozhodnutí vlády povede k větší závislosti na dovozu potravin. Odhaduje, že po roce 2023 bude klesat soběstačnost Česka ve výrobě masa, vajec i například ovoce. Rajčata podle komory budou pravděpodobně už jen z dovozu. "Vláda si místo zajištění potravinové bezpečnosti České republiky vybrala laciný politický marketing," dodal Doležal.
Zemědělský svaz ČR dnes také upozornil na to, že EU vyzvala státy k podpoře produkce potravin kvůli dopadům války na Ukrajině. "Vláda však pokračuje ve strategii utlumování produkce českých potravin a vyšší podpory malých zemědělských podniků bez jakýchkoli dodatečných podmínek," uvedl dnes mluvčí svazu Vladimír Pícha.
Podle Šebka je rozhodnutí vládní koalice naopak dobrou zprávou pro menší podniky i pro celé české zemědělství. Větší podpora menších farmářů podle něj povede k větší pestrosti plodin, protože malí zemědělci se více soustředí na kvalitu a originalitu. Pozitivní dopad to bude mít podle něj také na životní prostředí, protože malí zemědělci jsou mnohem více spojení s lokalitou, kde hospodaří.
Předseda ASZ také ocenil, že vláda dodržela svůj slib podpořit malé, střední nebo ekologicky hospodařící zemědělce, což uvádí i programové prohlášení vlády. "Je to systémově správně. Je to signál o snaze řešit problémy v zemědělství odpovědně a systematicky," řekl. Dotační politika se podle Šebka v ČR dlouho neměnila a velké firmy mají jasné výhody díky své velikosti. Podpora by podle něj nejvíce měla naopak směřovat k malým a středním podnikům. "Je potřeba se bavit i o tom, že podpory největším subjektům by se neměly dávat vůbec," dodal Šebek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (35)
karel krasensky
25.5.2022 15:52Jaroslav Řezáč
25.5.2022 15:57Radim Polášek
25.5.2022 16:09Jako se nikdo nepokouší montovat auta někde v garáži, kde by smontovali několik aut ročně, a všichni berou za logické, že auta se musí vyrábět na lince, kde denně udělají tak tisíc aut, tak jaksi v zemědělství to tak není.
Vláda poblázněná Antibabišem a dodnes se horem dolem vymlouvající na Babiše se opřela o lobbing malých zemědělců a biozemědělců a tak preferuje výrobu potravin v garáži. Neumětelskou, malosérivou, drahou a neproduktivní. Dotace neboli naše peníze háže do žumpy těch malých zemědělců, místo aby je nechala smysluplně využívat skutečně velkým a skutečně profesionálním zemědělcům.
Břetislav Machaček
25.5.2022 17:06 Reaguje na Radim Polášekse měl zemědělec hodnotit podle vztahu k půdě a jejímu stavu.
Dotace je třeba nastavit podle stavu půdy a podle možností dané
oblasti. Podporujme ty, kteří pouze nemohou konkurovat například
díky půdní bonitě, nebo nadmořské výšce a udržují víceméně pouze
ráz krajiny, ale podporovat více někoho pouze proto, že je malým zemědělcem a přitom huntuje půdu hůře, než ten velký , smrdí tak
trochu kolektivizací naopak. Mi to připadá jako úkol rozbít ty
velké prosperující podniky na malé a ty pak skoupí zase jiní a
zcelí do velkých. Je to úkol zvenčí a nebo záměr, či jen vlastní
hloupost likvidovat velké a úspěšné? Každopádně je pravdou, že
zapláče v prvé řadě zákazník, protože náklady v malém jsou vždy
větší, než ve velkém a promítne se to do ceny koncové produkce.
V tom je ekonomika neúprosná a žádná "svazácká" hesla to nezmění.
smějící se bestie
25.5.2022 18:37 Reaguje na Břetislav MachačekA k tomu je potřebné, aby měli takové podmínky, jako mají např. v Rakousku - prodej ze dvora, bez bu ze ra ce státní správy.
Břetislav Machaček
26.5.2022 09:13 Reaguje na smějící se bestiepro všechny bez rozdílu. Bez účtů, bez daní a kdo
teda na ty dotace bude vydělávat? Průmysl? Buď teda
nezdaněný prodej a bez dotací a nebo dotace a daně.
Reálné ceny bez dotací nastaví povědomí lidí, kolik
stojí práce a pak není třeba tak masivně ani danit.
Za buzeraci státní správy nepovažuji dodržování
veterinárních a hygienických předpisů, neboť znám
minifarmáře, od kterých bych produkty nedal ani
prasatům. Chce to často pouze nakouknout do chléva,
či "zpracovny" mléka a mnohé by přešla chuť. Ti
lidé nestíhají pěstovat, chovat a žít jako lidé.
Ti lidé ani nestíhají marodit a rovnou umírají
s vidlemi v rukou.
Zbyněk Šeděnka
25.5.2022 18:13 Reaguje na Radim PolášekRichard Vacek
25.5.2022 18:35 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaRichard Vacek
25.5.2022 20:03 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
25.5.2022 20:09 Reaguje na Richard VacekJakub Graňák
25.5.2022 19:31 Reaguje na Radim PolášekKdo jste, že se opovažujete hodnotit, kdo je profesionál, a kdo ne? Kolik osobních zkušeností z tohoto oboru máte? Chováte se jako vepř
Jaroslav Řezáč
25.5.2022 20:00 Reaguje na Radim PolášekJakub Graňák
25.5.2022 20:22 Reaguje na Jaroslav ŘezáčKatka Pazderů
25.5.2022 20:59 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
25.5.2022 21:34 Reaguje na Katka PazderůJan Olejníček
26.5.2022 10:23 Reaguje na Jakub GraňákRadek Novák
26.5.2022 11:08 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
26.5.2022 11:49 Reaguje na Radek NovákTeď si položme otázku, zda firma, která má zisk ze zemědělství ve výši třetiny celkového zisku je zemědělcem? Podle legislativy ano, podle mě ne (poměr by měl být minimálně opačný, tedy 66,66% z prvovýroby). A tady nám tečou peníze určené zemědělcům do kanálu a já nevidím nejmenší důvod takovýmto podnikům přispívat na vylepšování finanční bilance. Takových firem budou v republice minimálně stovky, takže stamiliony až miliardy pobírají subjekty, pro které je prvovýroba marginálním předmětem činnosti.
Jinak co se týče výše zisku, záleží co děláte, pracoval jsem v ovocné školce a na 2,9 ha jsme každoročně generovali čistý zisk ve výši cca 5 milionů.
Ještě přidám nedávnou zkušenost z jednání s jednou velkou zavedenou firmou podnikající v potravinářství, kde si stěžovali na to, že musejí drtivou většinu surovin (LAKR) nakupovat v zahraničí, protože ani příslib mnohonásobně vyššího zisku z ha a kontraktů na řadu let dopředu, nepřesvědčil tuzemské podniky, které z důvodu vlastní zaprděnosti, neochoty zkoušet cokoli jiného a vypňovat díry na trhu, radši budou dál chrlit pšenici a řepku - to se pak není čemu divit v jakém stavu tuzemské zemědělství je.
Radek Novák
26.5.2022 12:12 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
26.5.2022 12:32 Reaguje na Radek Novákradim buffalo tobias
26.5.2022 07:12 Reaguje na Radim PolášekMarcela Jezberová
25.5.2022 16:56Richard Vacek
25.5.2022 17:04Naštěstí tehdy taková hloupost naše předky nenapadla. To až teď rozhodují politici, kteří nehledí na zájem země, ale na kdo ví co.